KropkiNaMapie.pl


Darek Zalewski 2 września 2013 Aktualności Relacje

Witajcie w La Oroya, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi [GALERIA]

Przez La Oroya w Andach przebiłem się tak szybko jak to możliwe. Nie dlatego, że to jedno z najbardziej zanieczyszczonych i toksycznych miejsc na Ziemi. Zupełnie z innego powodu.

Tam po prostu nie ma co oglądać. Nie znajdziecie tam peruwiańskiej egzotyki, smacznej kuchni czy pięknych widoków. Traficie do La Oroya pewnie po drodze ze stolicy kraju do Amazonii Centralnej, jeśli wybierzecie najkrótszą drogę przez góry. Wierzcie mi, nie ma po co się zatrzymywać.

La Oroya to niewielkie górnicze miasto w peruwiańskich Andach. Leży na 3750 m n.p.m. Ma ponad 20 tys. mieszkańców. Obok Los Angeles czy Londynu jest na szczycie najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.  Niemal wszyscy mieszkańcy La Oroya ciężko chorują z powodu wysokiego stężenia ołowiu. Do atmosfery przedostają się ogromne ilości dwutlenku siarki. Kwasne deszcze w tym regionie nikogo nie dziwią.

Mimo, że L Oroya leży w górach to powietrze, gleba i woda są tam toksyczne. Pełne metali ciężkich , rtęci, arsenu , pestycydów i radionuklidów. Włos się jeży podczas pisania? temat dla ?Kapitana Planety i Planetarian?. Na pewno przyczynił się do tego przemysł wydobywczy, bo La Oroya pełni w Peru znaczącą, pod tym względem, rolę. W mieście i okolicach znajdują się  zakłady przemysłowe i kopalnie, gdzie wydobywa się cenne metale.

 

 

Swoją niechlubną pozycję w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc,  La Oroya zawdzięcza także liczbie mieszkańców narażonych na działanie toksyn. A mimo to ludzie tam mieszkają i żyją, bo mają pracę.

Na kropkinamapie.pl chcemy pisać o tych miejscach, które warto odwiedzać, i tych o których wystarczy przeczytać i najlepiej ominąć szerokim łukiem. La Oroya jest w tej drugiej grupie.

Komentarze:

komentarzy