Zacatecas

Zacatecas

Jesteś w Meksyku i zastanawiasz się nad tym, na które z miast należy zwrócić szczególną uwagę? Na ten temat można powiedzieć naprawdę dużo, ale w tym momencie skupmy się tylko na jednym mieście – Zacatecas. Nawiasem mówiąc, Zacatecas to miasto, które jest stolicą stanu o tej samej nazwie.

Historia miasta Zacatecas

Co można powiedzieć o historii tego miasta? Początek historii miasta miał miejsce w 1546 roku. Warto od razu podkreślić, że Zacatecas to nazwa, która nie od razu funkcjonowała, kiedyś funkcjonowała nazwa Kopalnie Zacatecas. Istotne jest również to, że mowa o mieście, w którym odkryto mineralne skarby. Nietrudno się domyślić, że skarby te przełożyły się na spore zyski. Mówiąc wprost — zyskała na tym Hiszpańska Korona. Co więcej, zyski te sprawiły, że miasto otrzymało tytuł „Miasto Matki Boskiej z Zacatecas”.
Wypada także wspomnieć o tym, że jest to jedno z trzech najważniejszych miast kolonialnych w Meksyku (pozostałe dwa to Oaxaca i Puebla).

Warto jeszcze może wrócić na moment do lokalizacji. Zacatecas (czyli stolica stanu o tej samej nazwie) znajduje się w północnej części centralnego regionu Meksyku.

Centrum wpisane na listę UNESCO

Koniecznie trzeba również wspomnieć o tym, że Zacatecas znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, w końcu to wielkie wyróżnienie. Ktoś może zapytać, jakie obiekty można znaleźć na tej liście? Lista światowego dziedzictwa jest spisem obiektów objętych szczególną ochroną. Powodem szczególnej ochrony może być unikatowa wartość kulturowa lub przyrodnicza (dokładnie, chodzi o unikatową wartość względem ludzkości).
W przypadku Zacatecas chodziło o historyczne i architektoniczne bogactwo.

Zwiedzanie Zacatecas

Pora powiedzieć nieco o zwiedzaniu. Czego można się spodziewać po mieście? Na pewno wąskich uliczek, alejek i pięknych placów. Jeśli chodzi o budynki, turyści mogą znaleźć wiele religijnych i cywilnych budynków. Są również budynki poświęcone kulturze i tych budynków również jest wiele. Bardzo ważne jest też to, czy nie obawiasz się wysokości — jest to związane, z tym że można odbyć wycieczkę kolejką linową.
W zasadzie trzeba powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest zwiedzanie stanu Zacatecas, nie tylko miasta.

Wypada również nawiązać do konkretnych propozycji. Co należy przez to rozumieć? Świetnym przykładem jest choćby kopalnia El Eden. Co do zwiedzania tej kopalni, nie powinno być z tym problemu. Warto też zwrócić uwagę na Park Narodowy Sierra de Organos. Park Narodowy Sierra de Organos to świetny pomysł w przypadku zainteresowania trekkingiem, wspinaczką lub jazdą rowerem górskim.
Ciekawostka – za sprawę erozji wietrznej tutejsze góry mają niezwykłe kształty, kształty przypominające katedry, wieże czy zamki.

Na koniec może skupmy się na pewnym ciekawym wydarzeniu. Krótko mówiąc — chodzi o Festiwal Kulturowy. Festiwal ten zawsze odbywa się przed Wielkanocą (czas trwania to dwa tygodnie) i podczas tego festiwalu zawsze jest pełno sprzedawców. Pewnie pojawiło się pytanie, co można kupić? Możliwości są różne, wystarczy wymienić choćby biżuterię i pamiątki.
Poza tym odbywają się koncerty i jest mnóstwo innych atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *