KropkiNaMapie.pl


Tomasz Nowak 21 listopada 2013 Aktualności Wasze teksty

„Wakacyjne fotki w kropki”: Ogłoszenie wyników i zwycięskie zdjęcia

Na początek chcielibyśmy bardzo podziękować za wszystkie przesłane zdjęcia. Jesteśmy pod dużym wrażeniem jak dużo ich napłynęło i musimy przyznać, że mieliśmy niemały problem z wybraniem tych najlepszych.

Zwycięskie zdjęcie w konkursie "Wakacyjne fotka w kropki" - autor: Mateusz Rzewuski

Zwycięskie zdjęcie w konkursie „Wakacyjne fotka w kropki” – autor: Mateusz Rzewuski

Po 148 godzinach narad, 59 wypitych kawach i jednej bójce w końcu udało nam się wybrać zwycięzców. Nagrodę główną zdecydowaliśmy się przyznać fotografii przysłanej nam przez Mateusza Rzewuskiego, którą możecie zobaczyć na górze.

Uzasadnienie: Mateuszowi udało mu się na niej uchwycić to, co zwykle nam umyka. W trakcie wakacyjnych wyjazdów wielu z nas jest świadkiem różnego obchodów, parad. Często koncentrujemy się wtedy na kolorowych strojach, obrzędach czy ruchach tancerzy. Autor tymczasem spojrzał gdzieś indziej – na widzów. Dzięki temu udało mu się uchwycić niesamowity obraz starszej kobiety na wózku obserwującej widowisko. Na jej twarzy widać emocje, to co dzieje się na ulicy wyraźnie na nią oddziałuje – można się zastanawiać, o czym wtedy pomyślała patrząc na tańczących i grających młodych ludzi… Zdjęcie ma bardzo uniwersalny przekaz, skłania do refleksji i do tego jest ciekawe kompozycyjnie.

W nagrodę do Mateusza wędruje następujący zestaw:  książka Tomka Michniewicz „Gorączka: W świecie poszukiwaczy skarbów”, zabawny reportaż Tonego Horowitza „Błękitna przestrzeń: Śladami kapitana Cooka” oraz DVD z nagradzanym dokumentem podróżniczym „Omo – droga do prahistorii”.

Poza tym przyznaliśmy dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymuje fotografia Przemka Bucharowskiego, która jak nam napisał przedstawia „tikkę, błogosławieństwo otrzymane podczas trekkingu w Himalajach Garhwalu”.

Zdjęcie wyróżnione w konkursie "Wakacyjne fotka w kropki" - autor: Przemek Bucharowski

Zdjęcie wyróżnione w konkursie „Wakacyjne fotka w kropki” – autor: Przemek Bucharowski

Uzasadnienie: Z każdych wakacji przywozimy fotki na których uwieczniamy siebie na tle różnego rodzaju zabytków, pomników, pięknych krajobrazów – i dostaliśmy od Was sporo takich zdjęć. Fotografia Przemka zwróciła naszą uwagę bo odbiega od tego tradycyjnego schematu. Jeżeli chodzi o kompozycję można powiedzieć, że w sumie to zwykły portret, który równie dobrze mógł być zrobiony na łące pod Sanokiem. To co go wyróżnia to jedynie trzy kropki na czołach bohaterów. Te trzy małe kropki zmieniają zupełnie wymowę i przekaz tego zdjęcia. Równocześnie fotografia pokazuje, że w trakcie wyjazdu bohaterowie nie tylko zobaczyli jak wygląda życie w kraju, który odwiedzili, ale również się w tym życiu „zanurzyli” – co sądząc po uśmiechach dało im dużo pozytywnej energii.

Przemek otrzymuje od nas album „Wyspy marzeń” Antonego Masona.

Drugie wyróżnienie przyznaliśmy natomiast zdjęciu, które przysłał do nas Piotr Wackermann.

Zdjęcie wyróżnione w konkursie „Wakacyjne fotki w kropki” – autor: Piotr Wackermann

Zdjęcie wyróżnione w konkursie „Wakacyjne fotki w kropki” – autor: Piotr Wackermann

Uzasadnienie: Wbrew pozorom zrobienie ciekawego zdjęcia na plaży wcale nie jest takie proste, zwłaszcza o zachodzie słońca. Często efektem są tandetne, podobne do siebie fotografie – mamy poczucie, że Piotrowi udało się tego uniknąć. Mimo spokojnego krajobrazu, da się wyczuć w tym zdjęciu pewien niepokój. Można odnieść wrażenie, że stoi za nim jakaś nieopowiedziana historia, która właśnie się kończy. Fotografia bardzo prosta, w pewnym stopniu pocztówkowa, ale jednocześnie unikająca banalności.

W nagrodę Piotr dostaje od nas album „Wakacje marzeń” Mary-Ann Gallagher.

Gratulujemy zwycięzcom a pozostałym, życzymy powodzenia w kolejnych naszych konkursach, na które nie będziecie musieli zbyt długo czekać. Wkrótce napiszemy o nich na naszym profilu na Facebooku.

Komentarze:

komentarzy