Kraków - Kościół Mariacki

Kościół Mariacki w Krakowie

Na mapie Polski Kraków to z pewnością jedno z najpiękniejszych polskich miast a zarazem i największe miasto kościołów. W samym mieście jest ich ponad 120, a większość to obiekty zabytkowe, liczące sobie setki lat. To zabytkowe miasto często odwiedzane przez turystów z Polski i za granicy. Zwiedzić tu można min: Zamek Królewski na Wawelu, Rynek, Kościół Mariacki.

Z pewnością Kościół Mariacki to obok Zamku Królewskiego i Katedry na Wawelu najbardziej rozpoznawalne miejsce w Krakowie. Obserwując kościół już z daleka można dostrzec różniące się od siebie wieże, których budowę opisuje ciekawa legenda. W środku odnajdziemy wspaniały ołtarz dzieła Wita Stwosza ukazujący Matkę Boską w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie. W kościele znajdują się również dwa ruchome skrzydła ołtarza prezentujące sceny z życia Chrystusa i Marii. Całość wykonana w drewnie dębowym, które ma obecnie ponad 1000 lat.

Historia Kościoła Mariackiego

Pierwsze wzmianki o kościele Mariackim pochodzą z 1222 roku. Bez wątpienia był to kościół romański, przy którym założono parafię dla tworzącej się społeczności miasta. Niewątpliwie Świątynia uległa zniszczeniu w trakcie najazdów tatarskich. Drugi kościół powstawał etapami przez kilka następnych stuleci, począwszy od roku 1288. Ostateczny kształt zyskał pod koniec XIV wieku. To ceglana, trójnawowa bazylika gotycka, z charakterystycznym wydłużonym i wielobocznie zamkniętym prezbiterium.

W XV wieku dobudowano sześć kaplic, ufundowanych przez rodziny bogatych mieszczan oraz dwie kruchty. Nadbudowano też ośmioboczną kondygnację wieży wyższej – hejnałowej oraz zwieńczono ją późnogotyckim hełmem. W roku 1666 dodano mu złoconą koronę. Świątynia ta otoczona była mecenatem bogatych mieszczańskich rodów. To dzięki ich fundacji powstała znaczna część wyposażenia jak stalle, płyty nagrobne czy kaplice.

W połowie XVI wieku po prawej stronie nawy powstało kunsztowne, późnorenesansowe cyborium (obudowa ołtarza), autorstwa Jana Marii Padovano. Prawie 100 lat później przeprowadzono barokizację wnętrza. W XIX wieku starano się przywrócić kościołowi gotycką formę. Wówczas powstała także gwiaździsta polichromia sklepienia oraz ścian z motywami roślinnymi i godłami cechowymi.

Zwiedzanie Kościoła

Z pewnością Kraków jest pięknym miastem i chętnie odwiedzanym przez turystów. Przy tak pięknej zabudowie i ciekawej historii dogłębne zwiedzenie tego miasta to prawdziwa podróż po odległych czasach. Będąc w Krakowie nie można przejść obojętnie obok Kościoła Mariackiego.

Zwiedzanie kościoła rozpoczniemy od jego strony zewnętrznej. Ma ona bowiem niemniej przesłanek i akcentów historycznych od samego wnętrza. Stojąc na placu krakowskim przed nami znajduje się mariacka fara. Jest to świątynia o strukturze trójnawowej, orientowanej bazyliki z wydłużonym prezbiterium zamkniętym wieloboczną ścianą.

Budowla kościoła widoczna jest z daleka, a to za sprawą dwóch wież znajdujących się przy wejściu do kościoła. Wyższa zwana Hejnalicką składa się z 9 kondygnacji i liczy sobie 82 m wysokości. Na samej górze znajduje się ośmiobok nakryty gotyckim hełmem wybudowanym w 1478 roku. Z tej wieży grany jest, co godzinę, hejnał mariacki. Druga wieża licząca sobie 69 metrów przeznaczona na dzwonnicę kościelną. Wieżę nakrywa późnorenesansowy hełm z 1592 roku. W wieży znajduję się aż pięć dzwonów i jest to jeden z najstarszych zespołów dzwonów średniowiecznych w Polsce. Wyższa z wież udostępniona jest do zwiedzana.

Przede wszystkim do środka świątyni prowadzi piękna kruchta powstała w połowie XVIII wieku z drewnianymi drzwiami wykonanymi w 1929 roku. Obok wejścia zachowały się metalowe obręcze, w które zakuwano skazańców i wystawiano na widok publiczny. Obecnie w kościele można zwiedzać tylko połowę kościoła z prezbiterium i ołtarzem.

Architektura Kościoła

Przede wszystkim Kościół Mariacki ma charakter nawowy. Na środku znajduje się nawa główna prowadząca do prezbiterium z ołtarzem głównym. Po bokach znajdują się nawa północna po lewej stronie i nawa południowa po prawej.

Wyjątkowym miejscem do zwiedzania jest ołtarz autorstwa Wita Stwosza – największy tego typu gotycki obiekt w Europie. Główny ołtarz składa się z nieruchomej szafy środkowej, która ukazuje zaśnięcie Matki Bożej w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie, dwóch ruchomych skrzydeł prezentujących sceny z życia Chrystusa i Marii oraz zwieńczenia, przedstawiającego Koronację Marii przez Trójcę Świętą. Wszystko zostało wykonane z drewna dębowego liczącego obecnie ponad 1000 lat, a wszystkie postacie zostały przedstawione w sposób nadzwyczaj realistyczny.

Do wnętrza Bazyliki można wejść bezpłatnie głównym wejściem przez kruchtę. Korzystając z tej opcji, nie będzie można zobaczyć z bliska Ołtarza Wita Stwosza. Jednak aby mieć możliwość zobaczenia go należy zakupić bilet. Zwiedzanie odbywa się codziennie w dni powszechnie od godz. 11.30 do 18.00, a w niedziele i święta od godz. 14.00 do 18.00a.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *