Koloseum Rzym

Koloseum Rzym

Rzym określa się również wiecznym miastem i co by nie mówić, nie ma w tym najmniejszego przypadku. Jeśli należysz do grona miłośników zabytków, z pewnością znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji. Wydaje się, że nawet najbardziej wymagające osoby powinny być zadowolone. Niemniej ten tekst nie będzie odnosił się do zabytków Rzymu, tematem tego tekstu będzie tylko jeden zabytek – Koloseum (amfiteatr Flawiuszów).

Historia Koloseum

Zacznijmy od początku, czyli od historii. Kiedy powstał ten amfiteatr? Wzniesienie Koloseum miało miejsce w latach 70-72 do 80 n.e. Twórcy Koloseum to Wespazjan i Tytus — oboje byli cesarzami z dynastii Flawiuszów.
Skoro mamy skupić się na historii, nie sposób nie wspomnieć o tym, co zdarzyło się w 528 roku — był to rok, w którym odbyły się ostatnie igrzyska. Warto też podkreślić, że w 445 roku doszło do trzęsienia ziemi (skutkiem trzęsienia ziemi było poważne uszkodzenie amfiteatru). Zresztą to niejedyne trzęsienie ziemi, o którym można wspomnieć —- w 1349 roku Koloseum po raz kolejny zostało uszkodzone w wyniku trzęsienia ziemi.
Istotne jest też to, co wydarzyło się około 150 lat wcześniej. Chodzi o rodzinę Frangipani. Rodzina ta przejęła Koloseum, co spowodowało, że obiekt zaczął pełnić funkcję zamku.

Czy jest jeszcze coś, o czym należy wspomnieć? Na pewno trzeba przenieść się do II połowy XVIII wieku – od tamtej pory w każdy Wielki Piątek odbywa się droga krzyżowa prowadzona przez papieża. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, co nastąpiło w 2007 roku, konkretnie 7 lipca 2007 roku. Tego dnia obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Ceny biletów do Koloseum

Wybierasz się do Koloseum i zastanawiasz się nad cenami biletów? Cennik przedstawia się następująco:

  • bilet normalny – 12€,
  • bilet ulgowy – 7,5€.

Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, wstęp wolny. Warto też zaznaczyć, do kogo skierowane są bilety ulgowe. Z biletów ulgowych mogą skorzystać obywatele Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat.

Czy można liczyć na jakieś wyjątki? Jak najbardziej, w pierwszą niedzielę każdego miesiąca zwiedzanie jest bezpłatne.

Koloseum ciekawostki

Czy Koloseum ma przed ludźmi jakieś tajemnice? O Koloseum powiedziało się już sporo, ale mimo wszystko obiekt ma pewne tajemnice.

Koloseum było areną zmagań gladiatorów, na ten temat wiadomo wiele, nie ulega to żadnej wątpliwości. Niemniej odbywały się również bitwy morskie. Zazwyczaj dochodziło do wielkich bitew greckich (np. między Persami i Salaminą), podczas bitew arena zmieniała się w wielki basen.

Skupmy się teraz na piekielnych wrotach. O czym mowa? Walki gladiatorów powodowały, że Koloseum zaczęło budzić powszechny strach. Co więcej, zaczęły powstawać mroczne legendy. Mówiąc wprost — Koloseum zaczęło być uważane za jedną z siedmiu bram piekielnych (mówiono, że w nocy krążą smutne i opętane dusze).

Wiesz, że mury Koloseum stały się naturalnym ogrodem botanicznym? Jest to zasługa niezwykłego mikroklimatu. Co do efektów, pomiędzy ruinami jest ponad 350 rodzajów roślin. Warto wiedzieć, że niektóre z tych roślin mają egzotyczne pochodzenie (niewykluczone, że to zasługa wiatru).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *