Panteon Rzym

Panteon

Rzym to miasto, w którym można znaleźć wiele zabytków. Stolica Włoch to po prostu idealne miejsce dla kogoś, kto kocha zabytki. Niemniej nie oznacza to tego, że tekst zostanie poświęcony rzymskim zabytkom. Mówiąc wprost — skupimy się tylko na jednym z nich — tym zabytkiem będzie Panteon. Od czego zaczniemy? Najlepiej zacząć od początku, czyli od historii tej świątyni.

Historia Panteonu

Historia Panteonu rozpoczęła się bardzo wcześnie, bo w 125 roku. Świątynia ta powstała ku czci siedmiu najważniejszych bóstw rzymskich. Za powstanie tej budowli odpowiadał Marek Wipsaniusz Agrypa (rzymski polityk i dowódca wojskowy). Panteon powstał na polu marsowym.

Skoro powiedzieliśmy sobie o powstaniu świątyni, przenieśmy się do V wieku. Co się wtedy wydarzyło? Doszło do najazdu barbarzyńców, w wyniku którego Panteon został uszkodzony.
Z kolei w 609 roku Panteon stał się miejscem kultu chrześcijańskiego. Co było tego powodem? Wszystko zaczęło się od decyzji Fokasa (cesarza wschodniorzymskiego). Fokas postanowił wykorzystać Panteon jako podarunek. Podarunek dla papieża Bonifacego IV. Ważna była też pewna decyzja. Papież postanowił adaptować wnętrze budowli na kościół pw. Santa Maria ad Martyres (Świętej Marii Panny od Męczenników).
Przenieśmy się jeszcze do XIV wieku. Otóż w XIV wieku Panteon został zamieniony w fortecę. Warto też podkreślić, że w okresie renesansu Panteon został odnowiony.

Ceny biletów do Panteonu

Zastanawiasz się nad tym, ile trzeba zapłacić za wstęp? Przygotuj się na świetną wiadomość — wstęp do Panteonu jest bezpłatny! Co ciekawe, nie tak dawno toczyły się rozmowy na temat biletów wstępu. Co spowodowało, że Panteon cały czas jest darmowy? Minister kultury Alberto Bonisoli wskazał dwa powody:

  • ograniczenie dostępu do stołecznych kościołów i miejsc kultu,
  • stworzenie bariery pomiędzy zabytkiem i placem, na którym znajduje się Panteon.

Interesuje Cię opłata, której dotyczyła dyskusja? Chodziło o 2 euro. Trzeba jednak zaznaczyć, że mówiono również o dwóch wyjątkach. Sprawa pierwsza – w czasie nabożeństw turyści nie mogą wchodzić. Ponadto uczestnictwo we mszy katolickiej miało pozostać darmowe.

Ciekawostki o Panteonie

Czy ze świątynią wiążą się jakieś ciekawostki? Oczywiście! Wystarczy zwrócić uwagę na siedem równomiernie rozmieszczonych wnęk. Domyślasz się, o czym mowa? Wnęki te przeznaczone są dla siedmiu bóstw. Te bóstwa to Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Neptun, Pluton.

Skoro pora na ciekawostki, musimy zatrzymać się przy wierzchołku kopuły. Zadajesz sobie pytanie, o co może chodzić? W wierzchołku kopuły znajduje się otwór. Otwór ten określa się wszystko wiedzącym okiem niebios. Warto też dodać, że dzięki temu otworowi światło dociera do wnętrza.

Panteon przez bardzo długi czas był największą kopułą na świecie (konkretnie, około 1300 lat). Sytuacja zmieniła się, kiedy wybudowano kopułę Brunelleschiego, kopuła ta powstała we Florencji.

Jak widać, ze świątynią wiążą się pewne ciekawostki. Co więcej, przytoczone informacje to nie wszystko, o czym można powiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *