Stara Lubownia

STARA LUBOWNIA – zamek, skansen i inne atrakcje w okolicy

Słowacja przyciąga turystów górskim krajobrazem, ale też wspaniałymi miastami. Wśród nich jest Stara Lubownia – to niezwykłe spiskie miasto, do którego z pewnością warto zajrzeć w czasie pobytu u naszych południowych sąsiadów.

Wycieczki do tego miasta dla Polskich turystów mogą się okazać wyprawą nie tylko pełną atrakcji, ale i łatwą w organizacji. Bliskość Polski sprawia, że każdy może tu dotrzeć bez problemów. Granicę najlepiej przekroczyć w Piwnicznej. Stąd do miasta, uznawanego za jedną z perełek w północno-wschodniej części Spisza jest już blisko. Ponieważ turystyka rozwija się tu bardzo dobrze, ani o wyżywienie, ani o noclegi martwić się nie trzeba. Jedynym wyzwaniem zostaje zaplanowanie wycieczki po mieście i jego okolicach w taki sposób, by móc zapoznać się z najważniejszymi atrakcjami w tej części Słowacji. A jest ich tu sporo. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Spotkania z historią

Stara Lubownia i jej okolice to obszar wyjątkowo atrakcyjny dla turystów zainteresowanych historią. Samo miasto już pod koniec XIII wieku odgrywało ważną rolę w regionie, a jego nazwa w dokumentach historycznych pojawia się często. To właśnie tu powstał jeden z najpotężniejszych słowackich zamków, tu prężnie rozwijała się gospodarka. Kolejne przywileje sprawiały, że mieszczanie na brak gotówki narzekać nie mogli, a dodatkowym wyróżnieniem okazał się awans miasta do rangi wolnego miasta królewskiego. Współczesne miasto w dalszym ciągu zachwyca i odgrywa ważną rolę. Ze względu na liczne pamiątki z czasów swej największej świetności stało się też ważnym ośrodkiem turystycznym, do którego coraz chętniej zaglądają wycieczki. Na jakie zabytki należy tu zwrócić szczególną uwagę?

Miejskie skarby: co trzeba zobaczyć w Starej Lubowni?

Goszcząc w Starej Lubowni koniecznie trzeba zajrzeć na tutejszy rynek. W jego pobliżu znajdują się najcenniejsze zabytki miasta. Jednym z nich jest kościół św. Mikołaja z XIII wieku. W jego wnętrzu uwagę przyciągają okazałe ołtarze w stylu barokowym, choć nie brak i starszych zabytków sakralnych. Gotycki krucyfiks czy rzeźba Matki Boskiej z XIV wieku to najcenniejsze pamiątki z czasów średniowiecza. Rynek może się też pochwalić ciekawą zabudową świecką. Spacer po jego okolicy to okazja zapoznania się z mieszczańską architekturą, godnie reprezentowaną przez okazałe kamienice. Uwagę przyciągają głównie domy z podcieniami, wśród których nie brak perełek pochodzących z XVII stulecia. W jednym z takich zabytkowych domów powstała ciekawa placówka muzealna. To Dom Lubowelskiego Mieszczanina, w którego zbiorach znalazło się wiele interesujących eksponatów. Dzięki nim można lepiej poznać warunki życia w XIX wieku, zapoznać się z techniką produkcji papieru i odkryć tajniki związane z procesem wybijania monet.

Stara Lubownia: Z wizytą na zamku

Zamek Lubownia

Zamek Lubowelski jest bez wątpienia jedną z najważniejszych atrakcji w tej części Słowacji. Biura podróży chętnie organizują wycieczki na jego teren. Ci, którzy skorzystają z takiej oferty, będą mogli ujrzeć potężną warownię z XIII wieku, która dumnie góruje nad okolicą. Piękne położenie zamku i jego majestatyczna sylwetka to nie wszystkie walory tego miejsca. W jego murach mieści się obecnie Muzeum Lubowelskie, przy czym na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja urządzona w Wysokim Bastionie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *