Forum Romanum

Forum Romanum

Zastanawiasz się nad tym, jak kiedyś wyglądał rynek? Jeśli wybierasz się do Włoch, masz okazję się o tym przekonać. Oczywiście nie dosłownie. Mówiąc wprost — chodzi o Forum Romanum (Forum Magnum). Jest to najstarszy plac miejski w Rzymie, w starożytności Forum Romanum było bardzo ważnym miejscem. O co chodzi? Forum Magnum to główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu.

Historia Romanum

Zacznijmy od historii, a konkretnie od okresu cesarstwa. Okres cesarstwa był okresem świetności. Jak należy to rozumieć? Forum Romanum zostało rozbudowane i znacznie wzbogacone. Pojawiły się świątynie (Świątynia Boskiego Juliusza, Wenus i Romy, Wespazjana, Antonina i Faustyny) oraz łuk triumfalny. Warto też podkreślić rozbudowę Rzymu i budowę kolejnych for cesarskich. Dlaczego warto o tym pamiętać? Można mówić o powstaniu zwartego kompleksu architektonicznego (wspomniane fora cesarskie plus Forum Romanum).

Koniecznie trzeba też powiedzieć o funkcjach placu. W okresie cesarstwa raczej należy mówić o funkcjach handlowych, rozrywkowych i reprezentacyjnych. W okresie republikańskim sytuacja przedstawiała się inaczej. Tamten czas to okres, w którym można mówić na temat centrum życia obywatelskiego i ekonomicznego.

Nie wypada nie wspomnieć o upadku tego placu. Forum Romanum zostało zdewastowane w 410 roku (zdobycie Rzymu przez Wizygotów), ale nie jest to data, na której należy się skupiać. W 768 roku Forum Romanum było świadkiem bardzo ważnego wydarzenia — obwołanie papieża Stefana III lub Stefana IV.

Jeśli chodzi o resztę zniszczeń, zniszczenia następowały stopniowo.

Jeśli interesują Cię inne zabytki zobacz również Koloseum – najbardziej znany zabytek w stolicy Włoch.

Zwiedzanie Forum Romanum

Interesuje Cię zwiedzanie Forum Romanum? Warto zwrócić uwagę na bilety. Nie ma biletu, który uprawnia do wstępu tylko na teren Forum Romanum. O co chodzi? Chodzi o trzy w jednym, można kupić bilety, które pozwalają zwiedzić Koloseum, wzgórze Palatyn i właśnie Forum Romanum. Można też powiedzieć, że to dwa w jednym — Wzgórze Palatyn oraz Forum Romanum to na dobrą sprawę jedna atrakcja.

Wypada jeszcze wspomnieć o biletach, cennik jest następujący:

  • bilet normalny – 12€,
  • bilet ulgowy (dla obywateli Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat) – 7,50€,
  • pozostałe osoby oczywiście wstęp wolny.

Warto jeszcze podkreślić pewne wyjątki — w pierwsze niedziele miesiąca zwiedzanie jest bezpłatne.

Forum Romanum – ciekawostki

Forum Romanum to plac, z którym wiążą się pewne ciekawostki.

  1. Zacznijmy od tego, co miało miejsce przed wybudowaniem budynków. Czy wiesz, że Forum Romanum znajduje się na obszarze, który kiedyś był bagienny? Co więcej, w X i IX w. p.n.e. teren wykorzystywano do pochówków.
  2. Kolejna ciekawostka związana z Kurią Giulia, to jeden z głównych budynków Forum Romanum. Zlecenie budowy otrzymał Juliusz Cezar, ale cesarz nigdy nie zobaczył gotowego budynku (związane jest to z morderstwem Juliusza Cezara). Kuria Giulia została dokończona przez syna Juliusza Cezara, Augusto.
  3. W południowo-wschodniej części Forum Romanum można zauważyć Łuk Tytusa. Architektura łuku posłużyła do odbudowy mnóstwa łuków triumfalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *