Santa Maria Delle Grazie

Santa Maria Delle Grazie

Mediolan to miasto, w którym można znaleźć mnóstwo zabytków sakralnych. Jednym z zabytków jest bazylika Santa Maria delle Grazie. Jest to bazylika, z którą wiąże się wiele interesujących informacji. Co do szczegółów, nie pozostaje nic innego, jak zacząć od historii.

Historia Santa Maria delle Grazie

Co można powiedzieć o historii tego kościoła? Budowa kościoła Santa Maria delle Grazie wystartowała rozpoczęta w 1463 roku. Kto był inicjatorem? Za powstanie bazyliki odpowiadał Franciszek I Sforza. Warto też podkreślić, że projekt kościoła wykonał Guiniforte Solari.

Jeśli chodzi o wydarzenia bliższe czasom współczesnym, nie sposób nie wspomnieć o 1943 roku. Otóż 15 sierpnia tego roku doszło do uszkodzenia kościoła. Nietrudno się domyślić, że uszkodzenie kościoła miało związek ze spadającymi bombami (bomby były zrzucane przez brytyjskie i amerykańskie samoloty).

Na koniec polski akcent z 1993 roku. W 1993 roku kościół podniesiono do rangi bazyliki mniejszej i oczywiście stało się to za sprawą papieża Jana Pawła II.

Architektura bazyliki w Mediolanie

Co do historii to byłoby na tyle, pora skupić się na architekturze (co rzecz jasna również jest pewnego rodzaju odniesieniem się do historii). Architektura kościoła to zasługa Donato Bramante. Donato Bramante był architektem i malarzem.
Co do jego decyzji, Donato zastosował ulubione motywy architektoniczne, które wynikały z zamiłowania do formy dośrodkowej. Mówiąc wprost – prezbiterium ukończono półkolem i to samo można powiedzieć o transepcie. Ważne jest też to, że wokół kopuły pojawiła się galeria otwarta arkadami na zewnątrz.

Skoro jesteśmy przy architekturze, nie sposób nie odnieść się do dzieł sztuki. Na początek może o tym, czego niestety nie można oglądać. O czym mowa? Chodzi o obraz Tycjana przedstawiający Chrystusa ukoronowanego cierniem. Co się stało, że tego obrazu już nie ma? Obraz skradziono.
Sprawcami kradzieży byli francuscy żołnierze i co nie powinno być zaskoczeniem, obraz wisi w Luwrze.

Tyle na temat tego, czego nie ma, czas powiedzieć o tym, co jest. W kościele Santa Maria delle Grazie znajduje się „Ostatnia Wieczerza” Leonardo da Vinciego. „Ostatnia Wieczerza” to jedno z największych dzieł malarskich na świecie. Nie ma też co ukrywać, że obraz ten ma ogromny wpływ na popularność kościoła (czemu zresztą absolutnie nie należy się dziwić).

Ciekawostki

Czy z kościołem Santa Maria delle Grazie wiążą się jakieś ciekawostki? Jak najbardziej! Tak jak było mówione, 15 sierpnia 1943 roku kościół został zbombardowany. Niemniej nie miało to wpływu na wspomniany wcześniej obraz. Jak to możliwe? Jest to zasługa dobrego zabezpieczenia (worki z piaskiem).

O czym jeszcze można wspomnieć? Zostańmy może przy „Ostatniej Wieczerzy”. Otóż „Ostatnia Wieczerza” to obraz, który powinien być coraz mniej utożsamiany z oryginałem. Jak to możliwe? Jest to związane, z tym że na obrazie jest niewiele pozostałości z oryginalnej wersji. Zastanawiasz się nad tym, co jest tego powodem? Krótko mówiąc — Leonardo stosował nietrwałą technikę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *