sztuka nowoczesna

Na tropie sztuki nowoczesnej w Warszawie. Poznaj inspirujące oblicze stolicy

Warszawa to miasto o wielu obliczach. Oferuje atrakcje nie tylko dla pasjonatów historii, ale i dla miłośników sztuki nowoczesnej. Odwiedzenie wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum nad Wisłą czy spacer trasą licznych murali to świetny pomysł na zwiedzanie stolicy. Wybierz się z nami na wycieczkę śladami sztuki współczesnej i sprawdź, jakie artystyczne perełki skrywa przed Tobą Warszawa!

Jeśli jesteś fanem nowoczesnego designu, architektury i sztuki, Warszawa z pewnością przypadnie Ci do gustu. Dodatkowo większość kulturalnych atrakcji, o których przeczytasz poniżej, jest dostępna za darmo. A frajdę z odkrywania sztuki w mieście dostaniesz w pakiecie! Wspólnie z AccorHotels polecamy najważniejsze punkty na mapie Warszawy, które powinien odwiedzić każdy wielbiciel sztuki nowoczesnej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – dwa miejsca, dwie twarze miasta

Spacer śladami sztuki nowoczesnej najlepiej jest zacząć od Śródmieścia. Na ul. Pańskiej 3 znajduje się warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej – obowiązkowy punkt na mapie Warszawy dla każdego miłośnika sztuki. Muzeum dysponuje zbiorami artystów polskich i zagranicznych. Oferuje wystawy stałe i czasowe oraz oprowadzanie w językach polskim, angielskim, rosyjskim i francuskim. Muzeum na Pańskiej mieści także kawiarnię EMESEN oraz księgarnię Bookoff, gdzie znajdziesz szeroki asortyment książek na temat sztuk audiowizualnych (m.in. fotografii, sztuki użytkowej, architektury, designu) oraz nauk humanistycznych.

Drugą część muzeum umiejscowiono na Powiślu, przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 22, tuż obok słynnego Centrum Nauki Kopernik. Muzeum nad Wisłą otwarto wiosną 2017 roku. Zewnętrzne ściany budynku przyciągają wzrok designerskimi grafikami Sławomira Pawszaka. W środku zaś, oprócz wystawy, znajdziesz księgarnię, kawiarnię i małe centrum edukacyjne.

Biblioteka – nie taka nudna, jak myślisz!

Muzeum nad Wisłą zaliczone? Świetnie, teraz już tylko kilka kroków dzieli Cię od budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Dobrej 55/66. Gmach oddano do użytku w 1999 roku. 3 lata później otworzono ogólnodostępny, zaprojektowany przez Irenę Bajerską ogród na dachu biblioteki – jeden z największych tego typu w Europie, o powierzchni ponad 1 hektara. Na dachu BUW-u możesz wypocząć przed dalszą podróżą i rozkoszować się pięknym widokiem na Warszawę.

CSW – sztuka współczesna w otoczeniu zieleni

Po zwiedzeniu biblioteki możesz złapać autobus i pojechać do Zamku Ujazdowskiego na ulicy Jazdów 2. W środku zamku znajduje się bowiem Centrum Sztuki Współczesnej, które umożliwi Ci zapoznanie się z twórczością artystów z całego świata. Centrum organizuje także eventy oraz projekcje filmów – przed wizytą koniecznie sprawdź więc harmonogram wydarzeń. Jeśli jeszcze nie zarezerwowałeś noclegu, po wizycie w Zamku Ujazdowskim sprawdź hotele Warszawa i zarezerwuj pobyt w jednym z nich – bo to jeszcze nie koniec wrażeń!

Na tropie warszawskich murali

Street art także ma się dobrze w stolicy, co obrazują liczne warszawskie murale. Spacer ich śladami możesz rozpocząć w centrum miasta. Nieopodal stacji metra Centrum, w sąsiedztwie hotelu Novotel Warszawa Centrum, na Nowogrodzkiej 27 znajduje się kolorowy mural „Let’s Colour” z 2012 roku – jeden z największych w Polsce. Jego autorem jest Paweł Kozłowski, znany jako Swanski. Kolorowy malunek pokrywa ścianę parkingu, który istnieje tu od lat 70.

Niedaleko stąd, na ścianie budynku przy ul. Nowy Świat 18/20, zobaczysz jeden z najbardziej nietypowych murali w mieście. Dzieło, odsłonięte niedawno, przedstawia twarz Kory i będzie się zmieniać wraz z porami roku. Nad twarzą wokalistki, zamiast włosów, namalowano bowiem gałęzie, które są przedłużeniem… pobliskiego kasztanowca. Autorem projektu jest Bruno Althamer.

Stamtąd możesz wyruszyć na warszawską Pragę,  gdzie na ulicy Strzeleckiej 26 odnajdziesz mural „Warszawa Wschodnia” Sebastiána Velasco, przedstawiający mężczyznę w kapturze. Dzieło powstało w ramach festiwalu Street Art Doping. Przy jego wykonaniu artysta inspirował się zdjęciem, które wykonał na jednym z praskich osiedli.

Również na Pradze, na ulicy Bliskiej 23 zobaczysz niepokojący mural „Ptak i Kobra” DALeasta, który również powstał w ramach Street Art Doping. A po drodze możesz odwiedzić Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 26), które poza przestrzenią wystawienniczą mieści także ponad 30 pracowni twórczych.

Po wizycie na Pradze pora udać się na warszawską Wolę. Na ścianie XIX-wiecznej kamienicy na Waliców 14 ujrzysz jeden z najsłynniejszych murali w stolicy, zatytułowany „Kamień i co” Wiesława Malinowskiego. Nieco dalej, na rondzie Tybetu, zobaczysz zaś serię murali tworzących Galerię Tybetańską. Malunki powstają tam od 2009 roku i mają na celu przybliżenie mieszkańcom i odwiedzającym elementów kultury Tybetu.

Teraz musisz już tylko dojechać na warszawski Mokotów. Tam odnajdziesz eksperymentalną przestrzeń Spectra Art Space (Bobrowiecka 6). Miejsce często gości artystów z całego świata, organizuje się tam również różne wystawy i wydarzenia. Z kolei na ulicy Racławickiej 17 obejrzysz niezwykle interesujący mural The Roosters Egg” („Kogucie jajo”) wykonany latem 2013 roku. Praca powstała w ciągu tygodnia, a jej autor Dome tłumaczy, że symbolizuje ona ochronę rodziny.

Kochasz współczesną architekturę i sztukę? Już dziś zarezerwuj wybrany hotel i poznaj nowoczesne oblicze miasta!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *