Plac Puerta Del Sol w Madrycie

Puerta Del Sol

Każdy, kto chociaż raz był w Madrycie na Plac Puerta del Sol musiał trafić, ponieważ to właśnie tu schodzą się wszystkie główne ulice. Plac ten znajduje się w samym centrum Madrytu, dlatego jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Na jednej z płyt chodnika jest napis kilometr zerowy, to właśnie stąd biorą początek główne drogi krajowe.

Plac Puerta del Sol, czyli Brama Słońca znajduje się w centrum Madrytu. Plac ma kształt owalu, nad którym górują XVIII-wieczne kamienice o kremowym kolorze.

Przy placu znajdują się liczne kawiarnie gdzie można zjeść hiszpańskie smakołyki oraz sklepy, w których można zaopatrzyć się w pamiątki z Hiszpanii. Puerta del Sol to ważne miejsce również dla mieszkańców Madrytu. Plac ten jest znany z tego, że odbywają się na nim większe manifestacje i demonstracje oraz coroczna Parada Madrilenos. W noc sylwestrową zbierają się tu chętni do zabawy mieszkańcy, aby uczcić nadejście Nowego Roku.

Pozostałe ciekawe miejsca w Hiszpanii

Historia Bramy Słońca

Puerta del Sol położony jest w ścisłym centrum miasta, a w XV w. stanowił wjazd do miasta. Puerta del Sol, czyli brama słońca to miejsce wprawdzie mało zielone, ale będące jednym z najważniejszych punktów miasta. Jego nazwa wzięła się od bramy, która kiedyś tutaj stała. Położony w samym centrum Madrytu, uważany jest nie tylko za centrum miasta, ale i całej Hiszpanii.

Na środku placu stoi konstrukcja metra i kolejki – jest to bardzo dobry punkt komunikacyjny. Puerta del Sol uchodzi za geograficzny środek Hiszpanii. Na placu znajduje się tzw. kilometr zerowy, z którego są mierzone odległości na drogach wychodzących z Madrytu do innych hiszpańskich miast.

Dlaczego warto zobaczyć Puerta Del Sol?

Najpopularniejszy Plac Puerta Del Sol to miejsce znajdujące się w samym centrum miasta. Na tym placu często organizowane różnorodne uroczystości, imprezy, parady, obchody świąt, demonstracje, manifestacje i pokazy. Intensywne życie toczy się przez całą dobę, niezależnie od tego, czy jest dzień, czy noc.

Przechadzając się po placu warto zobaczyć statuę olbrzymiego niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe – swoisty symbol Madrytu. To właśnie przy tym niedźwiedziu najczęściej spotykają się zakochani. Jednym z najważniejszych zabytków placu jest pomnik Karola III na koniu, który znajduje się na środku placu. Pomnik ten znalazł się na placu w wyniku referendum, w którym Hiszpanie decydowali, jakie miejsce będzie najlepsze dla posągu. Posąg ma 10 metrów wysokości i został wzniesiony w 1994r. Na cokole można przeczytać krótką historię życia Karola III.

Spacerując po placu warto obejrzeć dawną siedzibę Poczty Królewskiej. Gmach pochodzi z XVIII wieku. Jego prostotę urozmaicają balkon, medalion z twarzą Herkulesa, herb panującego wówczas Karola III oraz wieża zegarowa, która pochodzi z XIX wieku. Budynek ten pierwotnie pełnił funkcję poczty. Aktualnie jest własnością Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Tutaj też można zobaczyć neon Tio Pepe, wpisany do rejestru zabytków.

Na placu znajdują się również ważne budynki i kilka fontann. Na placu często odbywają się demonstracje i manifestacje, a co roku organizowana jest impreza sylwestrowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *