ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne – jakie są rodzaje?

ubezpieczenie turystyczne

Obowiązkowe ubezpieczenia, takie jak chociażby ubezpieczenie komunikacyjne OC, mają zakres regulowany ustawowo, więc kupowanie ich nie wiąże się z żadnymi niespodziankami. Jeśli jednak chcemy skorzystać z polisy dodatkowej, np. turystycznej, by podjąć rozsądną decyzję, musimy poświęcić więcej czasu na przestudiowanie jej warunków. Na co warto się zdecydować?

Wyjazd za granicę samochodem

Na urlop, wakacje czy w podróż służbową za granicę często wybieramy się swoim samochodem. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy uniezależnieni od biur podróży, terminów i godzin. Mamy swobodę wybrania trasy oraz robienia tylu przystanków, ile nam się zamarzy. Wyjazd za granicę autem wiąże się jednak z koniecznością upewnienia się, że obowiązują w Polsce polisa jest honorowana także w kraju obcym. Czasem będziemy zmuszeni do wykupienia dodatkowej.

Podstawę ubezpieczeniową stanowi OC. To ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które honorowane jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, z związku z czym udając się do jednego z nich, nie musimy robić niczego więcej. Z kolei do innych państw będziemy mogli wjechać wyłącznie po wykupieniu dodatkowej Zielonej Karty – oferuje ją sporo polskich ubezpieczycieli. Może być aktywna przez 15 dni, ale także kilka miesięcy, w zależności od pakietu. Stanowi Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy i ma ten sam zakres co OC. Nie jest honorowana tylko w niektórych krajach – do nich wjedziesz dzięki wykupieniu krótkotrwałego ubezpieczenia granicznego.

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu posiadanego w Polsce AC, NNW lub assistance także za granicą, przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i sprawdź zakres terytorialny polis. Może się okazać, że aby ochrona obejmowała Cię także podczas wakacji, będziesz musiał poszerzyć pakiet.

rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Wylot za granicę samolotem

Jeśli latasz samolotem głównie po kraju lub Europie, ubezpieczenie samolotowe może stanowić dla Ciebie zbędny wydatek. Zgodnie z Konwencją Montrealską z 1999 r. i Rozporządzeniem WE nr 261/2004 europejscy przewoźnicy są odpowiedzialni za część szkód powstałych podczas podróży. Jeśli lot samolotem ma poważne opóźnienie lub zostanie niespodziewanie odwołany, przysługuje Ci odszkodowanie.

O ubezpieczenie lotu samolotem warto zadbać, jeśli opuszczasz teren Europy. Wówczas przewoźnik nie ma obowiązku zapewnić Ci wyżywienia ani noclegu, jeśli lot zostanie opóźniony lub odwołany. By nie zostać samemu sobie – bez odszkodowania i z niepewnością, co robić dalej, ciesz się spokojem dzięki wcześniejszemu wykupieniu polisy turystycznej. Przekonaj się, dlaczego jeszcze warto ją wybrać: https://kioskpolis.pl/czy-warto-kupowac-ubezpieczenie-od-podrozy-samolotem/

ubezpieczenia turystyczne

Wyprawa za granicę za zdrowie

Planujesz wyjazd za granicę? Koniecznie wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawni Cię do otrzymania bezpłatnej pomocy poza Polską. Ale uwaga! EKUZ działa w ramach NFZ-u w danym kraju, co oznacza, że jeśli udałeś się do państwa z płatną opieką medyczną, nie unikniesz ponoszenia kosztów. W takim wypadku potrzebne Ci będzie turystyczne ubezpieczenie zdrowotne – pokryte koszty transportu medycznego, zabiegu lub operacji, pobytu w szpitalu, leków i środków medycznych, a nawet powrotu do kraju.

Zadbaj o dodatkowe turystyczne ubezpieczenie zdrowotne zwłaszcza jeśli wiesz, że za granicą będziesz oddawał się ryzykowanym rozrywkom, np. uprawiał ekstremalne sporty. Zapewnij ochronę sobie i bliskim, by czuć się podczas urlopu bezpiecznie i beztrosko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *