Katedra w Mediolanie

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie

Mediolan to miasto, o którym można powiedzieć naprawdę wiele dobrego. Niemniej jednak skupmy się na jednym z zabytków. Mówiąc wprost – chodzi o Katedrę Narodzin św. Marii w Mediolanie (Duomo Di Milano). Budowla ta jest znana we Włoszech, jak i na terenie całej Europy. Warto też odnotować, że katedra ta znajduje się w gronie największych kościołów na świecie (157 metrów długości i 93 metry szerokości).

Historia katedry w Mediolanie

Niejednokrotnie można usłyszeć, że najlepiej zacząć od początku, tak więc skupmy się na historii.
Budowa obecnej świątyni została rozpoczęta w 1386 roku. Decyzję o budowie podjął książę Gian Galeazzo Viscont. Trzeba również dodać, że budowa została zakończona w czasie trwania epoki Napoleona.
Napoleon był królem Włoch od 17 marca 1805 do 4/6/11 kwietnia 1814. Istotna jest też data 26 maja 1805 roku – jest to data koronacji Napoleona i co ważne, koronacja odbyła się właśnie w tej katedrze.

O czym jeszcze wypada wspomnieć? Przenieśmy się może do czasów współczesnych. Dokładniej mówiąc, chodzi o dach. Jak należy to rozumieć? Krótko mówiąc – dach katedry jest udostępniony zwiedzającym.
Warto też wiedzieć, że jeśli chcesz znaleźć się na dachu, masz dwie możliwości (te możliwości to oczywiście schody i winda).

Duomo Di Milano – główny cel turystów

Duomo Di Milano to główny cel turystów, warto spróbować odpowiedzieć na pytanie, co jest tego powodem? Tak jak już zostało wspomniane, budowla cieszy się popularnością na terenie całej Europy. Na pewno jest to jeden z najwspanialszych kościołów. Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie to można by rzec, symbol Mediolanu.
Nawiasem mówiąc, katedra uważana jest za największy kościół we Włoszech. Ktoś może zapytać, jak to możliwe skoro bazylika św. Piotra jest większa? Odpowiedź jest prosta — bazylika św. Piotra znajduje się w Watykanie, który uchodzi za enklawę.

Bez wątpienia dużą rolę odgrywają też dzieła sztuki. Jeśli chodzi o konkrety, w Duomo Di Milano można znaleźć m.in. posąg św. Bartłomieja. Co jeszcze jest w katedrze? Nie ulega wątpliwości, że warto zwrócić uwagę na ołtarze autorstwa Pellegrino Pellegriniego.
Naturalnie to w dalszym ciągu nie wszystko.

Wnętrze katedry

Zastanawiasz się nad tym, co można powiedzieć na temat wnętrza? Wnętrze to przeciwieństwo tego, co na zewnątrz. Na zewnątrz mamy jasną i ozdobną fasadę, natomiast wnętrze katedry jest ciemne i ascetyczne. Wypada również odnieść się do podłogi. Podłogę wykonana jest z białego marmuru Candoglia, który został połączony z czarnym marmurem Verenna i czerwonym marmurem Arzo.
Ciekawostka — wewnątrz budynku może zmieścić się nawet 40 tysięcy ludzi.

Jeżeli zainteresuje Cię zwiedzanie katedry, musisz też pamiętać o dwóch bardzo istotnych kwestiach — cennik (zwiedzanie jest płatne) i odpowiednia organizacja. Co należy rozumieć przez odpowiednią organizację? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie, jakie są moje oczekiwania (nie wszystkie atrakcje dostępne są w tych samych godzinach)? Rzecz jasna ważne jest też zapatrywanie się na ewentualny tłum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *