KropkiNaMapie.pl


. 26 sierpnia 2013 Aktualności Relacje Wasze teksty

Cmentarz St. Louis Number One w Nowym Orleanie

Jedną z atrakcji turystycznych w Nowym Orleanie są cmentarze. Na terenie miasta jest ich kilka. Najstarszą i najbardziej znaną nekropolią jest St. Louis Number One.

Cmentarz powstał pod koniec 18 wieku, dokładnie w 1789 roku. Ale już wcześniej w tym miejscu grzebano zmarłych. Od 1975 roku nekropolia została umieszczona w amerykańskim Krajowym Rejestrze Miejsc o Znaczenie Historycznym (National Register of Historic Places).

St. Louis Number One jest praktycznie w samym centrum Nowego Orleanu, na obrzeżach French Quarter i ?dwa kroki? od Canal Street. Wiele przewodników przestrzega przed samotnymi wycieczkami na ten cmentarz ? podobno nie jest tam bezpiecznie, rzekomo aż roi się od złodziei. Ja ich nie widziałem, za to wycieczki mijały się niczym klienci w supermarkecie.

Cmentarz ma swoje miejsce w kulturze nowoczesnej. Kilka razy był planem filmowym. To tam powstała dość śmiała ? z różnych powodów ? scena z filmu ?Easy Rider? (1969). Co ciekawe, ekipa pracowała na cmentarzu pomimo braku zgody ze strony władz kościelnych. Kiedy kultowy film pojawił się na ekranach kin mieszkańcy Nowego Orleanu byli w szoku.

Charakterystyczne, ?piętrowe? grobowce budowano z prostego powodu. Nowy Orlean często był zalewany przez wody pobliskiej Mississipi i trumny pływały po mieście. Postanowiono więc grzebać zmarłych w murowanych, solidnych grobowcach.

Tekst i zdjęcia: Jakub Górski

Komentarze:

komentarzy