Boliwia

Boliwia – atrakcje tego fascynującego miejsca w sercu Ameryki Południowej.

Zwana Tybetem obu Ameryk. Zachwyca dziewiczą przyrodą, intryguje na każdym kroku pozostałościami po wspaniałej i tajemniczej kulturze Państwa Inków. Kraj kontrastów, w którym czas płynie wolniej. Jakie atrakcje skrywa w sobie Boliwia?

Między Andami a tropikalnymi lasami

Wakacje w Boliwii to możliwość obcowania z różnorodną naturą. Brak dostępu do morza rekompensują przepiękne krajobrazy, malownicze wioski, dzika przyroda i niezwykłe zwierzęta. Śnieżne szczyty Andów, największa pustynia solna i dymiące wulkany-to tylko część atrakcji, jakie Boliwia ma do zaoferowania turystom. Stąd nie chce się wracać! Lepiej weź ze sobą dobry aparat, by uwiecznić te chwile-przygotuj się na setki zdjęć i tysiące westchnień.

Wielokulturowe serce Ameryki

Wśród Boliwijczyków znajdziemy rodowitych Indian Keczua i Ajmara, Metysów, a także Białych. To społeczeństwo, choć różnorodne, ma jedną cechę wspólną – uwielbia zabawę i potrafi cieszyć się życiem. Barwne stroje, tradycyjne tańce i muzyka – niech porwie Cię latynoska fiesta!

Owocowy raj

Podróż do Boliwii to uczta dla zmysłów. Gdy już nasycimy się widokiem egzotycznych krajobrazów, możemy rozkoszować się smakiem niezwykłych owoców, których nie znajdziemy na europejskich sklepowych półkach: chirimoja o smaku bitej śmietany, kaktusowa tuna, soczyste tumbo, czy strączkowy pakay? Najlepiej spróbuj wszystkich!

Mercado De Brujas – z wizytą u czarownic

Poczuj odrobinę magii! Przechadzając się krętymi uliczkami La Paz, miasta będącego siedzibą boliwijskich władz, koniecznie musisz wstąpić na targ czarownic. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: proszek, który wtarty w klatkę piersiową zapewni dostatek i nagły przypływ uczuć zobojętniałego ukochanego, niezliczone ilości afrodyzjaków oraz mieszanki ziół, które pozwolą wyleczyć wszystkie dolegliwości świata. Mogą zaskoczyć Cię również powykręcane na wszystkie strony płody lam, zwisające ze sklepowych półek. To boliwijski symbol… szczęścia, ale może takiej mrocznej pamiątki lepiej nie przywozić do domu.

Tu narodziło się słońce.

Kolejny obowiązkowy punkt wycieczki do Boliwii to Titicaca – malownicze jezioro znajdujące się pomiędzy szczytami ośnieżonych Andów. Podstawowa atrakcja, którą co ro roku odwiedzają setki turystów z całego świata. Uchodzi za najwyżej położone żeglowne jezioro na świecie (3810 m n.p.m). Według indiańskiej legendy to tutaj narodził się Inti (Słońce) oraz powstał ród Inków. Na powierzchni Titicaca znajduje się kilkanaście wysp. Na szczególną uwagę zasługuje Wyspa Słońca, na której znajdziemy liczne ślady kultury Inków: kompleks Chincana, Pilko Kaina oraz tzw. świętą skałę. Warto odwiedzić także sąsiednią Wyspę Księżyca i ruiny świątyni kapłanek – święte miejsce tubylców. Żeglując po jeziorze możemy zauważyć charakterystyczne tratwy zwane totora – to „pływające domy” zamieszkiwane przez tubylców – Indian Uru.

W tłumie pielgrzymów

Głównym celem pielgrzymek w Boliwii jest Sanktuarium Maryjne u wybrzeży jeziora Titicaca i znajdujący się w nim wizerunek Czarnej Madonny – patronki miasta Copacabana, która uzdrawia i czyni cuda. Uklęknij przed najświętszą Panną i poproś, o co tylko zechcesz.

Zanim na stałe zagościła tu wiara katolicka, świątynia była indiańskim miejscem kultu. To tutaj odbywały się inkaskie, krwawe sądy. Warto wybrać się tutaj szczególnie w sierpniu, kiedy to odbywa się huczna fiesta ku czci patronki miasta.

Pustynia bez piasku, czyli Boliwia atrakcje jakich wcześniej nie znałeś.

Kolejna boliwijska atrakcja z serii „naj” – Salar de Uyuni. Jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie, zajmujący powierzchnię ponad 12 tysięcy kilometrów kwadratowych! Aż trudno uwierzyć, że solna pustynia była kiedyś… jeziorem! Co się z nim stało? Wyparowało. Pustynia jest piękna o każdej porze roku. W porze suchej pokryta jest warstwą soli. Natomiast w porze deszczowej znajduje się pod cienką warstwą wody, w której odbija się lazurowe niebo. Dla takich widoków warto żyć!

Wycieczka na „Księżyc”

Valle de la luna (Księżycowa Dolina) to formacje błotne-niesamowite formy skalne, które przypominają iście księżycowy krajobraz, niczym sceny z filmu science fiction. Położone ok. 10 km od La Paz w wąwozie rzeki Choaueyapu przyciągają co roku setki turystów z całego świata. I Ciebie nie może tam zabraknąć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *