pałac dożów

Pałac Dożów

Co można powiedzieć o Wenecji? Wenecja jest miastem, które może zaspokoić przeróżne oczekiwania. Jeśli chodzi o konkrety, na pewno warto podkreślić, że mowa o popularnym ośrodku turystycznym i kulturalnym (turystyka to podstawa gospodarki miasta). W mieście nie brakuje też licznych zabytków i jednym z tych zabytków jest Pałac Dożów. Co więcej, to właśnie Pałac Dożów będzie tematem tego tekstu.

Pałac Dożów Wenecja

Pałac Dożów to dawna siedziba władców i rządu Wenecji. Zresztą wypada powiedzieć nieco na temat historii. Zacznijmy od początku, czyli tego, co wydarzyło się w 814 roku. Właśnie w tym roku doszło do wzniesienia budowli. Niemniej bardzo szybko, bo w 976 roku budowla została zniszczona. Pałac nie był od razu odbudowywany — odbudowa nastąpiła w XI wieku. Oczywiście budynek był jeszcze wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany.

Warto jeszcze zaznaczyć, że Pałac Dożów nie zawsze był włoską własnością (o ile tak to można ująć). Mówiąc wprost — po utracie niepodległości pałac był siedzibą władz francuskich, a później austriackich.

Atrakcje w Pałacu Dożów

Najwyższa pora wrócić do teraźniejszości – jakie atrakcje zapewnia Pałac Dożów? Pałac Dożów można określić jako obowiązkowy punkt na turystycznej trasie. Wszak mowa o jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych europejskich budynków.

Atrakcją jest już charakterystyczny wygląd. Zresztą niektórzy twierdzą, że za wyglądem kryje się coś jeszcze. Konkretnie, dotyczy to fasady.
Co mówi się na temat fasady? Fasada określana jest jako metafora dla samego miasta. Skoro mowa o tym, co na zewnątrz, nie przegap kolumn, ich pięknych rzeźbionych kapiteli oraz rzeźb zdobiących fasady (dokładniej mówiąc, chodzi o fasady, które wychodzą na Canal Grande i Piazzetta).

Dość o tym, co na zewnątrz, najwyższa pora wejść do środka! Co czeka osoby zwiedzające Pałac Dożów? Nie sposób narzekać na nudę. Co do konkretów, jedną z atrakcji jest dwuchodnikowy most (Most Westchnień). Most ten łączy miejsce obrad Trybunału Kryminalnego i część więzienną. Inna ciekawa propozycja to zbrojownia z wieloma eksponatami.
Co jeszcze można zobaczyć? W Pałacu Dożów znajduje się Museo dell’Opera (6 sal). Koniecznie trzeba też wspomnieć o cennych komnatach apartamentów, są to m.in. Sala degli Stucchi o Priuli, Sala degli Scarlatti, Sala dei Filosofi i Sala dei Ritratti e Sala degli Scudieri. Komnaty te znajdują się na wyższych piętrach budynku.

To, co zostało powiedziane, to oczywiście nie wszystko. Pałac Dożów ma wiele do zaoferowania.

Ceny biletów

Na koniec trzeba jeszcze odnieść się do aspektu finansowego — co można powiedzieć o cenach biletów? Nie od dziś wiadomo, że ludzie różnie podchodzą do cen (co zresztą jest absolutnie zrozumiałe, kluczowe są możliwości finansowe), także cennik pozostaje do samodzielnej oceny.

Cennik przedstawia się następująco:

  • bilet normalny kosztuje 14 euro,
  • bilet ulgowy kosztuje 8 euro,
  • dzieci do pięciu lat mogą wejść za darmo.

Z biletu ulgowego mogą skorzystać wyłącznie uczniowie i studenci do 29 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *