KropkiNaMapie.pl


Tomasz Nowak 4 lutego 2014 Aktualności Porady Relacje

Blackpool: piętrowe tramwaje, figury woskowe, roller coaster i morze w jednym

Brytyjskie Blackpool szczyci się tym, że ma więcej łóżek hotelowych niż cała Portugalia. Mimo, że kurort lata świetności ma już za sobą co roku odwiedza je około 10 mln turystów.

Brytyjskie Blackpool szczyci się tym, że ma więcej łóżek hotelowych niż cała Portugalia (fot. Tomasz Nowak)

Brytyjskie Blackpool szczyci się tym, że ma więcej łóżek hotelowych niż cała Portugalia (fot. Tomasz Nowak)

Gdyby ktoś zapytał mnie, czy Blackpool to ładne miasto raczej nie miałbym kłopotów z odpowiedzią. Nie, nie jest. Nie pozwiedzacie tam zabytków, nie porozkoszujecie się malowniczymi krajobrazami, mimo że leży nad morzem plaży też nie ma jakiejś przesadnie pięknej. Ale za to można się w nim dobrze zabawić.

To miasto, położone na zachodnim wybrzeżu Anglii, jest kurortem wypoczynkowym bo… zawsze nim było. Z tym „zawsze” to może trochę przesadziłem bo tłumy turystów zaczęły zjeżdżać tam pod koniec XIX wieku. Raczyli się tam kąpielami, chodzili do teatru, słuchali porad wróżek albo po prostu jeździli sobie na osiołkach po plaży. Ta ostatnia atrakcja dostępna jest do dzisiaj.

Teraz Blackpool najbardziej ożywa w weekendy – młodzi i trochę starsi przyjeżdżają tu całymi grupami na imprezy, pograć w kasynie, w salonie gier, spędzić wieczór panieński albo kawalerski – najczęściej w ciekawych przebraniach, czego namiastkę możecie zobaczyć na tym filmiku:

Chociaż z drugiej strony wciąż nie brakuje też emerytów, których sentyment ciągnie w miejsce, które prawdopodobnie pamiętają z dzieciństwa. Miasto trzeba przyznać robi wszystko, żeby wydłużyć krótki sezon wakacyjny. Organizuje i gości szereg imprez: festiwal iluminacji, Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego, Punk Rock Rebellion Festival, mistrzostwa gry w rzutki i wiele, wiele innych.

Atrakcje Blackpool, czyli co warto lub można zobaczyć:

  • Pleasure Beachpark rozrywki zajmujący w sumie 16 hektarów w którym możemy przejechać się między innymi na jednym z najwyższych i zarazem najszybszych roller coasterów w Europie. Maksymalna wysokość to 75 metrów, maksymalna prędkość 85 mil na godzinę. W sumie park oferuje około 150 różnych atrakcji, wśród nich także wycieczkę w przeszłość, bo znajdują się w nim zabytkowe karuzele jeszcze sprzed II Wojny Światowej. Bilety warto kupić wcześniej online – będzie taniej. Trzeba też liczyć się z dłuższym staniem w kolejkach.
  • Molo Północne (North Pier) – w sumie mieście są trzy mola (są jeszcze Południowe i Centralne), ale to jest najdłuższe i najstarsze: ma 503 metry i powstało w 1892 roku (otwarte rok później).
Widok z Blackpool Tower

Widok z Blackpool Tower

  • Blackpool Tower – wysoka na 154 metry wieża to jeden z symboli Blackpool. Została wybudowana w 1984 roku, a inspiracją dla niej była paryska Wieża Eiffla (324 m). Można z niej podziwiać panoramę miast, morze a przy dobrej pogodzie też na przykład wyspę Isle of Man, na której są rozgrywane słynne uliczne wyścigi motocyklowe (ja niestety trafiłem na pochmurny dzień). To co jest jednak najciekawsze to fakt, że taras widokowy ma przezroczystą podłogę, dzięki czemu możemy podziwiać to co jest bezpośrednio pod nami. Nie mam lęku wysokości, ale przyznam się, że w pierwszej sekundzie jakoś dziwnie się poczułem chodząc po takim nietypowym podłożu.
  • Blackpool Tower Ballroom - bogato zdobiona sala balowa, która jest elementem całego kompleksu Blackpool Tower. Była w niej między innymi kręcona brytyjska edycja „Tańca z gwiazdami” (org. „Strictly Come Dancing”).
Sala balowa w Blackpool Tower

Sala balowa w Blackpool Tower

  • Blackpool Tower Dungeon – jeden z obiektów sieci The Dungeons, w którym żywi aktorzy opowiadają najbardziej mroczne historie dotyczące miasta i regionu prowadząc nas przez podziemia przypominające tunel strachu. Jest trochę mniej rozbudowany niż np. London Dungeon , gdzie czeka nas więcej atrakcji, miałem wrażenie, że niektóre opowiadane historie były wyszukiwane trochę na siłę, ale generalnie fanom gatunku może się spodobać (chociaż bardziej polecam ten londyński)
  • Muzeum Madamme Tussauds  - oddział słynnej sieci galerii figur woskowych, w której zobaczymy odlewy znanych osób, piosenkarzy, aktorów , sportowców. Blackpool to jedno z pięciu miejsc w Europie (obok Londynu, Wiednia, Amsterdamu i Berlina) gdzie można oglądać figury z kolekcji – co dość dobitnie pokazuje jak duże znaczenie turystyczne ma to miasto
Wbrew pozorom ten pan nie jest żywy - Galeria Madame Tussauds

Wbrew pozorom ten pan nie jest żywy – Galeria Madame Tussauds

  • Piętrowe tramwaje – tramwaje w Blackpool to nie tylko środek transportu, ale też atrakcja turystyczna – to jedna z najstarszych linii tramwajowych na świecie, która powstała pod koniec XIX wieku, a i same tramwaje są wyjątkowe bo niektóre z nich mają dwa piętra (Ballon Cars)
Piętrowy tramwaj w Blackpool (fot. Mark S Jobling, źródło: Wikimedia Commons)

Piętrowy tramwaj w Blackpool (fot. Mark S Jobling, źródło: Wikimedia Commons)

Przez chwilę wydawało się, że miasto będzie miało jeszcze jedną, drobną atrakcję. W zeszłym roku na jednym z murów pojawiło się graffiti stylem bardzo przypominające Banksiego. Okazało się jednak, że namalował je Otto Schade… i już przestało być takie fajne… :-)

Blackpool: To miał być Banksy (fot. Tomasz Nowak)

Blackpool: To miał być Banksy (fot. Tomasz Nowak)

Dojazd:

Z Polski najszybciej i w sumie dość tanio dostaniemy się do Blackpool tanimi liniami lotniczymi, lądując w Liverpoolu albo Manchesterze. Bezpośrednie pociągi do nadmorskiego „kurortu” odjeżdżają z tych miast po kilka razy dziennie – podróż na szynach trwa około półtorej godziny. Jeżeli zdecydujemy się na autobus będzie trochę dłuższa (według przewodnika Lonely Planet w przypadku Liverpoolu będą to 3 godziny, w przypadku Manchesteru 1 godz. 45 minut)

Komentarze:

komentarzy