secesyjny kościół w Barcelonie - Segrada Familia

Sagrada Familia

Najpiękniejszy, najsłynniejszy i najoryginalniejszy w Barcelonie oraz i na całym świecie jest Temple Expiatori de la Sagrada Família, bo tak brzmi pełna, oficjalna nazwa kościoła. To miejsce, którego nie można pominąć podczas wizyty w stolicy Katalonii.

Kościół Świętej Rodziny jest z pewnością najbardziej niekonwencjonalnym z europejskich kościołów i jednocześnie stał się uniwersalnym symbolem Barcelony i Hiszpanii. To olbrzymi kościół rzymskokatolicki, który jest najczęściej odwiedzany przez wielu turystów z całego świata. Ta świątynia została również wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta niezwykła budowla uważana jest za największe i najważniejsze osiągnięcie Antoniego Gaudiego.

La Sagrada Familia wnętrze

La Sagrada Familia wnętrzeBazylika Sagrada Familia to niesamowite dzieło katalońskiego architekta Antonio Gaudíego. Mimo że budowa rozpoczęła się w 1882 roku, Sagrada Familia wciąż jest w budowie. Koniec budowy szacowany jets na rok 2026.

Wnętrze bazyliki ma symbolizować święte miasto Jerozolimę. Jego projekt opiera się z pewnością na planie krzyża. Wysokość nawy głównej to 45 metrów, naw bocznych – 30 metrów. Żadna ze ścian nie jest płaska, zdobią je bogate ornamenty i rzeźby.

Przede wszystkim najlepiej bazylikę zwiedzać wczesnym rankiem albo późnym popołudniem, kiedy odbicie promieni słonecznych podkreśla wnętrze katedry. W projekcie kościoła w wewnątrz znajduje się wiele elementów nawiązujących do Boga. W bazylice nie ma linii prostych, a podstawowym zamysłem było naśladowanie matki natury i rozwiązań obserwowanych w przyrodzie. Witrażowe okna i kolumny przypominające drzewa miały sprawiać, by we wnętrzach można było poczuć się jak w lesie. Projekt Gaudiego dotyczący Sagrady Familii miał swe źródła w tradycji gotyckich i bizantyjskich katedr.

W architekturze apsyda to pomieszczenie najczęściej na rzucie półkola, przylegające do wnętrza świątyni. Często to właśnie w niej znajduje się ołtarz. W Sagradzie Familii apsyda znajduje się wewnątrz krypty, która została wybudowana jako pierwszy element bazyliki i w której pochowany został Antonio Gaudi. Wnętrze apsydy udekorowane anielskimi głowami, a na środku ołtarza, na niebiańskim tronie zdobionym winogronami, wisi Jezus na krzyżu.

Pozostałe ściany apsydy zdobione są kolorowymi witrażami, które w słoneczne dni tworzą wyjątkowy efekt we wnętrzach Sagrady Familii. Światło przenika również przez witraże w wewnętrznych nawach. Za ołtarzem znajdują się imponujących rozmiarów organy.

We wnętrzach Sagrady Familii znajduje się 5 naw. Nawa to przestronna część kościoła przeznaczona dla wiernych uczestniczących w mszach. Główna nawa w Sagradzie Familii zdecydowanie przewyższa pozostałe nawy i łączy się z transeptem. Za tym ostatnim znajdują się wspomniany wcześniej chór i kaplice. Ołtarz oświetlany jest światłem przechodzącym przez okna witrażowe ogromnych rozmiarów.

Ceny biletów

W ofercie dla turystów indywidualnych możemy znaleźć pięć rodzajów biletów, których ceny wynoszą od 17€ do 32€. Bilety dla dzieci do 11 roku życia są bezpłatne, choć dziecko musi znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Kupując bilety online musimy „zakupić” bezpłatny bilet dla dziecka.

Warto pamiętać że gdy chcemy uniknąć stania w długich kolejkach to warto zakupić bilety na oficjalnej stronie Sagrada Familia. Pojawiają się one w sprzedaży z około dwumiesięcznym wyprzedzeniem i dość szybko się wyprzedają, więc nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Zakupione bilety możecie wydrukować lub pokazać przy kontroli na ekranie telefonu lub tabletu.

Dostępne są następujące bilety:

  • Bilet podstawowy – bilet uprawniający do wejścia do świątyni i zwiedzania na własną rękę, bilet nie obejmuje wejścia na wieżę. Cena: 17€ (studenci 15€);
  • Bilet na zwiedzanie z audioprzewodnikiem – Audioguide nie jest dostępny dla dzieci do 11 roku życia korzystających z bezpłatnego biletu. Bilet nie obejmuje wejścia na wieżę. Cena: 25€ (studenci 23€);
  • Bilet na zwiedzanie z przewodnikiem – bilet na około 50-minutowe zwiedzanie z przewodnikiem w grupie do 30 osób. Po zwiedzaniu z przewodnikiem można zostać w kościele i zwiedzać go na własną rękę. Bilet nie obejmuje wejścia na wieżę. Cena: 26€ (studenci 24€);
  • Bilet na zwiedzanie z audioprzewodnikiem i wejściem na wieżę – najbardziej kompleksowa wersja zwiedzania. Podczas wizyty z audioguide możemy zobaczyć zarówno wnętrze świątyni, jak i wjechać windą na jedną z wież (zejście odbywa się schodami). Cena: 32€ (studenci 30€);
  • Bilet na zwiedzanie z audioprzewodnikiem + bilet do Casa Museu Gaudí – łączony bilet na zwiedzanie kościoła z audioprzewodnikiem oraz znajdującego się w Parku Güell muzeum. Cena: 27€ (studenci: 25€)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *