Zamek Królewski Warszawa

Zamek Królewski

Warszawa to miasto, w którym możemy znaleźć wiele zabytków. Jednym z nich jest barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski. Jeśli będziesz w Warszawie, wizyta w Zamku Królewskim powinna być obowiązkiem.
Zamek Królewski zlokalizowany jest przy placu Zamkowym 4.

Historia Zamku Królewskiego w Warszawie

Czas powiedzieć sobie na temat historii. Co do powstania zamku, nie sposób określić dokładnej daty – powstanie Zamku Królewskiego przypisuje się Bolesławowi II Mazowieckiemu (Bolesław II Mazowiecki panował w latach 1294-1313). Warto też podkreślić, że powstanie miasta wiązało się z założeniem Warszawy.

W XVI i XVII wieku zamek był rozbudowywany. Efektem rozbudowy było uzyskanie kształtu zamkniętego pięcioboku. Zamek wykorzystywano w różnych okolicznościach — rezydencja królewska, miejsce obrad sejmu oraz centrum administracyjne i kulturalne Polski. W połowie XVII wieku zamek został zniszczony (efekt wojen ze Szwecją).
Zamek zaczął odzyskiwać świetność za panowania Wettinów.

Trzeba jeszcze powiedzieć nieco na temat XX wieku. Początek II Wojny Światowej skutkował zbombardowaniem zamku, niemniej udało się uratować działa sztuki, jak i elementy wystroju wnętrz. We wrześniu 1944 roku doszło do wysadzenia zamku. Co ważne, decyzja o odbudowie została podjęta dopiero w 1971 roku. Co więcej, do 1980 roku były ogromne problemy z pieniędzmi (odbudowa miała miejsce tylko dzięki ofiarności społecznej).

Zamek Królewski zwiedzanie

Załóżmy, że masz okazję zobaczyć Zamek Królewski, tak pojawia się pytanie, na co warto zwrócić uwagę? Podczas zwiedzania można zauważyć m.in. sale sejmowe i sale królewskie, które powstały z myślą o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim. Co jeszcze należy zobaczyć? Koniecznie trzeba spojrzeć w stronę Sali Tronowej, Sala Tronowa to napiękniejsza z wszystkich sal. Nie sposób też nie wspomnieć o stałych ekspozycjach, za przykład może posłużyć choćby Apartament księcia Józefa, Galeria Malarstwa czy Kolekcja Kobierców Wschodnich.
Na koniec najważniejsze — nie zapomnij sprawdzić godzin otwarcia!

Ciekawostki o Zamku Królewskim

Czy wiem wszystko na temat Zamku Królewskiego? Warto zadać sobie takie pytanie. Jeśli chodzi o odpowiedź, być może zaraz wiele się wyjaśni — w tym fragmencie skupimy się na trzech ciekawostkach związanych z Zamkiem Królewskim.

  1. “Opowieść zimowa” Szekspira – znasz? Niewykluczone, że książka ta jest zainspirowana tym, co naprawdę działo się na Zamku Królewskim. Trzeba też zaznaczyć, że według większości historyków akcja miała miejsce w zamku na Rawie Mazowieckiej.
  2. Zamek Królewski można podziwiać w Klagenfurcie — jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta — w Klagenfurcie znajduje się “Minimundus” (park miniatur). “Minimundus” dedykowany najwspanialszym budowlom na świecie.
  3. Kiedy pojawia się możliwość zwiedzenia Zamku Królewskiego, zapewne pojawiają się domysły dotyczące cen. Czy myślenie o cenach jest zasadne? Nie w każdej sytuacji, ponieważ w środę wstęp jest bezpłatny. Warto też przy okazji dodać, że w poniedziałki zwiedzanie zamku jest niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *