Stortinget

Stortinget

Na temat atrakcji Norwegii można powiedzieć naprawdę wiele. Niemniej jednak ten tekst nie będzie poświęcony atrakcjom. Tematem będzie Stortinget. Czym jest Stortinget? Jest to jednoizbowy parlament Królestwa Norwegii (ale oczywiście to nie wszystko, co warto wiedzieć).

Parlament Wolnej Norwegii

Zacznijmy od tego, że Stortinget to najwyższy organ władzy politycznej w Norwegii. Organ ten sprawuje kontrolę nad rządem i co istotne, ma władzę ustawodawczą. Norwegowie wybierają Stortinget wybierany co 4 lata (169 posłów, do 2005 roku 165 posłów). Co ciekawe, podczas trwania kadencji parlamentu nie da się rozwiązać.

Parlament jest jednoizbowy, ale nie zawsze tak było. Do 2009 roku można było zaobserwować podział na dwie grupy, obie grupy pracowały nad ustawami osobno.
Te grupy to Lagting (1/4 posłów) i Odelsting (3/4 posłów).

Obecny skład parlamentu przedstawia się następująco (ostatnie wybory miały miejsce 11 sierpnia 2017 roku):

  • Norweska Partia Pracy (49 miejsc),
  • Norweska Partia Konserwatywna (45 miejsc),
  • Partia Postępu (27 miejsc),
  • Norweska Partia Centrum (19 miejsc),
  • Norweska Socjalistyczna Partia Lewicy (11 miejsc),
  • Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Norwegii (8 miejsc),
  • Norweska Partia Lewicy (8 miejsc),
  • Partia Zielonych (1 miejsce),
  • Partia Czerwonych (1 miejsce).

Przewodniczącym jest Tone Wilhelmsen Trøen (Norweska Partia Konserwatywna). Tone Wilhelmsen Trøen pełni swoją funkcję od 15 marca 2018 roku.

Historia Stortingetu

Co można powiedzieć na temat historii Stortingetu? Początek historii tego parlamentu miał miejsce w 1814 roku – powołanie Stortinget na mocy konstytucji eidsvollskiej. Konstytucja eidsvollska miała bardzo duże znaczenie, ponieważ proklamowała niepodległość Norwegii. Konstytucja ta została uchwalona przez Zgromadzenie Konstytucyjne krótkotrwałego, niezależnego Królestwa Norwegi. Warto też podkreślić, że konstytucja była wielokrotnie zmieniana.

Istotna jest też odpowiedź na pytanie, jak przebiegały wybory? Głosowanie powszechne wprowadzono w 1898 roku, wcześniej wybory odbywały się przy dużym cenzusie majątkowym.
Warto również wspomnieć o czteroletniej kadencji — czteroletnia kadencja obowiązuje od 1937 roku.

Ciekawostki o Stortinget

Czy jest jeszcze coś, o czym warto powiedzieć? Wydaje się, że ze zawsze można znaleźć jakieś ciekawostki i Stortinget nie jest pod tym względem wyjątkiem. Na dobrą sprawę wystarczy skupić się na siedzibie parlamentu (siedziba Stortingetu to neoromański gmach mieszczący się w centrum miasta).

Główne posiedzenie parlamentu odbywa się w sali o kształcie amfiteatru (sala Stortingu). Ponadto w sali Stortingu można znaleźć płótno Oscara Wergelanda z 1885 roku. Oczywiście nie jest to przypadkowe płótno, mowa o płótnie przedstawiającym uchwalenie konstytucji.

Warto też nawiązać do sesji parlamentarnych. Mówiąc wprost – przed niektórymi sesjami podest prezydenta jest wynoszony. Zapewne brzmi to zaskakująco, ale wyjaśnienie jest proste – uczestnictwo króla. Rzecz jasna król przebywa na tronie (tron zastępuje podest prezydenta).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *