Palac Krolweski w Oslo

Pałac Królewski w Oslo

Z czym kojarzy się Oslo? Zapewne odpowiedzi na to pytanie mogą być różne. Wydaje się jednak, że wiele osób powinno wskazać na Pałac Królewski. Jak zapewne wiadomo, Pałac Królewski to oficjalna siedziba norweskich monarchów. Trzeba jednak powiedzieć wprost — warto wiedzieć więcej.

Historia Pałacu Królewskiego

Co można powiedzieć na temat pałacu? Na dobrą sprawę historia tego pałacu wiąże się z pewnym domem miejskim. Niemniej po kolei.

Zanim doszło do wybudowania ówczesnego pałacu, rezydencja mieściła się w Paleet. Dokładnie mówiąc, chodzi o okazały dom gościnny. Co do historii Pałacu Królewskiego, budowa rozpoczęła się w 1825 roku (Karol III Jan położył kamień węgielny pod budowę), natomiast zakończenie miało miejsce w 1849 roku.
Co ciekawe, Pałac Królewski nie przekonał wszystkich królów. Przykładem może być zachowanie Oskara II — Oskar II zdecydował się na półwysep Bygdøy (na tym półwyspie znajduje się nadmorska willa). Warto też podkreślić, że mówimy o czasach unii szwedzko-norweskiej. Co więcej, po rozwiązaniu tej unii pałac stał się stałą siedzibą królewską.

Wnętrze pałacu w Oslo

Interesuje Cię wnętrze pałacu? Jeśli chodzi o zwiedzanie, niewątpliwie jest z tym kłopot — nie wszystkie pomieszczenia udostępnione są dla zwiedzających. Skoro jesteśmy przy wnętrzu pałacu, warto odnieść się do jednej z decyzji Haralda V (Harald V jest aktualnym monarchą). Chodzi o wszechstronną renowację budynku.
Wiele osób było przeciwnych renowacji, ale to nic nie zmieniło. Dlaczego ludzie byli przeciwni? Mówiąc wprost — powodem były pieniądze.
Z drugiej strony pałac jest miejscem uroczystych obiadów, także można zrozumieć troskę o wnętrze (krótko mówiąc — w pałacu podejmowane są zagraniczne głowy państw). Warto też wiedzieć, że pałac to również miejsce pracy. Czyjej pracy? Większości członków dworu królewskiego.

Swoją drogą, z Pałacem Królewskim wiąże się pewna ciekawa tradycja. Otóż 17 maja to Norweski dzień niepodległości i z tym dniem zawsze wiążą się pewne uroczystości. Co do szczegółów, podczas uroczystości można zaobserwować moment, w którym rodzina królewska pozdrawia zgromadzonych.

Okolica – pałacowy park

Koniecznie trzeba też nawiązać do tego, co znajduje się wokół Pałacu Królewskiego. W końcu wokół Pałacu Królewskiego rozciąga się park. Co można powiedzieć na temat tego parku? Na pewno wypada wspomnieć, że w parku jest kilka pomników. Czyje są to pomniki? Są to pomniki króla Karola III Jana (autorem był Brynjulf Bergslien), Nielsa Henrika Abla, Camilli Collet (oba pomniki są autorstwa Gustava Vigelanda), królowej Maud (autorstwa Ady Madssen) i księżniczki Marty (autorem był Kirsten Kokkin).
Na marginesie, z pomnikiem księżniczki Marty wiąże się pewna historia — pomnik ten był prezentem dla króla Haakona z okazji 70. rocznicy urodzin.

Warto też nawiązać do jeszcze jednej historii — 78 lat temu w parku pojawiła się rzeźba Snorri Sturlusona. Dlaczego zniknęła? Rzeźba ta symbolizowała rządy Nasjonal Samling.

Na koniec coś, co powinno uszczęśliwić wszystkich — park jest otwarty dla zwiedzających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *