Sri Lanka

Sri Lanka: wiza, szczepienia, transport, waluta, kiedy jechać

Aktualne informacje na temat wymagań wizowych na Sri Lance, obowiązkowych szczepieniach oraz inne praktyczne porady dotyczące podróży na Cejlon

Kiedy jechać: Sri Lanka to kraj, który można odwiedzać przez cały rok, w zależności od tego, którą część wyspy chcemy zwiedzić. Za sezon uznaje się miesiące od grudnia do marca – wtedy na wyspę zjeżdża najwięcej turystów i ceny idą w górę. Jeżeli nie lubimy tłumów można wybrać się w kwietniu albo okolicach września, października i listopada. W takim przypadku trzeba będzie się jednak liczyć się z gorszą pogodą, z tym że plaże będą węższe (ich szerokość zmienia się w ciągu roku) i że w trakcie wycieczki w poszukiwaniu wielorybów ciężko będzie nam je wypatrzyć pomiędzy falami. Jeżeli zależy nam na zwiedzaniu południa i pięknych pól herbacianych w Hill Country, raczej nie wybierajmy się na Sri Lankę pomiędzy majem i sierpniem, bo monsun przynosi tam deszcze. Z drugiej strony to dobry czas na podróżowanie po północnej i północno-zachodniej części wyspy.

Sri Lanka język

Języki: podstawowe to syngaleski i tamilski, bez problemu dogadamy się też po angielsku

Wiza: Polaków chcących podróżować po Cejlonie obowiązują wizy. Można je dostać od ręki na lotnisku – wtedy jednak zapłacimy drożej, bo 35 dolarów amerykańskich za wizę umożliwiającą na pobyt do 30 dni. Pięć dolarów zaoszczędzimy jeżeli wystąpimy o e-wizę i wniosek złożymy wcześniej przez internet za pomocą specjalnej strony internetowej www.eta.gov.lk(uwaga na strony podszywające się pod tę witrynę). Dzieci do 12 roku życia otrzymują wizy za darmo.

Szczepienia przed wyjazdem do Sri Lanki

Szczepienia: W przypadku Sri Lanki aktualnie nie ma obowiązkowych szczepień, ale znaczy to tylko tyle, że nikt nas nie zatrzyma na granicy tylko dlatego, że nie mamy zrobionej szczepionki. Mimo to lekarze zalecają by przed wyjazdem zaszczepić się na błonicę, tężec, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, WZW A, WZW B oraz wściekliznę.

Sri Lanka waluta

Waluta i pieniądze: Na Sri Lance będziemy płacili w rupiach lankijskich, z których każda teoretycznie dzieli się jeszcze na 100 centów, ale to raczej teoria bo w trakcie pobytu raczej z tak drobnymi kwotami nie będziecie mieli do czynienia. Banknoty tej samej wartości mogą mieć różne wzory i w rezultacie wyglądać zupełnie inaczej, więc początkowo można mieć problem z  oceną z jakim nominałem mamy do czynienia. Bankomaty są dostępne we wszystkich większych miejscowościach.

Prąd i wtyczki: 230 V, 50 Hz, na Sri Lance możecie natknąć się na kilka rodzajów wtyczek: w starej brytyjskiej wersji z trzema okrągłymi bolcami, w brytyjskiej wersji z trzema płaskimi bolcami oraz w wersji podobnej do wtyczek europejskich, z tym że z trzecim bolcem od uziemienia na środku

Telefony: Numer kierunkowy to +94, lokalne numery składają się z trzycyfrowych numerów kierunkowych związanych z regionem, po których trzeba wybrać sześć bądź siedem kolejnych cyfr. Numery kierunkowe można poznać po tym, że zwykle zaczynają się od 07 albo 08 i mają do 12 cyfr. Na miejscu po wylegitymowaniu się paszportem bez problemu można kupić lokalne karty prepaid w dość rozsądnych cenach (oczywiście nasz telefon nie może mieć sim-locka).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *