KropkiNaMapie.pl


Tomasz Nowak 20 lipca 2013 Aktualności Relacje

Antwerpen Centraal – pierwszy z wielu powodów by odwiedzić Antwerpię

Wiele osób, które decydują się na krótki wypad do Belgii ogranicza swój pobyt do Brukseli. Tymczasem warto również ruszyć się dalej i zajrzeć na przykład do Antwerpii ? chociażby po to by zobaczyć tamtejszy dworzec kolejowy, uznawany za jeden z najładniejszych, jeśli nie najładniejszy w Europie.

IMG_5734Dworzec „Antwerpia Centralna” czasami nazywany jest wręcz „Kolejową katedrą”. I muszę przyznać rzeczywiście zrobił na mnie spore wrażenie. Budynek powstał w 1905 roku. Początkowo była to stacja ‚ślepa’ ? tory kończyły się i żeby pociąg mógł pojechać dalej trzeba było zmieniać kierunek jazdy. Zresztą do dzisiaj górne poziomy funkcjonują w ten sposób.

IMG_5733Stacja długo z powodzeniem obsługiwała tak ruch krajowy. Największe problemy dotyczyły jednak składów jadących w kierunku Holandii. W tym przypadku układ szyn sprawiał, że skierowanie pociągu na właściwy tor zajmowało bardzo dużo czasu ? co przy rosnącym ruchu kolejowym w końcu stało się trudne do zaakceptowania.

Rozbudowa… w dół

Żeby rozwiązać ten problem zdecydowano się dworzec przebudować. Pod stacją wydrążono tunele, którymi poprowadzono przelotowe tory i poniżej dotychczasowego poziomu wybudowano dodatkowe perony.

Obecnie w sumie dworzec ma cztery ‚piętra’: +1, 0, -1 i -2 z czego na poziomie 0 są sklepy i kasy a z pozostałych możemy wyruszyć w drogę.

Nie tylko Antwerpen Centraal

Dworzec kolejowy to oczywiście nie jedyne miejsce warte zobaczenia w Antwerpii. Inne to na przykład Grote Markt z renesansowym ratuszem i kamienicami z XVI wieku, zabytkowy drapacz chmur Torengebouw, muzeum morskie czy Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych z pracami Rubensa (urodzonego zresztą w Antwerpii), Van Dycka i Jana Breugela.

Ciekawym doświadczeniem może być też wizyta w dzielnicy żydowskiej, która położona jest przy samym dworcu. To co od razu rzuca się tam w oczy to widok całych rodzin w tradycyjnych strojach. Podobno wielu mieszkających tam Żydów pochodzi z Polski ? stąd ta okolica miała był nazywana Klein Warschau.

IMG_5742Drugi charakterystyczny element to sklepy z diamentami, których jest pełno w całej okolicy. Ten biznes kiedyś był zdominowany przez Żydów, teraz trochę się to zmienia. W każdym razie z pewnością jest do diamentowe centrum świata bo według szacunków przez Antwerpię może przechodzić nawet około 80 procent kamieni tego typu (liczba ta pojawia się w wielu przewodnikach, ale niestety nie udało mi się znaleźć jej pierwotnego źródła).

Jak dojechać do Antwerpii

Jeżeli chodzi o informacje praktyczne: do Antwerpii nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski. Najszybciej i najtaniej dostaniemy się tam pociągiem z Brukseli, a właściwie z Charleroi ? bo tam lądują samoloty linii Ryanair albo Wizzair. Odpowiednio wcześnie kupując bilety, za lot nie zapłacimy więcej niż kilkadziesiąt złotych. Z moich obserwacji wynika, że to jeden z najtańszych kierunków jeżeli chodzi o tanie linie.

IMG_5745Z lotniska łapiemy autobus podmiejski na stację kolejową w Charleroi ? żeby do niego trafić po wyjściu z hali kierujemy się na lewo i idziemy wzdłuż, do końca budynku. Tam znajdziemy automaty, w których można kupić bilet ? również na pociąg ? i dalej stanowiska z których odjeżdżają autobusy. Na stację Charleroi-Sud dojedziemy linią A. Przejazd, gdy nie ma korków, trwa ok. 20-25 minut.

Szukając swojego pociągu warto pamiętać, że jego stacja docelowa może być napisana zarówno po flamandzku: Antwerpen, albo po francusku: Anvers. Jeżeli planujemy odwiedzić więcej miejsc w Belgii dobrym rozwiązaniem będzie zakup na dworcu GoPassa (dla osób poniżej 26 roku życia) albo RailPassa (starsi), które uprawniają do 10 przejazdów pomiędzy dowolnymi miastami. Dzięki nim można sporo zaoszczędzić.

IMG_6427Po wejściu do pociągu uzupełniamy rubryczki na GoPassie (lub RailPassie) dotyczące trasy, daty i jedziemy. Co istotne, z jednej takiej karty w trakcie jednego przejazdu może korzystać kilka osób ? po prostu kilka razy wpisuje się tę samą trasę. Jeżeli nie wykorzystamy wszystkich przejazdów w trakcie pobytu w Belgii to też nie problem. Na wielu forach internetowych związanych z tanim podróżowaniem bez problemu powinniśmy znaleźć chętnych, którzy mogą od nas odkupić nie w pełni uzupełnioną kartę.

Komentarze:

komentarzy