Harbour Bridge, most w Sydney

Harbour Bridge

Sydney jest stolicą Nowej Południowej Walii i zarazem największym miastem w Australii. To miasto  jest przepięknie położone i rozciąga się wzdłuż malowniczej zatoki. Niewątpliwie jednej z najpiękniejszych na świecie i przepięknego wybrzeża. Miasto otoczone licznymi plażami, górami i parkami. Bliskość oceanu i obecność wielu plaż skupiających życie towarzyskie nadaje miastu “wakacyjnego” charakteru.

Most Sydney Harbour Bridge jest jednym z najsłynniejszych mostów na świecie oraz jedną z największych ikon Australii. Łączy on brzeg południowy z północnym, ułatwiając komunikację między centrum a North Sydney – dzielnicą, w której mają siedziby wielkie firmy i instytucje finansowe.

Ten najdłuższy i najszerszy jednoprzęsłowy most ówczesnego świata zbudowano w okresie najgłębszego kryzysu gospodarczego, tj. w latach 30. XX w., i stał się on znakiem nadziei na lepszą przyszłość.

Obecnie ten najsłynniejszy most Harbour Bridge ma szerokość 49 metrów, co sprawia, że jest on najszerszym mostem na świecie w swojej kategorii. Wykonany ze stali, betonu i granitu,t to jedwn z najdłuższych jednoprzęsłowych mostów drogowych na świecie (1150 metrów długości), a przez charakterystyczny łukowaty kształt zyskał miano “wieszaka na płaszcze”. Jest również najcięższym mostem na świecie i waży dokładnie 52 732 tony.

Przez most prowadzi osiem pasów ruchu, przejście dla pieszych, pas dla rowerów i podwójne tory kolejowe. Na most można wejść schodami z Cumberland St w The Rocks lub z okolic stacji Milsons Point w North Shore.

Historia mostu

Most Harbour Bridge cieszył się sympatią mieszkańców Sydney od samego powstania. Budowę Sydney Harbour Bridge rozpoczęto 28 lipca 1923 r., a otwarcie nastąpiło 19 marca 1932 r. Projektantem mostu był John Bradfield, który wzorował się na konstrukcji mostu Hell Gate w Nowym Jorku.

Ostatecznie koszt budowy całego mostu przekroczył 10 mln funtów i stanowił więcej niż dwukrotną kwotę zaplanowanych kosztów. Zaciągnięte wówczas długi, lecz spłacono je ostatecznie dopiero w roku 1988.

Pierwsze plany budowy przeprawy między brzegami Sydney Harbor pojawiły się już w 1815 roku. Jednak dopiero sto lat później po pojawieniu się pierwszych pomysłów na budowę mostu, John Bradford otrzymał zadanie zaprojektowania mostu. Jego zadaniem było również znalezienie firm, które potencjalnie byłyby zainteresowane budową przeprawy. Most zbudowała angielska firma konstrukcyjna Dorman Long and Co Ltd z Middlesbrough. Ostateczny projekt przeprawy stworzył zespół inżynierów. W skład, którego wchodzili: John Bradford, Lawrence Ennis, Edward Judge i Ralph Freeman. Zdecydowali się oni na budowę mostu łukowego o długości całkowitej 1149 m i długości przęsła 503 m.

Most łukowy został wybrany, ponieważ był tańszy i silniejszy niż inne proponowane rozwiązania. Budowa mostu odbyła się mniej więcej w tym samym czasie, co budowa podziemnego systemu kolejowego w Sydney. Most został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł pomieścić również ruch kolejowy. Most zaprojektowano tak, aby miał sześć pasów ruchu drogowego, dwa dla kolei i jeden dla pieszych.

Atrakcja Bridge Climb

Most Bridge Climb jest bardzo popularną miejscową atrakcją. To tutaj wiele odważnych śmiałków ma możliwość wspinaczki po łuku głównym przęsła po specjalnie przygotowanych do tego celu schodach.

W drogę rusza się pod okiem przewodnika w kilkuosobowych grupach. Przewodnicy wspinaczki poprowadzą Cię przez mostek Sydney Harbour, do jego fascynującego punktu widzenia na szczyt 134m nad portem. Widoki po drodze są piękne. Niby nie widać nic nowego, tylko ten sam znany już krajobraz miejski, ale ta wysoka perspektywa sprawia, że Sydney wygląda jeszcze piękniej. Jak na dłoni widać wszystkie zatoczki, wcięcia lądu, mariny pełne łodzi i jachtów, domy mieszkalne i biurowce w centrum.

Koszt tej atrakcji waha się od ok. 200 dolarów australijskich (ok. 550 zł), jednak uzależnione od pory dnia i roku. Do przejścia jest 1439 schodów, więc tak ok. 3 godzin wspinaczki. W Sydney ta niby mała atrakcja na moście cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *