Historia ucieczki z Alcatraz

Alcatraz

Do San Francisco w stanie Kalifornia, co roku przybywa coraz więcej turystów. Celem wycieczki są piękne widoki i atrakcyjne miasto.

Jedną z najczęściej odwiedzających atrakcji w San Francisco jest wyspa Alcatraz. To tam znajduje się stare, nieczynne więzienie. Więzienie to mieści się na Wyspie Pelikanów, przy wejściu do zatoki San Francisco. Przed więzieniem była to baza wojskowa później zostało przekształcone w więzienie, które działało do lat 60 ubiegłego wieku. W tamtych czasach więzienie to uchodziło za jedno z najcięższych w całym USA. Stosowano w nim nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, by uniemożliwić ucieczkę najbardziej niebezpiecznych amerykańskich więźniów. Więzienie swoją sławę zyskało przede wszystkim dzięki znanym osadzonym. Karę odbywał tu m.in. gangster Al Capone. Nazwiska innych więźniów są dziś miej kojarzone. Jednak ich zbrodnie i twarze można poznać zwiedzając Alcatraz. Dziś więzienie stanowi obiekt turystyczny, bardzo charakterystyczny na mapie San Francisco.

Wyspa Alcatraz

Wyspa Alcatraz, mimo że niewielkich rozmiarów, dzięki swojemu położeniu ma bardzo bogatą historię. Od czasów prehistorycznych, kiedy po raz pierwszy została odkryta przez amerykańskich Indian. Dziś ta wyspa jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Stanach Zjednoczonych.

Wyspę w Alcatraz jest dostępna dla turystów. Zwiedzanie należy rozpocząć w San Francisc, należy udać się na prom który znajduje się, tuż przy Pier 33, to niedaleko słynnego Pier 39. Promy na wyspę odpływają regularnie z przystani, a miejsce to jest wyraźnie oznaczone znakami. Warto pamiętać, że więzienie jest popularną atrakcją i bilety są szybko wyprzedawane. Będąc już na wyspie można po niej swobodnie spacerować. Warto jednak iść za strzałkami prowadzącymi do punktu odbioru audio przewodnika ( brak języka polskiego). Zwiedzanie z nagraniem trwa ok. 40 minut i pozwoli poznać historię miejsca oraz najsłynniejszych więźniów.

Historia ucieczki z Alcatraz

ucieczka z alcatrazHistoria tej wyspy rozpoczęła się w 1775 roku. Wtedy hiszpański podróżnik Juan Manuel de Ayala dopłynął do brzegów dzisiejszej zatoki San Francisco. Tę niewielką, ale też skalistą wyspę nazwał „La Isla de los Alcatraces”, czyli „Wyspą Pelikanów”. Później wyspę bardzo szybko zaczęto nazywać tylko Alcatraz.

Dopiero w połowie XIX wieku z inicjatywy prezydenta, teren ten zaczęto wykorzystywać do celów militarnych. Więzienie wojskowe na wyspie wybudowano dopiero w 1886 roku i w czasie I wojny światowej przetrzymywano tam, np. pacyfistów, odmawiających walki. Natomiast w roku 1933 wyspę zajął Federalny Centralny Zarząd Więziennictwa.

Najsłynniejsze więzienie w Alcatraz znajduje się na niewielkiej wyspie o tej samej nazwie, która leży niedaleko brzegu San Francisco. Zakład karny działał w tym miejscu w latach 1934 – 1963 i został zamknięty z powodu wysokich kosztów utrzymania oraz kiepskiego projektu, ułatwiającego ucieczki.

Więzienie to istniało przez 29 lat i oficjalnie nie udało się nikomu z niego uciec, ale było takich, aż 14 prób z udziałem 34 więźniów. Jednak taka najsłynniejsza próba ucieczki miała miejsce 11 czerwca 1962 roku, gdzie trzech uciekinierów, czyli Frank Morris, a także bracia John oraz Clarence Anglinowie, którym udało się wydostać za mury tego więzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *