Montserrat – masyw górski w Katalonii

Montserrat

Klasztor na górze Montserrat to miejsce niezwykle licznie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i samych Katalończyków. To najczęściej odwiedzane miasto nie tylko ze względów duchowych, ale również z powodu niezwykłych krajobrazów, jakie możemy ujrzeć przybywając do tego miejsca.

W Montserrat na głównym placu znajduje się klasztor, który należy do benedyktynów od 967 r. Klasztor jest bardzo popularny wśród Katalończyków, jak i wśród pielgrzymów kościoła rzymskokatolickiego. Wielu ludzi przybywa do tego miejsca, by zobaczyć figurę Czarnej Madonny oraz grotę, w której ukazywała się Maria Dziewica.

Na miejscu w klasztorze warto również:

  • Zobaczyć z bliska figurę Czarnej Madonny – należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż zwykle tworzy się długa kolejka (30-120 minut);
  • Posłuchać chóru chłopięcego w Bazylice codziennie o 13:00 (z wyjątkiem świąt i lipca);
  • Wspiąć się na szczyt (lub wjechać kolejką zębatą) i podziwiać wspaniałe widoki;
  • Zwiedzić muzeum historii klasztoru.

Wycieczka do tego pięknego miejsca to świetny sposób, aby odpocząć od hałasu i zgiełku wielkiego miasta oraz od zatłoczonych plaż Costa Brava.

Masyw górski Montserrat

Masyw Montserrat widoczny jest z wielu miejsc Katalonii oraz z barcelońskiego lotniska. Nawet z daleka budzi respekt swym ogromem i fantastycznym kształtem. Góry kształtem przypominają ludzkie postacie, czasami twarze. Całość tworzy ciekawą formę.

Montserrat zbudowany z piaskowca ma długość 10 kilometrów, szerokość 5 kilometrów. Ma obwód prawie 25 kilometrów i powierzchnię ok. 45 km2. Łańcuch skalny przypomina bezsprzecznie zęby piły, jest jednym z najbardziej malowniczych widoków.

Po wejściu na najwyższy szczyt (1236 m n.p.m.) możemy podziwiać malowniczy widok. Na zboczach masywu ulokowany jest klasztor benedyktynów, sanktuarium Czarnej Madonny z Montserrat, święte miejsce dla Katalończyków.

Historia klasztoru i opactwa benedyktynów

W masywie górskim Montserrat, położonym nieopodal Barcelony, na wysokości 1000 m n.p.m. znajduje się zabytkowy klasztor benedyktynów. Klasztor i bazylika to nie tylko miejsce kultu Czarnej Madonny. Jest to również ważny ośrodek kultury katalońskiej oraz punkt wielu wycieczek turystycznych.

Sanktuarium znajduje się na wysokości 725 metrów nad poziomem morza. Rok budowy to 1025 roku. Założycielem klasztoru był jeden z opatów z benedyktyńskiego zakonu w Ripoll i obecnie w klasztorze przebywa 80 mnichów. Od tego czasu do monasteru zaczęły ściągać pielgrzymki z różnych stron świata, szerzyły się wieści o dokonywanych za wstawiennictwem Dziewicy z Montserrat licznych cudów i uzdrowień.

W budynku nie znajdziemy również zbyt wiele śladów przeszłości. W 1409 roku klasztor został przekształcony w samodzielne opactwo, rozbudowano je i stało się ono prężnym ośrodkiem kulturalnym, w którym znajdowała się m.in. Szkoła Muzyczna Montserrat. Do XIX wieku klasztor cieszył się ogromną autonomią – polityczną i gospodarczą. Czasy świetności zostały niegdyś przerwane przez wojny napoleońskie, gdzie klasztor uległ zniszczeniu.

Wybierając się do Klasztoru Montserrat szczególną uwagę warto zwrócić na:

  • Należy zobaczyć Figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, usytuowaną w niszy nad głównym ołtarzem bazyliki;
  • Warto zwiedzić Muzeum sztuki Montserrat, które gromadzi dzieła Pabla Picassa, El Greco, Salvadora Dali, Caravaggia czy Moneta;
  • Zbiór 300 tys. woluminów ksiąg;
  • Drukarnia, założona w 1499 r.

Dzisiejsze budynki Montserrat pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Przy ich odbudowie inspirowano się przede wszystkim stylem gotyckim i renesansowym. Do klasztoru na Montserrat można się dostać na 3 sposoby: Kolejką linową, kolejką szynową lub wjeżdżając samochodem bardzo krętą drogą wprost na parking pod klasztorem. Zwiedzanie Bazyliki jest darmowe, należy jednak pamiętać o zasadach zachowania się w świątyniach, ponieważ nie ma określonych godzin wizyt w kościele. Wyznaczone są godziny mszy oraz śpiewu chóru.

Czarna Madonna z Montserrat

Z pewnością religijne znaczenie góry obraca się wokół drewnianej figury Czarnej Madonny,  wykonanej z drewna topoli. Polichromowana rzeźba przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem zawdzięcza swoją nazwę kolorowi, na jaki pomalowana jest jej skóra. Ma prawie metr wysokości, a na jej kolanach siedzi malutki Jezus. Te dwie postacie przystrojone są w złocone szaty i posiadają na głowach korony. W prawej dłoni Madonny znajduje się kula symbolizująca wszechświat. Dzieciątko w lewej dłoni dzierży ananasa — symbol płodności i życia wiecznego, natomiast jego wzniesiona ku górze prawa ręka wykonuje gest błogosławienia.

Do miejsca, w którym ukryta jest figurka z Czarną Madonną można dotrzeć kolejką linową lub pieszo do Santa Cova. W Bazylice figura znajduje się tuż za drzwiami po prawej stronie ołtarza. Jest to jedna z najważniejszych na świecie figurek Matki Boskiej. Pielgrzymują do niej nie tylko Katalończycy, ale także mieszkańcy innych regionów Hiszpanii, Europy i świata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *