Ibiza

Wakacje na Balearach – Majorka, Minorka czy Ibiza?

Baleary – z niewiadomych powodów niewymieniane jednym tchem przy Karaibach i Wyspach Kanaryjskich, a przecież bardzo urokliwe wyspy położone na Morzu Śródziemnym. Administracyjnie leżą w granicach Hiszpanii, jednak zachowały swój odrębny charakter. Wybór między Majorką, Minorką a Ibizą wcale nie jest łatwy.

Majorka

Słoneczna i roztańczona Majorka przyciąga tak samo teraz, jak przed laty. Niegdyś była topowym kierunkiem najbogatszych Polaków. Dziś wybierają ją przede wszystkim ludzie młodzi i spragnieni rozrywki. Bo też Majorka to nic innego jak jedna wielka dyskoteka. Niewątpliwie najbardziej roztańczona wyspa Morza Śródziemnego. Najlepsze lokale taneczne i kluby nocne są właśnie tu. Nocne życie kwitnie tak samo bujnie, jak migdałowce, drzewa oliwne i pomarańcze. A skoro mowa o pomarańczach – lokalnym specjałem jest likier z tych słodkich cytrusów. Będąc na Majorce, nie można go nie skosztować. Nie da się też przejść obojętnie obok gulaszu z homara, innego regionalnego przysmaku.

Majorka to wyspa, a więc miejsce, gdzie nie brak morza i plaż. I nie ma co się oszukiwać, tego właśnie szukamy na wakacjach na południu Europy. Tutaj Majorka ma sporo do zaoferowania. Przede wszystkim klimat – ciepły i bardzo słoneczny. Wyspa może poszczycić się aż trzystoma słonecznymi dniami w roku, do tego średnie temperatury w sezonie letnim przekraczają 30°C. Sezon na kąpiele morskie trwa do listopada, wtedy temperatura wody ma około 20°C. Dla miejscowych nie jest to zbyt wiele, ale dla przyzwyczajonych do zimnego Bałtyku Polaków to prawie zupa. Na Majorkę najlepiej wybrać się z ITAKĄ.

Minorka

Położona blisko Majorki mogłaby uchodzić za jej bliźniaczą siostrę, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Od 1993 roku wyspa jest rezerwatem biosfery UNESCO. Tym samym ruch turystyczny jest mocno ograniczony. Na wyspie nie może przebywać jednocześnie więcej niż 145 tysięcy osób. W tej liczbie mieszczą się też stali mieszkańcy wyspy, których liczba zbliża się do 100 tysięcy. Jak widać, Minorka nie jest tak gościnna, jak jej sąsiadka.

Minorka

Czy więc warto spędzić na niej wakacje? Zdecydowanie tak, jeśli nie szukamy typowo turystycznych rozrywek związanych z tłokiem i hałasem. No i jeśli nie przeszkadza nam, że z hotelowego pokoju nie zobaczymy morza. Za to na pewno odpoczniemy w ciszy.

Jeśli chodzi o budownictwo na Majorce, to obowiązują dwie ściśle przestrzegane zasady: nie stawia się budynków większych niż dwupiętrowe i nie buduje się w odległości mniejszej niż pół kilometra od brzegu morza. Nie uświadczymy tu hoteli nad brzegiem morza, szerokich nadmorskich bulwarów, plaż usianych parasolami. W zamian możemy liczyć na wypoczynek w otoczeniu przyrody nieskażonej ręką ludzką. W czasach morderczego tempa życia Minorka może być najlepszym wyborem na wakacyjny relaks.

Ibiza

majorkaWyspa, która rozrywkę i zabawę do białego rana ma chyba w genach. Wybranka hippisów z drugiej połowy ubiegłego wieku to dziś zachowała swój rozrywkowy charakter. Na rozrywkowej Ibizie nie brak turystów z całego świata. Szczególnie upodobali ją sobie Niemcy i Anglicy. Ale Ibiza to nie tylko zabawa do białego rana. To także bogata historia i miejsca, których nie można nie zobaczyć. Urokliwe plaże, skaliste zatoczki, miejsca, w których warto zanurkować i przepiękna Dalt Vila – najwyższa część klimatycznej starówki. Warto też zajrzeć na dawną farmę hippisów i wziąć udział w dorocznym jarmarku. Ciekawostką jest, że na Ibizie wszystkie miasta noszą imiona świętych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *