Zabytkowa Katedra w Madrycie - La Almudena

La Almudena

Madryt to pełne przepychu nowoczesne miasto oraz spadkobierca wielu znaczących, historycznych budowli. Stolica Hiszpanii to duże miasto gdzie znajdziemy wiele atrakcji, zabytków, parków muzeów, kościołów oraz jedną katedrę.

Niebywałą atrakcją w Madrycie jest pochodzący z XVIII wieku, przepiękny Pałac Królewski oraz sąsiadująca z nim katedra Almudena. Katedra La Almudena to przede wszystkim współczesna katedra, wybudowaną z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki, która znajduje się w centrum miasta.

Znajdziemy tutaj pierwszą hiszpańską katedrę poświęconą przez Papieża, a jednocześnie pierwszą katedrą, którą Jan Paweł II poświęcił poza Rzymem.

Historia katedry La Almudena

Katedra Almudena to jedyna katedra w Madrycie a jej historia sięga XVI wieku, kiedy to Madryt uznano za stolicę państwa. Historia jej sięga XVI wieku za czasów panowania króla Filipa II gdzie jednym z powodów jej powstawania był brak biskupstwa. Spór był długi i skomplikowany, dlatego budowlę rozpoczęto w XIX wieku a ukończono dopiero w 1993 roku. Główną inicjatorką była bezsprzecznie królowa Maria de las Mercedes Orleańska. Przy budowie katedry wykorzystano kilka stylów architektonicznych. Styl neoklasycystyczny zewnętrznej bryły katedry, wnętrze w stylu neogotyckim, natomiast przy budowie krypty użyto stylu neoromańskiego. Dnia 15 czerwca 1993 katedra została poświęcona przez papieża Jana Pawła II, którego pomnik znajduje się obok budowli.

Obecnie główne wejście do katedry znajduje się od strony Pałacu. Przed wejściem do katedry na przechodniów spogląda figura Matki Boskiej Almudena w otoczeniu czterech świętych: św. Fernanda, św. Izydora, św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Marii od Głowy.

Wnętrze katedry

Wchodząc do środka na początku rzuca się w oczy wysoka na 73 metry i długa na 102 metry nawa świątyni. Wokół wyniesionej na wysokość 73 metry kopuły rozmieszczone są figury dwunastu apostołów. Katedra to 5 bocznych kaplic, z których każda oddana została konkretnemu świętemu.

Stół głównego ołtarza został wykuty w pięknym zielonym marmurze, a po prawej znajduje się tron episkopacki oraz figura Chrystusa Ukrzyżowanego. Oprócz tego możemy również zobaczyć czternaście stacji drogi krzyżowej, które zostały stworzone w nowoczesnym stylu neogotyckiego flamenco. Wyjątkowym akcentem wystroju są kolorowe witraże tworzące niezwykłe obrazy na surowych kamiennych kolumnach i na podłodze. Cztery żywioły to wewnętrzny motyw kopuły.

Katedra posiada także ogromną liczbę obrazów, które nawiązują do bardzo zróżnicowanych przedstawień biblijnych. Świątynia posiada również dwie wieże-dzwonnice, z czego prawa nazywana jest maryjną lub Wieżą Gallegos. Katedra od strony zewnętrznej jest pięknie podświetlona, dzięki czemu daje to niesamowity efekt wizualny.

Dlaczego warto zwiedzić katedrę?

Zwiedzając różne miasta na świecie niemal w każdym mieście jest jakiś kościółek, kościół czy katedra. W Madrycie również można spotkać katedrę, do której warto wstąpić, zwiedzić lub się pomodlić. Mowa tu przede wszystkim o Katedrze Almudena, największej świątyni w Madrycie.

Zwiedzając Madryt warto wstąpić do tej katedry, by zobaczyć jak pięknie wygląda od zewnątrz, jak i wewnątrz. Świątynia to z pewnością doskonały przykład połączenia różnych stylów. Każdy turysta, który odwiedza Katedrę zachwyca się jej urokiem. Katedra ma niesamowitą architekturę i można ją podziwiać również nie, jako świątynie, ale jako zwykły, piękny budynek. Warto jeszcze dodać, że katedrę poświęcił nasz rodak – papież Jan Paweł II (15 czerwca 1993 roku).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *