Pałac Królewski Palacio Real w Madrycie

Palacio Real

Madryt to stolica Hiszpanii, którą turyści z całego świata odwiedzają najczęściej. Ta piękna stolica oferuje wiele wspaniałych atrakcji w postaci pięknych parków, interesujących zabytków, wielkich pałaców oraz bogatych muzeów.

Pałac Królewski to bezsprzecznie jedna z największych atrakcji w Madrycie  – Palacio Real. To budowla wzorowana na francuskim Luwrze. Pałac Królewski to oficjalna rezydencja króla Hiszpanii. Na codzień Rodzina Królewska w nim nie mieszka. Na dzień dzisiejszy Palacio Real to reprezentacyjna siedziba króla. Przede wszystkim odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. Aktualnie budynek jest tylko sporadycznie używany przez rodzinę królewską. Dlatego pomieszczenia są otwarte dla turystów, którzy mogą zwiedzać wnętrza z przewodnikiem.

Palacio Real to miejsce uznawane jest, jako jedno z największych budowli w Europie. Budynek ten mieści 2800 pokoi i zajmuje powierzchnię 135 tys. m2. W pałacu dla zwiedzających udostępniono tylko najważniejsze komnaty. Między innymi: Sala Tronowa, Sala Bankietowa, Biblioteka Królewska, Zbrojownia, Muzeum Powozów oraz Apteka Królewska.

Historia pałacu

Palacio RealPałac Królewski w Madrycie wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku przez Filipa V Burbona to prawdziwe arcydzieło. Powstał w miejscu dawnej twierdzy Alcazar dawnego zamku mauretańskiego. Początkowo budowlę zaprojektowano w stylu barokowym, ale wraz ze śmiercią pierwotnego architekta zmieniono nieco plany. Obecnie niewątpliwie prezentuje się jako budynek rokokowy i klasycystyczny.

Pałac usytuowany jest na wysokim brzegu rzeki Manzanares. Ma kształt prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym loggiami. Budowla ta wyróżnia się przede wszystkim białą klasycystyczną fasadą, która nadaje mu surowości i elegancji.

W pałacu turyści mogą zobaczyć bogato wyposażone wnętrze. Obecnie możemy podziwiać piękne apartamenty z kolorowymi freskami i obrazami. W salach tych znajdziemy również gobeliny, meble, zegary, porcelanę oraz instrumenty. Turyści mogą również obejrzeć takie pomieszczenia jak:

  • Sala Tronowa – to tutaj znajdziemy kolekcję tronów, które strzegą majestatyczne brązowe lwy, a z sufitu zwisają ogromne żyrandole;
  • Sala Bankietowa – połączona z 3 dawnych komnat;
  • W zbrojowni zaś możemy zobaczyć między innymi: miecze Cortésa i Ferdynanda Katolickiego, kolekcję broni i pancerzy w tym m.in. dla koni;
  • W Bibliotece Królewskiej znajdziemy niezliczone liczby woluminów oraz pierwsze wydanie Don Kichota pióra Miguela Cervantesa;
  • Gabinet porcelanowy – oprócz mnóstwa figurek to również porcelanowy sufit i niektóre ściany;
  • Sala Gaspiniego, jest to pomieszczenie z jedwabnymi ścianami oraz o zjawiskowym Korytarzu Luster;
  • W Królewskiej Aptece natomiast wszystkie ściany obłożone są różnymi słoikami i fiołkami z lekarstwami i egzotycznymi medykamentami.

Na zewnątrz możemy również zobaczyć wielki kompleks pałacowy między innymi Plac Broni, park Campo del Moro, Katedra Almudena oraz ogrody Jardines de Sabatini.

Dlaczego warto go zobaczyć?

Turyści bardzo często odwiedzają stolica Hiszpanii w okresie letnim. Każdy turysta odwiedzając Madryt powinien zwiedzić Pałac Królewski, który jest uznawany, jako jeden z najważniejszych zabytków w całej Hiszpanii. Pałac jest przepiękny na zewnątrz i zachwycający w środku. Oprócz tej przepięknej budowli możemy również zobaczyć uroczystą zmianę warty przed pałacem, która odbywa się w każdą środę od 11:00 do 14:00, co pół godziny. Natomiast w pierwszą środę miesiąca, o godzinie 12:00 – 13:00, przy Plaza de la Armería, odbywa się z kolei oficjalne przejście stu strażników oraz stu konnych.

Każdy turysta odwiedzając Pałac Królewski powinien przespacerować się po pałacowych ogrodach. Na terenie ogrodu znajdują się wysokie drzewa, kwiaty, palmy oraz ozdobne rzeźby i fontanny. Jak i również polanki, stawy, strumienia oraz oczka wodne. Wędrówka tymi alejkami to czysta przyjemność i niesamowite przeżycie dla każdego turysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *