KropkiNaMapie.pl


. 15 października 2017 Aktualności

STARA LUBOWNIA zamek, skansen i inne atrakcje w okolicy

Słowacja przyciąga turystów górskim krajobrazem, ale też wspaniałymi miastami. Wśród nich jest Stara Lubownia - to niezwykłe spiskie miasto, do którego z pewnością warto zajrzeć w czasie pobytu u naszych południowych sąsiadów.

Stara Lubownia: Zamek

Stara Lubownia: Zamek i skansen (Autor: Miro Svorc (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)


Wycieczki do tego miasta dla Polskich turystów mogą się okazać wyprawą nie tylko pełną atrakcji, ale i łatwą w organizacji. Bliskość Polski sprawia, że każdy może tu dotrzeć bez problemów. Granicę najlepiej przekroczyć w Piwnicznej. Stąd do miasta, uznawanego za jedną z perełek w północno-wschodniej części Spisza jest już blisko. Ponieważ turystyka rozwija się tu bardzo dobrze, ani o wyżywienie, ani o noclegi martwić się nie trzeba. Jedynym wyzwaniem zostaje zaplanowanie wycieczki po mieście i jego okolicach w taki sposób, by móc zapoznać się z najważniejszymi atrakcjami w tej części Słowacji. A jest ich tu sporo. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Spotkania z historią

Stara Lubownia i jej okolice to obszar wyjątkowo atrakcyjny dla turystów zainteresowanych historią. Samo miasto już pod koniec XIII wieku odgrywało ważną rolę w regionie, a jego nazwa w dokumentach historycznych pojawia się często. To właśnie tu powstał jeden z najpotężniejszych słowackich zamków, tu prężnie rozwijała się gospodarka. Kolejne przywileje sprawiały, że mieszczanie na brak gotówki narzekać nie mogli, a dodatkowym wyróżnieniem okazał się awans miasta do rangi wolnego miasta królewskiego. Współczesne miasto w dalszym ciągu zachwyca i odgrywa ważną rolę. Ze względu na liczne pamiątki z czasów swej największej świetności stało się też ważnym ośrodkiem turystycznym, do którego coraz chętniej zaglądają wycieczki. Na jakie zabytki należy tu zwrócić szczególną uwagę?

Miejskie skarby: co trzeba zobaczyć w Starej Lubowni?

Goszcząc w Starej Lubowni koniecznie trzeba zajrzeć na tutejszy rynek. W jego pobliżu znajdują się najcenniejsze zabytki miasta. Jednym z nich jest kościół św. Mikołaja z XIII wieku. W jego wnętrzu uwagę przyciągają okazałe ołtarze w stylu barokowym, choć nie brak i starszych zabytków sakralnych. Gotycki krucyfiks czy rzeźba Matki Boskiej z XIV wieku to najcenniejsze pamiątki z czasów średniowiecza. Rynek może się też pochwalić ciekawą zabudową świecką. Spacer po jego okolicy to okazja zapoznania się z mieszczańską architekturą, godnie reprezentowaną przez okazałe kamienice. Uwagę przyciągają głównie domy z podcieniami, wśród których nie brak perełek pochodzących z XVII stulecia. W jednym z takich zabytkowych domów powstała ciekawa placówka muzealna. To Dom Lubowelskiego Mieszczanina, w którego zbiorach znalazło się wiele interesujących eksponatów. Dzięki nim można lepiej poznać warunki życia w XIX wieku, zapoznać się z techniką produkcji papieru i odkryć tajniki związane z procesem wybijania monet.

Stara Lubownia: Z wizytą na zamku

Zamek Lubowelski jest bez wątpienia jedną z najważniejszych atrakcji w tej części Słowacji. Biura podróży chętnie organizują wycieczki na jego teren. Ci, którzy skorzystają z takiej oferty, będą mogli ujrzeć potężną warownię z XIII wieku, która dumnie góruje nad okolicą. Piękne położenie zamku i jego majestatyczna sylwetka to nie wszystkie walory tego miejsca. W jego murach mieści się obecnie Muzeum Lubowelskie, przy czym na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja urządzona w Wysokim Bastionie.Stara Lubownia - Zamek i Skansen – CennikSkansen Zamek Skansen + Zamek
Dorośli 2 Euro 5 Euro 6 Euro
Dzieci ( od 6 do 19 lat) 1 Euro 2,5 Euro 3 Euro
Studenci 1 Euro 2,5 Euro 3 Euro
Seniorzy (powyżej 60 lat) 1,5 Euro 3,5 Euro 4,5 Euro
Rodzinny (2 dorosłych i 1 do 4 dzieci do 15 lat) 4,5 Euro 10 Euro 12,5 Euro


Stara Lubownia: Skansen, który zachwyca

U stóp zamkowego wzgórza czeka na turystów kolejna atrakcja. To skansen, który również warto odwiedzić. Jeden z najciekawszych obiektów tego typu na Słowacji pozwala na zapoznanie się z ludową architekturą Spisza, a prezentowane tu obiekty są wyjątkowo cennymi zabytkami. Kuźnia, młyn i zagrody z kompletnym wyposażeniem mogą zachwycić każdego. Na terenie skansenu ujrzeć też można jeden z najciekawszych słowackich zabytków, jakim jest XIX-wieczna cerkiew św. Michała przeniesiona do muzeum z Matysovej. Wśród innych obiektów wyróżnia się dawna szkoła oraz szałas pasterski. Dodatkową atrakcją jest istniejący od kilku lat przy skansenie Historyczny Obóz Wojskowy, który zyskuje coraz większe uznanie w oczach turystów.

Okolice Starej Lubowni

Stara Lubownia może się też pochwalić ciekawą okolicą. Wędrując po niej z pewnością warto zajrzeć do wsi Hranicne, której najcenniejszym zabytkiem jest drewniany kościółek z XVIII wieku. Miłośnicy folklor koniecznie powinni zajrzeć do rusińskiej wsi Kamienka, która przyciąga imprezami folklorystycznymi oraz targami. To ważny ośrodek dla miejscowych rzemieślników, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Wycieczki po okolicy Starej Lubowni z pewnością mogą stać się wspaniałą przygodą. Uwielbiane i przez turystów, i przez biura podróży kuszą cennymi zabytkami oraz doskonale rozwiniętym zapleczem turystycznym. Wędrowanie po tej części Słowacji staje się coraz modniejsze, a tanie noclegi i wyśmienita kuchnia słowacka są kolejnymi walorami przyciągającymi tu turystów z całej Europy.

Komentarze:

komentarzy