Barcelona Park Guell

Parc Guell

Najbardziej magicznym z parków Barcelony jest oczywiście Guell, który wcale nie powstał, jako park miejski, lecz jako prywatne miasto-ogród dla przyjaciela Gaudiego, Eusebio Guella.

Parc Guell w Barcelonie jest miejscem, który każdy turysta musi odwiedzić. Pełno tu falujących kształtów, intensywnych kolorów, ceramicznych wytworów. Znajdziemy t również fantazyjne kształty budynków, ustronne alejki. Można stąd także podziwiać panoramę Barcelony. Jeśli mamy więcej czasu, zachwycimy się tu widokiem zachodzącego słońca.

Przy wejściu do Park Güell stoi rzeźba salamandry, która jest najczęściej fotografowaną atrakcją w Barcelonie. Rzeźba została wykonana z kolorowej mozaiki, precyzyjnie dopracowanej w każdym calu. Figura mierzy około 2,5 metra długości i dla niektórych jest symbolem tego miejsca. Na terenie parku znajduje się także muzeum Gaudiego, które było wcześniej domem mistrza.

Sprawdź pozostałe zabytki w Barcelonie

Atrakcje w Parc Guell

Popularny i najczęściej odwiedzany Park Guell to miejsce, które zachwyca swoim urokiem. Prawie 100 lat temu barceloński przemysłowiec Eusebi Güell miał wizję zbudowania wyjątkowego osiedla mieszkalnego dla bogatej burżuazji. Wzorem angielskich miast-ogrodów. Park znajduje się wzgórzu Carmel przy urokliwej dzielnicy artystycznej Gracià, z którego rozciągają się piękne widoki na całe miasto aż do samego wybrzeża. O stworzenie tego wyjątkowego miejsca Guell poprosił swojego dobrego przyjaciela architekta Antoniego Gaudiego. Obecnie na terenie parku znajduje się kilka ciekawych miejsc, które zasługują na szczególną uwagę.

  • Dawne wejście do parku – główna brama wejściowa z bocznymi pawilonami wyglądającymi jak świąteczne domki z piernika.
  • Casa-Museu Gaudí – to dawny dom Antonio Gaudiego, który obecnie pełni funkcję muzeum poświęconego temu artyście;
  • Taras widokowy nad Salą Kolumnową – kiedyś ta część parku była dostępna bezpłatnie, jednak w tej chwili, aby ją odwiedzić, musimy kupić bilet. Z tarasu można zobaczyć wspaniałą panoramę Barcelony lub usiąść na jednej z najdłuższych ławek na świecie;
  • Sala Kolumnowa – w sali kolumnowej Gaudi planował docelowo ulokować targ. Pozwalały na to wymiary tego miejsca (86 x 40 m), a także kilka praktycznych rozwiązań, jak chociażby odprowadzanie z użyciem kolumn wody gromadzącej się na położonym wyżej tarasie.

Ceny biletów do Parc Guell

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Od 2013 r. wstęp do parku Guell jest płatny.

Wejście na teren Parku jest darmowe. Jeśli jednak chcemy zobaczyć to, co stworzył Gaudi, np. salę kolumnową, taras z mozaikową ławeczką, fontanny i zdobienia musimy wykupić bilet na Zonę Monumental. Przy zakupie online na konkretną godzinę kosztuje 8,50 EUR dla dorosłej osoby, 6 EUR dla dziecka w wieku 7-12 a dla dzieciaków poniżej 7 roku życia wejście jest darmowe (przy kupnie na miejscu bilety około 1 EUR droższe plus czas oczekiwania w kolejce). Kupując bilet przez internet warto wiedzieć, że będzie on ważny jedynie 3 miesiące od momentu zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *