Rynek Główny to plac handlowy

Rynek Krakowski

Kraków to miasto, które jest uważane za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Najbardziej reprezentacyjnymi częścią Krakowa jest zamek na Wawelu oraz Rynek Główny.

Rynek Główny to główny plac miejski, który żyje praktycznie o każdej porze dnia i nocy. To miejsce spotkań pod Pomnikiem Adama Mickiewicza, uroczystości państwowych, religijnych, imprez masowych i kulturalnych. Co roku odbywa się na nim finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, sylwester, juwenalia, intronizacja króla kurkowego. Na płycie Rynku organizowane są także słynne targi wielkanocne i bożonarodzeniowe.

Ten magiczny plac przyciąga mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają Sukiennice i Bazylikę Mariacką czy Ratusz. W jego podziemiach znajdziemy Muzeum Historyczne Miasta i tuż obok Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Rynek otaczają liczne kluby i restauracje, które latem zamieniają go w gwarne od ogródków letnich miejsce.

Atrakcje na Rynku Głównym w Krakowie

Krakowski Rynek Główny to jeden z największych rynków w Europie. Jest centralnym punktem miasta, przy którym znajduje się wiele zabytków, a także miejscem, z którego można wyruszyć na zwiedzanie.

Zwiedzanie Krakowa można rozpocząć od Kościoła Mariackiego, który jest najważniejszą, obok Katedry Wawelskiej, świątynią w mieście. Monumentalny gotycki budynek z dwoma nierównej wysokości wieżami, wyraźnie dominuje nad okolicą. Wnętrze zdobi największy średniowieczny drewniany ołtarz autorstwa Wita Stwosza oraz matejkowskie polichromie. Z wyższej wieży kościoła zwanej Hejnalicą, co godzinę rozbrzmiewa hejnał grany na żywo przez trębaczy. Na wieżę można wejść po drewnianych schodach, po zakupieniu biletu. Rozlega się stąd ładna panorama miasta.

Poza ogromnym kościołem Mariackim na rynku głównym możemy zobaczyć też maleńki kościółek św. Wojciecha, który wg tradycji powstał w miejscu, gdzie ów święty miał odprawiać mszę, podróżując po naszym kraju.

Po drugiej stronie Rynku, względem kościoła Mariackiego, stoi samotna wieża. Kiedyś istniał tu ratusz, jednak został on rozebrany w połowie XIX wieku, gdyż budynek był w bardzo kiepskiej kondycji i groził zawaleniem. W środku jest informacja turystyczna oraz małe muzeum, w lecie można też wejść na szczyt.

Centralne miejsce na Rynku zajmują zabytkowe Sukiennice. To średniowieczna budowla handlowa, do dziś służąca kupcom. Można tu kupić albo pooglądać przepiękne, często typowo polskie wyroby, od biżuterii, przez ubiory po np. szachy.

Na krakowskim rynku znajdują się również pomniki. Po jednej stronie dumnie spogląda na miasto nasz wieszcz narodowy, Adam Mickiewicz. Tuż obok wieży ratuszowej leży na boku ogromna głowa – rzeźba przedstawiająca Erosa Upadłego autorstwa Igora Mitoraja.

Co można zobaczyć na rynku?

Rynek Główny w Krakowie to symbol miasta oraz jeden z najpiękniejszych i największych placy w Europie. Plac ten ma wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturowe i społeczne. Miejsce to otaczają kilkusetletnie kamienice i pałace. Na Rynku Głównym mieści się: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury.

Bardzo oryginalnym pomysłem, żeby pooglądać sobie okolice, to wybrać się na przejażdżkę karetą. Kosztuje to około 100 złotych za wycieczkę. Jednak wtedy możesz naprawdę zobaczyć typową Polskę, z jej muzykami i folklorem.

Każdy zna Rynek Główny w Krakowie z jego atrakcjami: Kościołem Mariackim, pięknymi kamienicami, miejskim ratuszem i Sukiennicami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że prawdziwe skarby kryją się w podziemiach. W piwnicach Sukiennic działa muzeum w Polsce, w którym możemy nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć jak w średniowieczu żyli prawdziwi Krakusi. Na wystawach podziemnej trasy zgromadzono liczne eksponaty związane z kupiectwem i mieszczaństwem, a także ukazujących kształty ówczesnych budowli.

Jedzenie na Rynku Krakowskim

Piękne na Rynku są także liczne Kamieniczki o bogatej historii, dodające uroku temu miejscu. W wielu z nich mieszczą się obecnie knajpki i restauracje. Gdzie można spróbować regionalnych dań w środku lub w ogródku. Niektóre knajpki działają cały rok, od rana do późnego wieczora. Charakterystyczne dla centrum Krakowa są także kawiarnie i kluby działające w piwnicach. W Krakowie najsłynniejsza jest Piwnica pod Baranami to właśnie tutaj można przyjść wieczorem napić się soku oraz posłuchać koncertu muzyki jazzowej.

W pobliżu Rynku Głównego znajduje się wiele restauracji, które serwują klasyczne dania, znane Wam z domowych stołów. Inne zaś tylko inspirują się dawną kuchnią, pojedynczymi daniami czy składnikami. Jednak tak czy inaczej, na głównym placu na pewno znajdziemy odpowiednią knajpkę, by móc spokojnie napełnić brzuchy. Jak i również przygotować się na kolejne atrakcje i zwiedzanie Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *