KropkiNaMapie.pl


Darek Zalewski 1 września 2013 Aktualności Relacje

Trekking przez Ganesh Himal. W Nepalu potrzeba szkół [WIDEO]

W biednym kraju, gdzie kuleje edukacja dzieciakom najbardziej potrzeba szkół. Bez nauki, nie będą mogły wyrwać się z biedy w jakiej żyją ich rodzice i dziadkowie. Zobacz wideo zrobione przy okazji fascynującego trekkingu na granicy z Tybetem.

Noclegi na klepisku, woda prosto z górskiego źródła, jedzenie w izbie przy domowym ognisku i niełatwa wędrówka. Wszystko lokalnie,  po to, żeby poczuć jak żyje się w Ganesh Himal, na granicy z Tybetem.

Nepal, dzieci w szkole

Dzieci w szkole im. Kukuczki i Rutkiewicz

Na te wyprawę poszedłem z Anią Lichotą, podróżniczką i himalaistką. Trzecią Polką, która zdobyła „Koronę Ziemi”. Dziewczyna, która mieszka i pracuje w londyńskim City za cel postawiła sobie wspomaganie edukacji biednych dzieci w Himalajach. Po to powstał ten reportaż.

Film prezentowany na 9. Krakowskim Festiwalu Filmów Górskich i Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju w 2011 roku. Otrzymał II nagrodę w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Jak Polacy pomagają światu”. Projekt zrealizowany na przełomie kwietnia i maja 2011 roku. Zdjęcia wykonano w Nepalu (Dolina Ganesh Himal i stolica kraju Kathmandu).

 

Tablica pamiątkowa

Tablica pamiątkowa w pierwszej nepalskiej szkole imienia polskich himalaistów

Żeby nakręcić ten materiał ruszyliśmy na trekking w regionie Ganesh Himal. Mieszkaliśmy u górali w domach budowanych i lepionych z tego, co daje im natura. O tym co jedliśmy i piliśmy będzie jeszcze okazja napisać w dziale „Językiem po mapie„.

Pierwsza szkoła w Nepalu, do której rękę przyłożyła Ania Lichota ruszyła już jakiś czas temu. Nosi imię Wandy Rutkiewicz i Jerzego Kukuczki, polskich himalaistów, którzy zginęli w zdobywając górskie szczyty w Nepalu.

Ania Lichota

Ania Lichota, to dzięki staraniom polskiej himalaistki powstała szkoła dla dzieci w Nepalu

Bez solidnej edukacji dzieci z górskich wiosek w Nepalu nie mają szans na lepsze życie. Większość ich rodziców nie potrafi się nawet podpisać. W Nepalu bardzo mocno utrwalany jest kastowy system społeczeństwa. Przynależność do każdej z trzech głównych kast łatwo zidentyfikować po wyglądzie czy nazwisku. Szkoła Pokoju w Arupokhari ma przełamać te bariery. Jest otwarta dla dzieci z różnych warstw społecznych. Potrzeba pieniędzy na zbudowanie jeszcze kilku podobnych szkół w dolinie Ganesh Himal niedaleko stolicy kraju.

To nie koniec opowieści i obrazów z Nepalu

Komentarze:

komentarzy