Ekwador

Ekwador Placeholder
Ekwador

Ekwador to niewielki, ale jakże egzotyczny kraj. Ekwador to jedno z najmniejszych państw w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym. Ekwador leży na północnym zachodzie kontynentu i graniczy z dwoma państwami – Kolumbią oraz Peru. Głównym językiem urzędowym jest, jak często się zdarza w Ameryce Południowej, hiszpański.

Ekwador to również kraj czterech stref klimatycznych. Podróżując można przejechać przez strefę umiarkowaną (wybrzeże), tropikalną (dżungla amazońska). A także przez strefę wysokogórską (Andy) oraz unikalną (Wyspy Galapagos).

wyspy galapagos
Wyspy Galapagos

Na jego terytorium znajdują się zarówno majestatyczne i groźne Andy, dorzecze Amazonki. A także egzotyczne Wyspy Galapagos i piaszczyste plaże wybrzeży Oceanu Spokojnego. Oprócz tego wielu ludzi może uprawiać takie sporty jak trekking, spływy kajakowe oraz surfing. W Ekwadorze można również zwiedzić muzea oraz dobrze zjeść w przytulnych knajpkach.

Ekwador słynie z produkcji bardzo wielu ozdób regionalnych jak, chociażby korale, kolczyki, czy wyroby z wełny. Poleca się zakup prawdziwego wełnianego swetra czy rękawiczek. Degustatorom alkoholu można zaproponować zakup silnego tradycyjnego trunku wykonywanego z trzciny cukrowej. Można go dostać praktycznie w każdym sklepie. Jednak najlepszy smak ma ten, który jest kupiony na targowisku.

Ceny w Ekwadorze

Ekwador cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z całego świata. To miejsce warto odwiedzić przez cały rok. Ponieważ każdy z jego regionów ma, swoją najdogodniejszą porę dla turystów. Występują tutaj dwie pory roku: sucha i deszczowa. A w trakcie pory deszczowej pogoda jest zazwyczaj słoneczna do popołudnia.

Na wybrzeżu pora deszczowa trwa od stycznia do maja. A pora sucha jest chłodniejsza i mniej sprzyja wypoczynkowi na plaży. Sezon turystyczny w Ekwadorze jest związany z wakacjami w Europie, Ameryce Północnej i samym Ekwadorze. Zazwyczaj trwa przez grudzień i styczeń oraz od czerwca do sierpnia. Jak łatwo przewidzieć, wówczas najwyższe są ceny zakwaterowania.

Oficjalną walutą Ekwadoru jest dolar amerykański, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie turystom z innych krajów. Bankomaty znajdują się w każdym większym ekwadorskim mieście oraz w mniejszych miejscowościach. Na terenie całego Ekwadoru można posługiwać się kartami kredytowymi. Jednak trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia dodatkowej opłaty za ich wykorzystywanie.

Walutą obowiązującą w Ekwadorze jest dolar amerykański. W związku, z czym przed wyjazdem warto zaopatrzyć się właśnie w nią. Nie opłaca się w żadnym przypadku wymieniać pieniędzy najpierw na Euro. Ponieważ podczas wymiany tej waluty na dolar pobierane są wysokie opłaty prowizyjne.

Co warto zobaczyć?

Ekwador to najmniejsze z państw andyjskich i jedno z mniejszych w Ameryce Południowej. To miasteczko kryje w sobie wiele atrakcji. Stosunkowo niewielkie odległości pozwalają jednego dnia cieszyć się plażą na wybrzeżu. A następnego dnia być już w Andach. A w kolejnych dniach można udać się do lasów deszczowych u podnóża wschodnich stoków.

W Ekwadorze na pewno zwiedzającym przypadnie do gustu zwiedzanie takich miast jak:

 • Quito
  Quito

  Quito jest pięknie położoną stolicą Ekwadoru na wysokości 2800 metrów. To wyżej niż nasze polskie Rysy. Nad miastem góruje olbrzymi wulkan Pichincha. Wiele w tym mieście muzeów oraz malowniczych kościołów. W stolicy warto również zwiedzić Plac Niepodległości z katedrą i Pałacem Prezydenckim;

 • Cuenca jest ciekawym miastem i trzecim, co do wielkości miastem w Ekwadorze. Posiada bardzo bogatą architekturę, z brukowanymi uliczkami i wszelkiego rodzaju kościołami i kaplicami;
 • Otavalo jest położonym na północ od Quito miastem, które słynie przede wszystkim z dwóch rynków. Na nich w każdą sobotę lokalni sprzedają swoje rdzenne wyroby;
 • Guayaquil jest najludniejszym miastem Ekwadoru. Znajduje się tu ogromny port, z którego wypływają banany trafiające potem do Europy.

Warto również odwiedzić:

 • Cotopaxi to jeden z najwyższych aktywnych wulkanów świata. Średnica krateru sięga aż 700 metrów;
 • Ingapirca to najważniejszy kompleks archeologiczny Ekwadoru. W którym możemy podziwiać pozostałości kultury Inkaskiej. Imponującą główną świątynię, a także fundamenty domów mieszkalnych, tarasów i brukowanych ścieżek;
 • Fabryka Kapeluszy wizyta w fabryce Homero Ortega, gdzie wyplatane są kapelusze panama.

Puerta de la Ciudad

Piękne i zachwycające andyjskie miasteczko Loja leży o kilka godzin jazdy od Cuenki. Miasto położone jest wokół góry, doliny i rzeki, dlatego wokół rozpościerają się