Katedra Notre Dame - Paryż

Katedra Notre Dame

Paryż to miejsce, o którym marzy wielu turystów. Jest to miasto niesamowitych zabytków, różnorodnej architektury oraz miasto mody, kultury i sztuki. Jednym z najpopularniejszych zabytków świata jest Katedra Notre Dame. To właśnie do tej świątyni rocznie przybywa 12 milionów turystów z całego świata.

Katedrę budowano przez 2 wieki, dlatego jej architektura jest jedyna i wyjątkowa. Katedra łączy w sobie wpływy z dwóch epok, co nadaje jej unikalny i tajemniczy charakter – romański i gotycki.

W dzisiejszych czasach Notre Dame jest częścią programu obowiązkowego każdego turysty, który przyjeżdża do stolicy Francji.

Historia katedry

Katedra w Paryżu swoją sławę zawdzięcza powieści Victorowi Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”, a także kilku ważnym w historii Francji wydarzeniom. Dawniej w katedrze odbywały się uroczyste msze przed wyprawami krzyżowymi. A w 1804 roku w katedrze odbywała się koronacja Napoleona na Cesarza Francuzów. Katedra Notre Dame była również miejscem, w którym odbyła się msza pogrzebowa przywódcy Francji, Charlesa de Gaulle’a.

Budowa świątyni, rozpoczęła się w XII a zakończyła w I połowie XIV wieku. Katedra Notre-Dame, nazywana także Katedrą Najświętszej Marii Panny w Paryżu, to jeden z symbolów kultury francuskiej. Katedrę w Paryżu zdobią dwie masywne wieże a między nimi widnieje koronkowa rozeta, która symbolizuje wieczność a otaczające ją koło doczesność.

Do katedry Notre Dame prowadzą trzy portale ozdobione scenami biblijnymi, a ponad nimi znajdują się posągi 28 królów. W katedrze znajduje się również 29 kapliczek, witraże. Ponadto, znajduje się tu jeden z najsławniejszych dzwonów Europy – Emmanuel. Sławę katedrze przyniosły przepiękne organy oraz maszkarony, czyli rzeźbiarskie detale architektoniczne, które można obejrzeć na elewacji świątyni.

W katedrze w skarbcu przechowywane są relikwie: Korona Cierniowa Jezusa, a także drzazga i gwóźdź z Krzyża Świętego. W krypcie archeologicznej można zobaczyć pozostałości starożytnej Lutecji – miasta istniejącego w tym miejscu przed Paryżem.

Każdy osoba, która zwiedza katedrę powinna wejść na jej wieże (wstęp płatny). Na samej górze bowiem rozpościera się wspaniały widok na cały Paryż, wyspę La Cite, na której wzniesiono katedrę oraz Sekwanę.

Informacje dla turystów

Katedra Notre-Dame jest obok wieży Eiffla i Łuku Triumfalnego jednym z najbardziej znanych miejsc w Paryżu. Świątynia ta znajduje się na wyspie La Cite, na Sekwanie, w samym centrum Paryża. To prawdopodobnie jedna z najbardziej okazałych budowli w stylu francuskiego gotyku, a zarazem jedna z najsłynniejszych katedr na całym świecie.

Katedra Notre Dame w Paryżu dla zwiedzających otwarta jest w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 30 września) w godzinach 10.00-18.30, a w sezonie zimowym od 10.00 do 17.30. W katedrze dwa razy dziennie odbywają się msze. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne. Biletami objęte jest zwiedzanie skarbca, wież i krypty. Ceny biletów wstępu:

  • normalny – 10 €;
  • ulgowy – 8 €;
  • darmowe wejście: osoby poniżej 18. roku życia, obywatele Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, bezrobotni zarejestrowani we Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *