Twierdza Akershus

Twierdza Akershus

Będąc w Oslo, można zobaczyć wiele interesujących zabytków. Jednym z tych zabytków jest twierdza Akershus. Twierdza Akershus to zamek, który kiedyś służył obronie Oslo. Co jeszcze można powiedzieć na temat tego zamku? Odpowiedzią na to pytanie będzie ten tekst.

Historia twierdzy

Niejednokrotnie mówi się, że najlepiej zacząć od początku i zgodnie z tą zasadą zacznijmy od historii. Pierwsze prace nad fortecą miały miejsce około 1290 roku. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że powstanie tej twierdzy to nie jest kwestia przypadku, to efekt wydarzeń z 1287 roku. Konkretnie, chodzi o atak na Oslo (atak ten został przeprowadzony przez norweskiego szlachcica Alva Erlingssona). Kto odpowiadał za tworzenie fortecy? Tworzenie fortecy zostało zlecone przez Haakona V Długonogiego. Warto też podkreślić, że pierwsza wzmianka na temat fortecy pojawiła się w 1300 roku, ta wzmianka to jeden z listów Haakona.

Pierwsze wykorzystanie twierdzy miało miejsce w 1306 roku. Nie ma też co ukrywać, że twierdza Akershus miała strategiczne znaczenie dla Norwegii.
Co się działo w kolejnych latach? Twierdza służyła kolejnym władcom. Na pewno warte odnotowania jest to, co wydarzyło się w 1624 roku. W 1624 roku doszło do pożaru, jakie były skutki, łatwo można się domyślić. Po pożarze Chrystian IV Oldenburg postanowił odbudować miasto, ale w nieco innym miejscu. Przed pożarem miasto znajdowało się na wschód od twierdzy, natomiast odbudowa przebiegała w pobliżu fortecy. Co ciekawe, fortecy nigdy nie zdobył wróg.

Atrakcje związane z twierdzą

Twierdza Akershus ma ogromne znaczenie w kontekście historii, nie ulega to żadnej wątpliwości. Niemniej jednak ten argument nie musi być dla wszystkich przekonujący. Są tacy, którzy patrzą wyłącznie na atrakcje. Co zrobić, żeby takie osoby zainteresowały się fortecą? Twierdzę Akershus można określić jako labirynt wąskich przejść i zaułków, ten fakt powinien przekonać niektóre osoby. Szczególnie te najmłodsze.
Warto jeszcze zaznaczyć atrakcyjny widok (panorama Oslofjordu).

Do czego jeszcze można nawiązać? Na miejscu jest mnóstwo muzeów poświęconych wojskowej historii Norwegii. Ponadto znaczenie twierdzy nie sprowadza się jedynie do historii. Jak należy to rozumieć? Otóż główny budynek jest wykorzystywany jako miejsce oficjalnych imprez i kolacji (dla zagranicznych dygnitarzy i głów państw).

Okręg Akershus

Południowo-wschodnia część Norwegii złożona jest z 8 okręgów i jeden z tych okręgów to okręg Akershus. Nie trudno się domyślić, że nazwa okręgu nie jest przypadkowa. Dlaczego o tym mowa? Czas odpowiedzieć na pytanie, co można zobaczyć w okolicy?
W okolicy można zobaczyć naprawdę wiele, choćby muzeum Oslofjord. Muzeum Oslofjord to nie jest muzeum jakich wiele, jest to kreatywne miejsce charakteryzujące się eksperymentami edukacyjnymi. Z kolei w mieście Sandvika znajdziemy nietypową atrakcję. Jest to miasto, które słynie z marketu o powierzchni 190 m2.

Warto też odnieść się do miasta Eidsvoll. Otóż właśnie w Eidsvoll uchwalono konstytucję norweską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *