KropkiNaMapie.pl


Darek Zalewski 22 sierpnia 2013 Aktualności Relacje

Jak wygląda ceremonia palenia zwłok w Nepalu [WIDEO]

Wyjazd do Nepalu i stolicy kraju Kathmandu to nie tylko trampolina w Himalaje. Zobaczcie tam koniecznie jak wygląda ceremonia palenia zwłok. Pełno tam turystów, ale mi udało się podejrzeć wszystko bardzo dokładnie.

Świątynia Pashupatinath położona we wschodniej części Kathmandu jest najświętszym miejscem wyznawców hinduizmu w Nepalu. Położona jest nad rzeką Bagmati, dopływem Gangesu. Nad brzegiem umieszczono platformy do kremacji zwłok. Zobaczcie jak wygląda tam ceremonia pogrzebowa.

http://www.youtube.com/watch?v=lIZ8YDhbBms

To miejsce tuż obok świątyni to Arya Ghat. Jak usłyszałem od mojego nepalskiego przyjaciela miejsce najpowszechniej używane do kremacji zmarłych w Nepalu w dolinie Katmandu.

Pashupatinath to obowiązkowy punkt przy zwiedzaniu Kathmandu. Warto zobaczyć to jako kompleks architektoniczny. Oczywiście wstęp na teren świątyni jest płatny dla turystów. Wokół jest duży plac, gdzie handlarze wciskają turystom różne pamiątki. Ani handlarze ani biegające wszędzie małpy nie są jednak uciążliwi dla turystów.

Kiedy wszedłem na teren świątyni, w nos uderzył mnie zapach palonych stosów. Ale nie powiedziałbym, że pachnie tam śmiercią. Dla kogoś, kto nie miał jeszcze kontaktu z kulturą Nepalu czy Indii, to może być rodzaj szoku. W każdym razie ciekawskich z aparatami nie brakuje, nawet tuż obok płonących stosów. Na szczęście nie dziwi i nie irytuje to bliskich biorących udział w tych pogrzebach.

Komentarze:

komentarzy