Najpiękniejsza atrakcja w Paryżu

Wieża Eiffla

Paryż to jedno z piękniejszych miast Europy, które przyciąga jak magnes turystów z całego świata. Stolicę Francji corocznie odwiedzają miliony turystów, których nie zrażają wysokie ceny oraz wiecznie zatłoczone miasto.

W Europie i na świecie miasto kojarzone jest ze sztuką, piękną architekturą, z modą i filmem. Jak i również z setką zabytków, muzeów i romantycznych miejsc, gdzie każdy zakochany poczuje się jak w romantycznym filmie. Zadbane parki i ogrody zachęcają do spacerów, a eleganckie lokale zapraszają na wyśmienite jedzenie.

Organizując wycieczkę do Paryża warto zwiedzić najbardziej rozpoznawalną budowlę na świecie – Wieża Eiffla. Jest to atrakcja, która przyciąga każdego roku miliony turystów. Tak naprawdę wieża Eiffla to najwyższa budowla w Paryżu i piąta pod względem wysokości we Francji. To miejsce jest obowiązkowym punktem wizyty w stolicy Francji, ale zaledwie początkiem długiej listy wspaniałych atrakcji miasta.

Historia Eiffla

Wieża Eiffla to najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża. Budowla ta powstała w 2 lata z okazji paryskiej wystawy światowej organizowanej w 1889 r. Z początku kontrowersyjna i nielubiana wieża, szybko stała się symbolem francuskiej stolicy.

Wieże wzniesiono według projektu inżyniera Gustawa Eiffela. Jednak pomysłodawcami tej budowli byli dwaj zatrudnieni w jego biurze projektanci: Maurice Koechlin i Emile Nouguier. Wspólnie ze swym szefem zgłosili w 1884 roku patent zarejestrowany pod numerem 164364. Jeszcze w tym samym roku Eiffel odkupił od swoich pracowników prawa autorskie wraz z prawami własności intelektualnej. Tym samym z formalnego punktu widzenia stał się jedynym autorem wieży, którą nazwano jego imieniem.

Tak naprawdę wieża miała upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Po 20 latach chciano ją jednak rozebrać. Jednak jej konstruktor zaprotestował i założył na szczycie laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero udane eksperymenty z umieszczonym na szczycie telegrafem „bez drutu” ocaliły wieżę i odstąpiono od jej demontażu.

Ciekawostki o Wieży Eiffla

Wieża Eiffla, obok Statuy Wolności i Wielkiego Muru Chińskiego, jest najbardziej rozpoznawalną budowlą świata. W słoneczny, piękny i bezchmurny dzień z tarasu widzimy tereny położone o 42 mile w każdą stronę. Poniżej opisuje kilka ciekawych ciekawostek związanych ze słynną wieżą Eiffla.

  • Wiele osób nie wie, że pod wpływem zimna wieża kurczy się nawet do 18 cm, a pod wpływem wiatru przechyla od pionu do 6 cm;
  • Na trzeciej platformie – ponad 300 metrów nad ziemią – ukryto niewielki apartament, który służył niegdyś, jako mieszkanie Gustawa Eiffela;
  • Wieża przechodzi gruntowne czyszczenie, co 7 lat i na jej odmalowanie zużywane jest 50 ton ciemno-brązowej farby;
  • Wieżę nazwano od nazwiska jej budowniczego, francuskiego inżyniera budowy mostów Aleksandra Gustawa Eiffla;
  • Nazwiska 72 francuskich naukowców i sławnych ludzi umieszczone są naokoło budowli, po 18 nazwisk z każdej strony.

Wieża Eiffla wysokość

Paryż to stolica Francji i miasto, które trzeba odwiedzić, chociaż raz w życiu. To miasto przyciąga tłumy turystów z całego świata. Najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną jest wieża Eiffla. Jest to nieoczekiwany symbol miasta, a zarazem i nowoczesna konstrukcja, która jest widoczna jest niemal z każdego punktu w mieście.

Wieża Eiffla to najbardziej charakterystyczna konstrukcja w Paryżu, która mierzy 324 metry. W zależności od temperatury, jej wysokość zmienia się o 18 centymetrów, ponieważ jest to konstrukcja żelazna. Największą atrakcją, a zarazem i główną jest piękny widok z trzech platform widokowych.

  • Poziom I: 57 m; dostęp schodami i windą; znajduje się tu taras z oszkloną podłogą, bufet i restauracja, a także sklep z pamiątkami i wystawa multimedialna;
  • Poziom II: 115 m; dostęp schodami i windą; znajdziemy tam restaurację i bufet oraz sklep z pamiątkami;
  • Poziom III: 276 m; dostęp windą; ulokowano tu symboliczny gabinet Gustave’a Eiffela oraz bar; w pogodne dni widoczność z najwyższego tarasu sięga 73 km.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *