Starówka Warszawa

Starówka

Atrakcje Warszawy to temat, o którym można naprawdę wiele powiedzieć. Wydaje się, że wszyscy powinni znaleźć coś na miarę własnych oczekiwań. Niemniej nie o tym będzie ten tekst. Skupimy się tylko i wyłącznie na starówce (Starym Mieście). Ktoś może stwierdzić, że o starówce wiadomo już wszystko, ale niekoniecznie tak musi być (szczególnie biorąc pod uwagę historię).

Historia Starego Miasta

Co można powiedzieć na temat historii Starego Miasta? Historia Starego Miasta rozpoczyna się w XIII wieku. Stare Miasto powstało na skarpie, nad brzegiem dopływu Wisły (niedaleko zamku książąt mazowieckich). Starówka otoczona wałem ziemnym, który z czasem zastąpił mur obronnym.
Trzeba też nawiązać do architektury. Mówiąc wprost — architektura była odzwierciedleniem tego, co działo się w sztuce. Pierwsze średniowieczne kamienice były w stylu gotyckim, z kolei na początku XVII wieku można było zauważyć barwne tynki i barokowe zdobienia.

Ważne jest też to, co miało miejsce w XIX wieku — chodzi o liczne rozbiórki (oczywiście znaczenie Starego Miasta automatycznie stało się mniejsze). Pomoc przyszła w 1906 roku — Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości podjęło działania dotyczące odnowy zdewastowanych staromiejskich budynków.

Niestety, podczas Powstania Warszawskiego Stare Miasto zostało zniszczone w ok. 90%. Co do rozpoczęcia odbudowy, symboliczną datą jest 1 września 1947 roku. Co do zakończenia odbudowy, przyjmijmy, że zakończenie budowy nastąpiło w 1984 roku (koniec istnienia Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego).

Atrakcje na Starówce w Warszawie

Czas na powrót do teraźniejszości. Weźmy sobie pod uwagę atrakcje. Przy atrakcjach zawsze pojawia się ten sam problem — nie wszystkim musi podobać się to samo. Z drugiej strony są miejsca, które powinny przekonać nawet najbardziej wymagających. Jednym z takich miejsc jest Zamek Królewski (wspomniany już przy okazji historii Starego Miasta). Zamek ten pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Jest to po prostu jeden z symboli Warszawy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pewno warto spojrzeć na Barbakan. Nie wiesz, o czym mowa? W XVI wieku była to część murów obronnych, później jednak sytuacja uległa zmianie — W XVIII wieku Barbakan został częściowo rozebrany. Co najważniejsze, w XIX wieku pozostałości zostały włączone do nowo wybudowanych kamienic.

To oczywiście tylko przykłady, Stare Miasto gwarantuje wiele atrakcji.

Dobre jedzenie na starówce

Jesteś na starówce i zastanawiasz się nad tym, gdzie można dobrze zjeść? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie, jak przedstawiają się moje oczekiwania? Niemniej jest w czym wybierać (dzięki czemu znalezienie ciekawej propozycji nie powinno stanowić problemu). Oto 10 propozycji:

  • Maho,
  • Stolica,
  • Romantyczna Restauracja,
  • Antresola,
  • Fontanna,
  • Przy Zamku,
  • Ciao Napoli,
  • Kamienne Schodki,
  • Portretowa,
  • Kwiaty Polskie.

To nie jest ranking! To miejsca, które mogą okazać się atrakcyjne (tak jak już było wspomniane, najważniejsze są oczekiwania).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *