Jordania

JORDANIA pogoda, ceny, wiza, bezpieczeństwo, szczepienia

Poniżej znajdziecie kilka praktycznych informacji, które przydadzą Wam się przed wyjazdem do Jordanii. Dowiecie się między innymi kiedy najlepiej wybrać się do tego kraju, ile będzie Was kosztowało życie na miejscu i na co powinniście się przygotować.

Jordania

Pogoda w Jordanii, czyli kiedy najlepiej jechać

Dobry czas na odwiedzenie  Jordanii  to okres od kwietnia do maja. Później robi się bardzo gorąco, chociaż wszystko zależy od wrażliwości na upały – byłem tam w sierpniu, rzeczywiście żar lał się z nieba, ale jeżeli nie spędzałem całego dnia na słońcu to było do wytrzymania. Jedynie w czasie pobytu na Morzem Martwym miałem już dosyć, bo piasek był tak nagrzany, że nie dało się po nim chodzić. Wyzwaniem może być w tym czasie wypad na pustynię, gdzie słupki rtęci wędrują w okolice 40 stopni. W okolicach września i października robi się trochę chłodniej, więc to kolejny dobry czas na wyjazdy. Jeżeli chodzi o miesiące zimowe to – mimo, że Jordania kojarzy nam się raczej z upałami – trzeba przygotować się tam nawet na temperaturę w okolicach zera, sporo pada a niekiedy w wyższych rejonach (w tym również w stolicy Ammanie) można zobaczyć nawet śnieg. Pogoda jest jednak bardzo zróżnicowana w różnych rejonach kraju. W tam czasie można np. wybrać się nad Morze Czerwone, gdzie klimat jest znacznie łagodniejszy i nawet w tym czasie temperatura oscyluje w okolicach 15-23 stopni.

Jordania język

Podstawowym językiem jest arabski, ale bez problemu można niemal wszędzie dogadać się po angielsku.

Wiza

Polacy wjeżdżający do Jordanii muszą posiadać wizę, ale bez problemu można ją jednak kupić m.in na lotnisku. Wiza on-arrival kosztuje 20 JD, żeby ją dostać ustawiamy się zwyczajnie w kolejce do odprawy paszportowej. Wcześniej trzeba oczywiście odwiedzić kantor, który jest jeszcze przed bramkami (bankomatów nie zauważyłem).

Podobnie wizy dostaniemy także na wszystkich przejściach granicznych oprócz King Hussein Brigde – jeżeli zamierzamy skorzystać z tej drogi dostania się do Jordanii trzeba najpierw odwiedzić ambasadę tego kraju w którymś z państw ościennych lub jeszcze przed wyjazdem np. w Berlinie (w Polsce nie ma jordańskiej ambasady). Do ambasady będziemy też musieli się zgłosić jeżeli będziemy chcieli dostać wizę umożliwiającą wielokrotny wjazd, bo te wydawane na granicach są jednorazowe.

Istnieje też możliwość dostania darmowej wizy – warunek jest jeden – musimy jechać do Aqaby, która należy do specjalnej strefy ekonomicznej. Przynajmniej w teorii możemy ją dostać na każdym przejściu granicznym, pytając właśnie o tę specjalną wizę. Jeżeli jednak nie przekraczamy granicy w samej Aqabie musimy w ciągu 48 godzin od pojawienia się w Jordanii zameldować się w Aqaba Special Economic Zone Authority (ASEZA) Wisa Office w Aqabie. Inaczej będziemy musieli zapłacić za wizę przy wyjeździe. Może to łączyć się z dodatkową opłatą.

Ceny, waluta i pieniądze w Jordanii

Szczegółowe informacje na ten znajdziecie w naszej wcześniejszej publikacji w całości poświęconej cenom w Jordanii. W skrócie można powiedzieć, że Jordania do najtańszych krajów nie należy. W szczególności bardzo drogi jest alkohol (piwo w barze w Ammanie potrafi kosztować ok. 6 JD, co w przeliczeniu daje ok. 27 zł. Porazić może też cena biletu do Petry – standardowa jednodniowa wejściówka kosztuje 50 JD, czyli około 225 zł.

Bezpieczeństwo

Jordania jest uznawana za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na Bliskim Wschodzie. Jeżeli zachowamy zdrowy rozsądek nic złego nie powinno nam się stać. Lepiej unikać wszelkiego rodzaju demonstracji, pochodów, bo ich przebieg może być trudny do przewidzenia. Raz zdarzyło mi się, że musiałem dość szybko opuszczać Mafraq, bo kłótnia w trakcie której zginęła jedna osoba przerodziła się kilkudniowe walki na ulicach (nie chodziło jednak o to, że czułem się jakoś specjalnie zagrożony, a bardziej o to by nie utknąć w mieście w związku z zamieszkami).

Poza tym nie najlepszym pomysłem może być wizyta w pobliżu granicy z Syrią, gdzie toczy się obecnie wojna domowa. W Jordanii zdarzały się ataki terrorystyczne, ale na tle regionu ich liczba jest niewielka. Ostatni duży zdarzył się w 2005 roku kiedy zamachowcy samobójcy z al Kaidy zabili 60 osób w trzech hotelach w Ammanie, ponad 100 zostało natomiast rannych. W ostatnich latach władze bardzo starają się przeciwdziałać podobnym aktom terroru.

Szczepienia

W przypadku Jordanii nie ma listy obowiązkowych szczepień, bez których nie zostaniemy wpuszczeni do tego kraju. Lekarze zalecają jednak by przed wyjazdem zaszczepić się na żółtaczki typu A i B, tężec, błonicę i dur brzuszny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *