Las Rambla – ruchliwa kilometrowa ulica w centrum Barcelony

La Rambla

Aleja La Rambla to najsłynniejszy deptak spacerowy w Hiszpanii i Barcelonie. Jak i również to jedna z najsłynniejszy ulic w całej Europie. Ta zatłoczona ulica przyciąga osoby ceniące ciszę i spokój. Ta popularna ulica powstała w 1766r. i ma długość około 1,5 km i rozciąga się od Placu Katalońskiego do kolumny Krzysztofa Kolumba.

W Hiszpanii ta ulica jest uważana za jedną z najatrakcyjniejszych, dlatego wielu ludzi, którzy się nią przechadzają mogą spotkać mnóstwo stoisk i sklepików z pamiątkami, barów, straganów i ulicznych artystów.

Jak wiadomo deptak jest jedną ulicą, lecz ciągiem kilku mniejszych. Cała aleja ocieniona jest platanami, które otaczają wąskie, jednokierunkowe uliczki oraz fasady eleganckich kamienic. Po deptaku od rana do wieczora przewija się tysiące ludzi.

Dlaczego jest najsłynniejszą ulicą?

La RamblaLa Rambla to najsłynniejsza ulicy w Hiszpanii, w której zakocha się każdy, kto po raz pierwszy będzie zwiedzać Barcelonę. Przejście całości ulicy od Portu do Placa de la Catalunya zajmuje niecałą godzinę. La Rambla to najpopularniejsza nazwa tego barcelońskiego deptaka.

Ten liczący ponad kilometr deptak to prawdziwe centrum miasta. W pobliżu znajdują się liczne restauracje, puby, bary, wspaniałe budynki. Jak i również uliczni tancerze, aktorzy i malarze, a do tego tysiące sklepów i niezliczona ilość straganów. Oprócz tego to właśnie na tym deptaku znajduje się magiczne źródło – Font de les Canaletes, którego szukać należy w okolicy Plaza Catalunya. Legenda głosi, że każdy, kto skosztuje wody z tego źródła, z pewnością wielokrotnie powróci jeszcze do Barcelony.

La Rambla to niewątpliwie najlepsze miejsce do przechadzek i spotkań, zarówno miejscowych, jak i turystów.

Zwiedzanie Las Ramblas

Zwiedzanie Barcelony warto rozpocząć od La Rambla. Deptak ten to tak naprawdę ciąg pięciu ulic, przemierzając ją czasem naprawdę ciężko zdecydować się, na czym zawiesić oko. Wzdłuż ulicy ciągną się przepiękne secesyjne kamienice oraz gmachy.

  1. Pierwszy etap – Rambla de Canaletes, wzięła swą nazwę od czarnych fontann z pitną wodą, z których oczywiście, można wciąż korzystać. Przydatne w czasie upałów;
  2. Część druga – Rambla dels Estudis – to część „zwierzęca”. Tutaj znajdziemy klatki z kanarkami, papugami, króliki, rybki akwariowe, chomiki i wiele innych mniej lub bardziej egzotycznych gadów.
  3. Następna część to Rambla de Sant Josep w tym miejscu natomiast możemy wyostrzyć zmysł węchu, dzięki licznym kwiatom, roślinom, które w tej części pojawiają się na licznych straganach
  4. Kolejny etap spaceru to Rambla dels Caputxins, charakterystycznym jej punktem jest wielobarwna mozaika na posadzce zaprojektowana przez Joana Miro. Ta część deptaka jest z kolei opanowana przez mimów, tancerzy i innych magików, którzy zabawiają przechodniów i zachęcają do wspólnych zdjęć;
  5. Idąc dalej głównym traktem docieramy do Rambla de Santa Monica. Ten rejon upodobali sobie głównie artyści, malarze, portreciści czy karykaturzyści.

Oprócz ulicznych grajków, informacji turystycznych, lodziarni, restauracji, tapas barów, ludzi — pomników, artystów plastyków i malarzy, La Rambla, oferuje możliwość zwiedzenia kilku ciekawych muzeów w Barcelonie.

Na La Rambla znajdują się następujące atrakcje turystyczne Barcelony:

  • Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie oraz Pomnik Krzysztofa Kolumba;
  • Najsławniejszy barceloński targ oraz Muzeum sztuki nowoczesnej tuż przy Raval;
  • Najsławniejsza barcelońska opera, otwarta w 1847 roku. Jedna z najsławniejszych oper na całym świecie.

Ciekawostki o La Rambli

La Rambla to najpopularniejsza ulica w Barcelonie i jedna z najpopularniejszych w Europie. Również i w tym miejscu możemy zobaczyć kilka ciekawostek związanych z tą najsłynniejszą ulicą.

Właściwa nazwa bulwaru w języku katalońskim oznacza przerywany przepływ wody. Aleja La Rambla jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata, dlatego też bez względu na pogodę i porę deptak jest przez cały rok pełen ludzi.

Warto również wspomnieć o znajdującym się w Barcelonie Hotel Oriente. To jeden z najstarszych działających hoteli w Barcelonie. Powstał na terenie XVII-wiecznej franciszkańskiej szkoły. Swoją dzisiejszą nazwę otrzymał w 1931 roku.

Istnieje również mało znany szósty odcinek Las Ramblas, będący przedłużeniem deptaka po drugiej stronie pomnika Kolumba. To Rambla del Mar drewniano-stalowe molo, które prowadzi w głąb portu, do gmachu Maremagnum i barcelońskiego oceanarium.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *