Muzeum w Warszawie

Nietypowe muzea na warszawskiej Pradze

Pozwalają doświadczyć czasów, które bezpowrotnie minęły, pokazują niepowtarzalny klimat tego miejsca, a przy tym doskonale bawią! Brzmi nieprawdopodobnie? Zapraszamy na wycieczkę po najciekawszych muzeach warszawskiej Pragi.

Praskim muzeom daleko do stereotypowej sztampy – znajdujące się w nich ekspozycje ciekawią i angażują. Niektóre z nich wprost nawiązują do szeroko pojętej sztuki, inne są świadectwem wytrwałego dokumentowania życia dzielnicy. Każde z nich prezentuje inne oblicze warszawskiej Pragi – razem z przedstawicielami sieci AccorHotels zachęcamy do ich odkrywania.

Żydowskie korzenie – Muzeum Warszawskiej Pragi

Mieści się ono przy ul. Targowej 50/52 w jednym z najstarszych budynków mieszkalnych w tej części Warszawy. Jest silnie powiązane z kulturą warszawskich Żydów – to tutaj znajdowała się żydowska sala modlitewna, której zabytkowe polichromie można podziwiać do dziś. Przedstawiają one Ścianę Płaczu w Jerozolimie oraz Grób Racheli w Betlejem, a ich wartość jest nie do przecenienia – tego rodzaju dzieła sztuki można zazwyczaj oglądać już tylko na czarno-białych fotografiach. W budynku przy Targowej wciąż możemy je jednak podziwiać w kolorze.

Wystawa stała Muzeum Warszawskiej Pragi zabiera odwiedzających w ciekawą podróż. W Sali Historii Pragi można oglądać drzeworyty, obrazy i zdjęcia z życia mieszkańców wiosek oraz później utworzonej w ich miejscu dzielnicy, opatrzone dokładnymi opisami i ułożone na osi czasu. Dzięki temu odwiedzającym łatwiej dostrzec ogromne zmiany, które dokonały się na tych terenach. Na prezentowanych obrazach i fotografiach uwieczniono też życie społeczności żydowskiej. W Sali Targu Praskiego zapoznamy się z życiem codziennym mieszkańców dzielnicy – handlarzy i rzemieślników. Możemy też podziwiać używane przez nich w różnych okresach narzędzia. Niesamowitym przeżyciem będzie wizyta w Archiwum Historii Mówionej, gdzie oddajemy głos rodowitym prażanom. W nagraniach przedstawiają oni życie w dzielnicy ze swojej perspektywy – nie brakuje tu śmiesznych ciekawostek. Po zakończeniu zwiedzania warto udać się na taras widokowy, z którego można oglądać mieszczący się nieopodal bazar Różyckiego.

Muzeum Polskiej Wódki – nowocześnie zaprezentowana tradycja

Muzeum Polskiej Wódki mieści się w budynku Zakładu Rektyfikacji w Praskim Centrum „Koneser” (pl. Konesera 1, brama główna od ulicy Ząbkowskiej). Miejsce to wyróżnia piękna, neogotycka architektura. W charakterystycznych budynkach z czerwonej cegły działała pod koniec XIX wieku Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”, gdzie produkowano słynne wódki: Wyborową, Luksusową, Żubrówkę i Żytniówkę. W XX wieku był to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów w Europie o ogromnej skali produkcyjnej – w ciągu roku oczyszczano tu ponad milion wiader spirytusu.

Działające na tym terenie muzeum prezentuje sposoby produkcji trunków (zarówno te współczesne, jak i bardziej tradycyjne, niektóre sięgające nawet czasów średniowiecza), a także opowiada o randze polskiej wódki na świecie. W ciekawy sposób zaprezentowano tu też tło historyczne oraz rolę, jaką odgrywał polski trunek w wydarzeniach politycznych. W muzeum przewidziano też przestrzeń do degustacji w specjalnie przygotowanej restauracji.

Muzeum Czar PRL – powrót do poprzedniej epoki

W tym miejscu czas się zatrzymał – peerelowski wystrój i pamiętające poprzedni system rekwizyty pozwalają na podróż do czasów dzieciństwa lub młodości. Telewizor Rubin, elementarz Falskiego, pralka Frania, saturator, mydło Jacek… nie brakuje tu rzeczy, które w każdym z nas mogą wywołać falę wspomnień. Pokoje można zwiedzać z przewodnikiem – to dobra lekcja historii dla osób, które PRL znają tylko z filmów i książek. Muzeum mieści się przy ul. Mińskiej 22 – nieopodal Soho Factory na Pradze-Południe, gdzie znajduje się kolejna z naszych muzealnych propozycji.

Muzeum Neonów – powiew sztuki w architekturze

Muzeum Neonów to muzeum tworzonych po II wojnie światowej reklam świetlnych, których autorami byli wybitni artyści i graficy (wielu z nich było przedstawicielami polskiej szkoły plakatu). Muzeum Neonów zgromadziło około 100 takich instalacji, które wciąż zachwycają pomysłem i sposobem wykonania. Każdy z nich ma własną historię i był świadkiem ważnych wydarzeń, o których także możesz dowiedzieć się podczas zwiedzania wystawy. Muzeum Neonów znajduje się przy ul. Mińskiej 25 w Soho Factory.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

To prawdziwa gratka dla miłośników książek, zainteresowanych nieco bardziej tradycyjnym sposobami ich tworzenia. Na wystawie można podziwiać zabytkowe maszyny i narzędzia używane niegdyś przez drukarzy, introligatorów i grafików. Możemy się tu także zapoznać ze starymi technikami drukarskimi (obecnie nie są już one stosowane), które pokazują kunszt i godny podziwu warsztat rzemieślniczy osób wykonujących ten zawód. Muzeum Drukarstwa Warszawskiego mieści się przy Ząbkowskiej 23/25.

Zaplanuj dokładnie zwiedzanie Pragi oraz mieszczących się tam muzeów. Zarezerwuj też hotel w Warszawie, aby móc spędzić w stolicy więcej niż jeden dzień. Dzięki temu poznasz znacznie więcej warszawskich atrakcji położonych zarówno po prawej, jak i lewej stronie Wisły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *