Parawany na plaży

Parawany – zmora plażowiczów

Lato to pora roku, podczas której na plaży jest pełno turystów. Naturalnie nie ma w tym nic nadzwyczajnego, czego nie można powiedzieć o parawanach. Plaże pełne parawanów to dość dziwne zjawisko, które można utożsamiać z Polską. Dlaczego na polskich plażach jest mnóstwo parawanów? Czy parawany wiążą się z prywatnością? Tekst będzie odpowiedzią na te, jak i inne pytania.

Od kiedy na plażach polskich są parawany?

Zastanawiasz się nad tym, skąd wzięły się parawany na polskich plażach? Wydaje się, że nie sposób odpowiedzieć na to pytanie. Tak jakby ktoś zapytał, od kiedy na polskich flagach zaczęły pojawiać się nazwy miejscowości? Zresztą tak naprawdę samo pojawienie się parawanów nie jest najistotniejsze, ważne jest coś zupełnie innego — kiedy parawany znikną z polskich plaż? Nie chodzi nawet o samo postrzeganie polskich plaż, po prostu parawan nie pasuje na plażę.

Dlaczego parawany przeszkadzają?

Co jest powodem tego, że parawany przeszkadzają? Jeżeli plaża jest zatłoczona, swobodne poruszanie się po może być swego rodzaju wyzwaniem (a w końcu nie o to chodzi). Dlaczego idziemy na plażę? Odpowiedzi na to pytanie mogą być różne, ale ogólnie rzecz biorąc, zawsze chodzi o wypoczynek. Czy wypoczynkiem jest poruszanie się między parawanami? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna.

Patrząc na ustawianie parawanów, trudno nie dostrzec pewnego komunikatu. Ustawianie parawanu jest wyraźnym sygnałem, że ten kawałek plaży jest mój. Co może być tego powodem? Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi, trzeba by pytać wszystkich z osobna. Niemniej można pokusić się o pewne domysły, być może powodem jest chęć uniknięcia spojrzeń innych letników. Z jednej strony nieśmiałość to coś, co absolutnie można zrozumieć, natomiast z drugiej strony, czy ewentualna obawa nie jest przesadzona? Warto również podkreślić, że być może niektórzy ludzie nie mają żadnego konkretnego powodu. Mówiąc wprost — chodzi oczywiście o nieświadome naśladowanie konkretnych osób (a co by nie mówić, parawany cieszą się niemałą popularnością).

Parawan = prywatna plaża?

Czy postawienie parawanu powoduje, że plaża jest prywatna? Nie jest to całkowita prywatność, ale można mówić o pewnych zalążkach prywatności (w końcu usunięcie parawanu nie jest trudnym zadaniem). Parawan pozwala mieć jakiś swój teren. Nie wolno jednak zapominać o tym, że na plaży może być pełno ludzi. Oczywiście znaczenie mają też prywatne odczucia, może nas dzielić znacznie więcej niż parawan.

Ktoś może zapytać, czy parawany nie powinny zostać zabronione? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, rozstawianie parawanów to bardzo delikatny temat. Oczywiście to wszystko, co zostało powiedziane, to absolutna prawda. Niemniej można założyć, że rozstawianie parawanów nie wiąże się z tym, aby komuś dokuczyć. Tak jak już było mówione, trudno o pozytywną ocenę parawanów, ale czy rozstawianie parawanów jest niebezpieczne? W jakimś stopniu na pewno (utrudnione poruszanie się). Szczególnie chodzi o dzieci, dzieci bardzo często najpierw coś robią, a potem myślą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *