Zamek Sforzów

Castello Sforzesco – Zamek Sforzów

Jeśli będziesz w Mediolanie, po prostu musisz zapoznać się z zabytkami. Mediolan to miasto, które ma naprawdę dużo do zaoferowania. Niemniej tematem tego tekstu nie będą wszystkie atrakcje miasta, tematem będzie Castello Sforzesco — Zamek Sforzów. Castello Sforzesco to ceglany zamek, który można znaleźć w centrum Mediolanu (na północny zachód od Piazza il Duomo).

Historia Castello Sforzesco

Co wiadomo o historii tego zamku? Zamek ten powstał w połowie XV wieku i co nie powinno być zaskoczeniem, była to siedziba słynnego rodu Sforzów. Zadajesz sobie pytanie, co działo się później? Można powiedzieć, że działo się niewiele — do końca XIX wieku zamek pełnił funkcje militarne.

Dopiero zjednoczenie Włoch doprowadziło do zmian. Jakich zmian? Zjednoczenie Włoch to proces jednoczenia państw Półwyspu Apenińskiego (zjednoczenie Włoch odbywało się pod władzą Królestwa Sardynii). Proces ten rozpoczął się w 1859 roku i trwał przez kilkanaście lat.

O czym jeszcze należy wspomnieć? Na pewno istotne jest to, co wydarzyło się w latach 1893-1906. Otóż w tym okresie przeprowadzono rekonstrukcję zamku.
Ważne jest również to, że w latach 1954-1956 zamek został odrestaurowany (był to efekt zniszczeń wojennych) i przystosowany do nowoczesnej ekspozycji muzealnej.

Atrakcje na Zamku Sforzów

Skoro była mowa o historii, najwyższa pora powiedzieć o tym, co jest teraz. Dlaczego Zamek Sforzów przyciąga turystów? Castello Sforzesco to grupa muzeów. Co to za muzea? Oto lista:

  • Sztuki Antycznej,
  • Sztuki Użytkowej,
  • Galeria Obrazów,
  • Instrumentów Muzycznych,
  • Egipskie,
  • Prehistoryczne.

Nie ma co ukrywać, jest co oglądać. Jeśli znajdziesz się kiedyś w Zamku Sforzów, przeznacz na wizytę jak najwięcej czasu. Trudno mówi o jakichś ramach czasowych, niemniej wydaje się, że zwiedzanie powinno potrwać przez kilka godzin (tylko odpowiednio długie zwiedzanie pozwoli zrozumieć popularność).
Musisz też wiedzieć, że można liczyć na archiwa i biblioteki — co powiesz na bibliotekę Sztuki? Rzecz jasna biblioteka sztuki to tylko przykład.

Być może nie wszyscy się z tym zgodzą, ale zamek wydaje się wart zobaczenia bez względu na zainteresowania.

Ciekawostki związane z zamkiem

Czy z zamkiem wiążą się jakieś ciekawostki? Coś się znajdzie. Weźmy sobie pod uwagę destrukcję zamku. Mówiąc wprost — bardzo często istniało ryzyko destrukcji. Jeśli chodzi o konkrety, zamek był wystawiony na aukcję przez rząd Repubblica Aurea. Warto też odnotować, że zamek mógł być zrównany z ziemią przez Hiszpanów, jak i samego Napoleona.
Co do wydarzeń bliższych czasom współczesnym, trzeba przenieść się do XIX wieku. Otóż pod koniec tego wieku Rada Miasta zapragnęła stworzenia dzielnicy mieszkalnej.

Na zapleczu zamku jest Park Sempione. Z czego wynika nawiązanie do tego parku? Nie jest to park jakich wiele. Dokładniej mówiąc, chodzi o muzeum poświęcone współczesnej sztuce designu (a co by nie mówić, muzeum kojarzy się z bardzo odległą przeszłością). Oczywiście nie jest to ciekawostka bezpośrednio związana z zamkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *