Elafonissi Beach Kreta - różowy piasek

Elafonissi Beach

Elafonissi to nazwa niewielkiej wyspy i malutkiej miejscowości, położonej na południowo-zachodnim końcu Krety. Wysepkę z lądem łączy przepiękna laguna. Plaża na tej małej wysepce charakteryzuje się lazurowym kolorem morza, delikatnym piaskiem o różowym odcieniu, rdzawo-miedziany kolorem skał oraz krystalicznie czystą wodą. Jest to jedna z najpiękniejszych plaż na Krecie.

Plaża na ten małej wysepce znajduje się na południowo-zachodnim brzegu Wyspy Kreta, w prefekturze Chanii. Ze względu na swe walory przyrodnicze wpisana jest na listę Natura 2000, jako jedno z najcenniejszym przyrodniczo miejsc kontynentu europejskiego. Można tu spotkać można endemiczne gatunki roślin i zwierząt, takie jak żółwie morskie.

Jest to doskonałe miejsce na jednodniowy wypad rodzinny, ponieważ woda jest płytka i spokojna, a plaża osłonięta od wiatru. Plaża po godz 17 się wyludnia, dlatego można wtedy nacieszyć się jej prawdziwym pięknem, odrobiną spokoju i malowniczym zachodem słońca.

Elafonissi Beach historia

Elafonissi BeachElafonissi znajduje się w południowo-zachodniej części Krety, która jest uważana za najpiękniejszy teren wyspy. Plaża jest doskonała dla dzieci. Laguna prowadząca na wyspę stanowi idealne kąpielisko dla najmłodszych. Woda jest ciepła i krystalicznie czysta i sięga, co najwyżej do kolan.

Elafonisi to jednak nie tylko sielankowe obrazy, bo z miejscem tym związane są również dwie tragiczne historie. Wiatr zwany livas wiejący znad Sahary potrafi wzniecać w tym rejonie Krety jedne z najwyższych fal na Morzu Śródziemnym. Przekonał się o tym liniowiec Austrian Lloyd, który zatonął tu w 1907 roku, a jego ofiary spoczywają na wyspie.

Najbardziej charakterystyczną cechą plaży na tej wysepce jest różowawy odcień piasku, który można zobaczyć przy odpowiednim świetle.

Miejsce zawdzięcza swój kolor rozkruszonym koralowcom i muszelkom. Z tym odcieniem wiąże się też inna tragiczna historia. Bowiem w Wielką Sobotę, 24 kwietnia 1824 roku wojska tureckie dowodzone przez Ibrahima dokonały brutalnego mordu na chroniących się tutaj Grekach. Zabito kilkaset kobiet i dzieci szukających tu schronienia. Plaża spłynęła krwią nadając jej różowe zabarwienie. Dziś, widnieje tu tabliczka upamiętniająca to wydarzenie.

Co można robić na Elafonissi Beach?

Plaża Elafonissi na Krecie oferuje wyjątkowe karaibskie klimaty. Jej unikalne cechy to biała piaszczysta plaża i wiele palm na tafli turkusowej wody. Na brzegu różowe ślady koralowców tworzą niezwykły naturalny spektakl.

Elafonisi jest doskonałym miejscem do pływania z maską. Podczas nurkowania możne podziwiać olbrzymie głazy, skały i podwodny kanion. Na wyspie są również świetne warunki do uprawiania windsurfingu.

Po drodze do Elafonissi można zwiedzić takie atrakcje jak:

  • Przejazd przez malowniczy wąwóz Topolia – prawdziwą atrakcją jest sama droga znajdująca się na skalnych tarasach góry Levka Ori.
  • Jaskinia Św Zofii – jedną z wielu w górach Levka Ori – czyli Gór Białych. Największa atrakcja to naturalnie uformowane stalaktyty i stalagmity;
  • Budowla sakralna – Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku;
  • Najstarsze drzewo oliwkowe na Krecie – znajduje się w okolicach Rapaiany. Obok drzewa prywatne muzeum i taverna;
  • Wizyta w Winnicy Karavitakis, którą można połączyć z degustacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *