Castel de Montjuic w Barcelonie

Montjuic

Wzgórze Montjuic znane również, jako Wzgórze Żydowskie lub Wzgórze Jowisza to miejsce, które warto zobaczyć. Miejsce to gwarantuje imponujące widoki oraz niezwykłe atrakcje.

Nazwa Wzgórze Żydowskie wywodzi się̨ prawdopodobnie od wielkiego żydowskiego cmentarza, który istniał na tym terenie. Wzgórze Montjuïc od wieków było siedzibą militarną. Od XVII wieku znajdowało się̨ tam szereg fortyfikacji i obiektów wojskowych. Dopiero w II połowie XX wieku postanowiono przekształcić́ wzgórze w miejsce o charakterze rozrywkowym i turystycznym.

Na zboczach Wzgórza Montjuïc znajduje się̨ duża ilość terenów zielonych, sprzyjających odpoczynkowi i relaksowi. Z pewnością warto tu również zwiedzić zamek, muzeum i obiekty sportowe.

Historia Montjuic

Castel de Montjuic mieści się na samym szczycie wzgórza o tej samej nazwie. Obecna budowla jest fortecą powstałą w XVII wieku. Zamek powstał podczas konfliktu Katalonii z Królem Hiszpanii. Była to – Wojna Żniwiarzy, którą rozpoczęło 7 czerwca 1640 roku powstanie barcelończyków przeciwko królowi Hiszpanii, Filipowi IV. Została wtedy zbudowana pierwsza fortyfikacja, która stała się fundamentem pod dalszą rozbudowę twierdzy.

W XVIII wieku kupiona przez Burbonów, lecz odbudowano ją w latach 1751-1779. Mówiono, że kto władał tą twierdzą, przejmował kontrolę nad całym miastem i jego okolicami. Cała budowla była na planie pięcioramiennej gwiazdy. Podczas przebudowy zyskała trzy fortyfikacje obronne, fosę wokół oraz most zwodzony. I to właśnie pod tą postacią możemy oglądać dzisiejszy zamek.

W drugiej połowie XIX wieku zamek utracił swoje militarne i obronne znaczenie, a zaczął być wykorzystywany przede wszystkim jako więzienie i miejsce tortur buntowników i rewolucjonistów.

Czasy współczesne to różne idee i pomysły na zagospodarowanie zamku. Obecnie twierdza to atrakcja turystyczna i miejsce do typowego wypoczynku dla barcelończyków.

Zamek Montjuic

Przede wszystkim najbardziej popularną atrakcją na wzgórzu jest zamek – forteca Castell de Montjuïc. Zamek pochodzi z XVII wieku i mieści się 173 m n.p.m. i można z niego podziwiać widoki na Barcelonę.

To miejsce było wiele razy wykorzystywane do bombardowania przeciwnych armii. Do 1960 r zamek był więzieniem wojskowym, później bazą wojskową. Trzy lata później Franco otworzył w nim muzeum broni. W 2007 r. zamek przeszedł na własność Rady Miasta Barcelona i do dzisiaj mieści się w nim Muzeum Wojskowe oraz okresowe wystawy i galerie.

Podczas spaceru po Montjuïc warto zatrzymać się na chwilę na Plaça de l’Armada, jest to punkt widokowy znajdujący się przy ogrodach hotelu Miramar. Wizyta na zamku jest również̇ znakomitą okazją do obejrzenia zapierających dech w piersiach widoków miasta oraz portu przeładunkowego.

Warto odwiedzić to miejsce, które gwarantuje niesamowite widoki na Barcelonę. Cena biletu do muzeum zamku to 5 EUR za bilet normalny i 3 EUR za bilet ulgowy. W każdą niedzielę po godzinie 15:00 aż do zamknięcia, wejście na zamek jest darmowe dla wszystkich zwiedzających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *