Bazylika św. Marka w Wenecji

Bazylika św. Marka w Wenecji

Wenecja to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Wystarczy powiedzieć, że transport odbywa się przede wszystkim drogą wodną lub pieszo (ruch samochodowy można zauważyć wyłącznie na obrzeżach miasta). Oczywiście w mieście nie brakuje zabytków. Zresztą w tekście powiemy sobie na temat jednego z weneckich zabytków. Konkretnie, chodzi o Bazylikę św. Marka.

Historia Bazyliki św. Marka

Co można powiedzieć na temat historii Bazyliki św. Marka? Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do powstania tej świątyni? Krótko mówiąc — chodziło o pochowanie relikwii św. Marka. Co więcej, za pochowaniem ciała kryje się pewna legenda. Zgodnie z tą legendą Marek podróżował do Rzymu. Była to podróż morska, podczas której Marek postanowił zatrzymać się na lagunie. W czasie postoju wydarzyło się coś nieprawdopodobnego — Marek ujrzał anioła, który wyjawił mu miejsce pochowania.
Warto też podkreślić, że pochowanie relikwii nie było prostym zadaniem — kupcy weneccy musieli wykraść jego szczątki (szczątki św. Marka znajdowały się w Aleksandrii).

Kto odpowiadał za powstanie bazyliki? Sprawa jest skomplikowana także czas na chronologię zdarzeń. Duży wpływ na historię bazyliki miał doża Angelo Partecipazio. Co do szczegółów, był to fundator pierwszej bazyliki (pierwszej, bo w 976 roku doszło do pożaru). Odbudowa kościoła trwała w latach 1063-1094. Warto wiedzieć, że podczas odbudowy wzorowano się na konstantynopolitańskim kościele św. Apostołów.

Wnętrze bazyliki

Pora skupić się na tym, co jest tu i teraz. Zastanawiasz się nad tym, co można powiedzieć o wnętrzach? Jeśli zobaczysz kiedyś wnętrze bazyliki, nie powinno być powodów do narzekań. Niemniej skupmy się na konkretach. Na pewno wnętrze prezentuje się stosunkowo jednolicie. Można też zauważyć podział za pomocą marmurowych kolumn.
Ponadto Bazylika św. Piotra jest przykładem, że cechy bizantyjskie mogą być połączone z elementami romańskimi i wczesnochrześcijańskimi. Musisz też wiedzieć, że w bazylice znajduje się sporo mozaik, większość z nich pochodzi z XII–XV wieku.

Warto też powiedzieć o złotym ołtarzu. Jest to cenny zabytek sztuki jubilerskiej, pierwsza plakietka ołtarza powstała w Konstantynopolu (był to 976 rok). Plakietka ta została jednak później zastąpiona. Konkretnie, sytuacja ta miała miejsce w XII wieku.

Jeszcze może weźmy pod uwagę Capitello del Crocifisso. Co to jest? To Krucyfiks, który w 1204 roku został przywieziony z Konstantynopola. Krucyfiks ten osłania cyborium, które jest wsparte na kolumnach z afrykańskiego marmuru.

Zwiedzanie bazyliki – wstęp

Skoro była mowa o zwiedzaniu, pora odnieść się do wstępu. Wstęp do bazyliki jest darmowy, ale niektóre części są płatne. Te części to:

  • Skarbiec (opłata wynosi 3€),
  • Ołtarz Pala d’Oro (opłata wynosi 2€),
  • Muzeum bazyliki (opłata wynosi 5€).

Nie wypada nie wspomnieć o godzinach otwarcia.

Bazylika otwarta jest w godz. 9:30-17:00. Ważne — wejść można tylko do 16:45. Skarbiec jest otwarty w godz. 9:45-17:00 (poniedziałek — sobota) i w godz. 12:00-17:00 (niedziela). Takie same godziny obowiązują w przypadku Pala d’Oro. Z kolei Muzeum Bazyliki jest otwarte codziennie w godz. 9.45-16:45.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *