KropkiNaMapie.pl


Michał Janczura 5 października 2013 Aktualności

Statua Wolności i Wielki Kanion zamknięte. Turystyka w USA zamarła

"Goverment shoutdown". Tylko taką informację widzimy na stronach internetowych praktycznie wszystkich atrakcji turystycznych USA. Co ciekawe nawet strony nie działają. Powód? Polityka i to chyba wszystko tłumaczy.

Park Yosemite

Miłośnicy wspinaczki, chyba trzeba będzie przebudować bilet L Yosemite to Mekka dla miłośników skałek, skał i gór tych wysokich. Nawet się o nich nie rozpisujemy, bo i tak nikt ich na razie nie może oglądać. Park Narodowy jest zamknięty, a przez to i pusty. Na forach internetowych aż wrze. Trudno się dziwić skoro właśnie teraz rozpoczyna się najlepszy sezon do wspinaczki. Na razie nikt tam nie wjedzie :(

Yosemite, fot. Bala Sivakumar / Flickr.com / CC BY

Yosemite, fot. Bala Sivakumar / Flickr.com / CC BY

…może jeszcze jedno zdjęcie na początek

Yosemite, fot. Edward Stojakovic / Flickr.com / CC BY

Yosemite, fot. Edward Stojakovic / Flickr.com / CC BY

Grand Canyon Colorado

Mimo że Wielki Kanion ustępuje głębokością Colce w Peru, jest najbardziej znanym kanionem świata. Teraz znów jest o nim głośno, choć w mniej pozytywnym znaczeniu tego słowa: także ten park narodowy jest zamknięty. Ani nie spojrzymy w głąb przepaści, dnem której płynie wąska, błotnista strużka Kolorado, ani nie staniemy na słynnej szklanej platformie Skywalk, która wystaje na odległość prawie 20 metrów, na wysokości ponad kilometra.

Wielki Kanion, fot. John Fowler / Flickr.com / CC BY

Wielki Kanion, fot. John Fowler / Flickr.com / CC BY

Yellowstone

Skoro wszystkie parki zamknięte, to siedziba misia Yogi też.

Yellowstone, fot. Sam Beebe / Flickr.com / CC BY

Yellowstone, fot. Sam Beebe / Flickr.com / CC BY

Joshua Tree

Pamiętacie relację z podróży po Kalifornii na naszym blogu i galerię Californication? Park Narodowy Joshua Tree to miejscami odmienna planeta. Rozrzucone po pustyni potężne głazy, dziwaczne drzewa i kaktusy toczące nieustanną walkę o życie z suszą i zasoloną glebą, tworzą niepowtarzalny krajobraz. Znak firmowy tej części Kalifornii to drzewo Jozuego ? Joshua Tree. Jego spazmatycznie powykręcane gałęzie osadnicy mormońscy skojarzyli z wyciągniętymi ramionami Jozuego. Tak jak kiedyś on poprowadził lud wybrany do Ziemi Obiecanej, tak później drogowskazy drzew prowadziły śmiałków podczas kalifornijskiej gorączki złota. Tu możecie zobaczyć pełną galerię zdjęć z Parku Joshua Tree i nie tylko.

Park Narodowy Joshua Tree, fot. Sebastian Kowalski

Park Narodowy Joshua Tree, fot. Sebastian Kowalski

Myślicie, że tylko parki są zamknięte? Nic bardziej mylnego:

Statua Wolności

W Nowym Jorku na jeden z symboli USA, czyli Statuę Wolności można teraz popatrzeć sobie tylko z zewnątrz. Pamiętacie co to za olbrzym? Pomnik to dar narodu francuskiego dla Amerykanów. Monument powstał na początku we Francji – później rozebrano go na części i statkiem popłynął do USA, gdzie robotnicy w latach 1884-86 go poskładali i ustawili u ujścia rzeki Hudson. Statuę do tej pory można było zwiedzać również w środku i przede wszystkim obejrzeć panoramę Nowego Jorku z tarasu widokowego w koronie statui.

fot. Mobilus In Mobili / Flickr.com / CC

Statua Wolności, fot. Mobilus In Mobili / Flickr.com CC BY

Instytut Smithsona

Pocałować klamkę możecie też w Instytucie Smithsona w Waszyngtonie. To jeden z największych na świecie kompleksów muzeów i ośrodków badawczych. Znajduje się tam 137 milionów eksponatów, wśród których chyba każdy znajdzie coś co go zainteresuje: od ogromnej kolekcji znaczków, przez chińskie wazy, największy na świecie zbiór statków kosmicznych, aż po cylinder Abrahama Lincolna, który miał na sobie, gdy został zastrzelony.
Independece Hall. Jeżeli wybieracie się do USA w najbliższych dniach raczej nie staniecie też w miejscu, w którym została podpisana Deklaracja Niepodległości i Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Budynek w którym doszło do tych historycznych wydarzeń ? Independence Hall w Filadelfii ? również jest zamknięty.

Mauzoleum Abrahama Lincolna

Mauzoleum Abrahama Lincolna to jeden z symboli Waszyngtonu. Kształtem ma przypominać grecką świątynię a 36 kolumn, które je otaczają symbolizuje 36 stanów, które tworzyły Unię w momencie śmierci szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych. To przed Mauzoleum Martin Luter King wygłosił swoje słynne przemówienie ze słowami ‚I have a dream’. Obecnie zwiedzanie tylko z zewnątrz. W ramach ciekawostki: Mauzoleum można  też zobaczyć na odwrocie banknotu pięciodolarowego (na ‚głównej’ stronie jest sam Lincoln).

My wybraliśmy takie atrakcje i mamy propozycję. Piszcie co widzieliście w USA. My to pokażemy, a ci co chcieli zwiedzać przynajmniej obejrzą sobie tej kraj wirtualnie? pokażemy im czego niestety nie zobaczą przez spory polityków.

Komentarze:

komentarzy