Zamek Wawel w Krakowie

Zamek Wawel

Kraków to miasto najczęściej odwiedzane przez turystów chcących połączyć zwiedzanie z rozrywką. To miasto, które ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji i zabytków niż mogłoby się wydawać.

Wawelskie Wzgórze, na którym mieści się Zamek Królewski i Katedra to miejsce, które należy koniecznie odwiedzić będąc w Krakowie. Wzgórze Wawelskie prezentuje się pięknie niezależnie od pory roku i pogody.

Renesansowa rezydencja pałacowa, którą podziwiamy do dziś na wawelskim wzgórzu, powstała w wyniku przebudowy gotyckiego zamku królewskiego w pierwszej połowie XVI wieku na życzenie Zygmunta I Starego. Mieszkali tu polscy królowie z najbliższą rodziną, a w reprezentacyjnych komnatach toczyło się życie dworskie i polityczne. To dziś Królewski Zamek kryje w sobie wiele zabytków, a także jest on wpisany na listę UNESCO. Zwiedzanie jego z zewnątrz i wewnątrz jest wspaniałą rodzinną atrakcją, a także ciekawą lekcją historii.

Wawel zwiedzanie

Wszystkie zamki w Polsce są magiczne, jednak Wawel jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie Polski. Zwiedzanie Krakowa wypada, więc zacząć od klasycznych atrakcji, czyli Wawelu.

Zamek Królewski na Wawelu jest renesansową rezydencją królewską, znajdującą się Wzgórzu Wawelskim, nieopodal zakola rzeki Wisły. Jest to dwupiętrowa budowla, która łączy w sobie 3 style – renesans, barok i klasycyzm. Zwiedzając Wawel nie można zapomnieć o Zamku Królewskim na Wawelu, który imponuje otwartą przestrzenią dziedzińca arkadowego, z którego prowadzą drogi na poszczególne wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie ze słynnymi arrasami Zygmunta Augusta. Wewnątrz Zamku mieści się też Skarbiec Koronny i Zbrojownia a dla zainteresowanych historią zamku i wzgórza w okresie wczesnego średniowiecza dostępna jest ekspozycja Wawel Zaginiony.

Gotycka Katedra z reliktami romańskimi

Na Wawelu bardzo cenna jest również gotycka Katedra z reliktami romańskimi — ośrodek kultu Św. Stanisława. W katedrze zachowały się również podziemia gdzie usytuowane są Groby Królewskie udostępnione do zwiedzania. Jest to głównie miejsce spoczynku królów, książąt oraz bohaterów narodowych. W tym miejscu spoczywa również Para Prezydencka, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Jedną z atrakcji, która przypadnie do gustu najmłodszym jest Smocza Jama. Ta legendarna już jaskinia krasowa znajduje się na zachodnim zboczu Wzgórza Wawelskiego i była zamieszkiwana przez groźnego smoka. Dziś Smocza Jama została udostępniona dla turystów. Tuż obok stoi sam smok, choć sztuczny, zionie ogniem jak prawdziwy.

Ciekawostki o Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu jest jednym z najokazalszych zabytków architektury renesansowej w Europie. Ten o to Zamek kryje w sobie wiele tajemnic, które warto poznać w trakcie zwiedzania. Zamek Królewski, krypta, smocza jama to niejedyne powody, dla których turyści ściągają na wawelskie wzgórze.

Kontrowersyjna legenda głosi, że na Wawelu ukryty jest czakram – tajemniczy kamień, będący źródłem niezwykłej energii. Podobno czakram leży w XI-wiecznym kościele św. Gereona, którego pozostałości kryją się pod zachodnim skrzydłem zamku. Według innych ogólne odprężenie doświadczane na wawelskim dziedzińcu wynika z ujemnej jonizacji, której źródłem są zamkowe podziemia.

Kolejnym ciekawostką całego Wawelu jest znajdujący się Wieży Zygmuntowskiej słynny Dzwon Zygmunta. Bije tylko w ważne święta i uroczystości kościele i narodowe, a także w chwilach ważnych dla naszego kraju. Do rozkołysania dzwonu potrzeba od 8 do 12 dzwonników, a bycie jednym z nich stanowi wielki zaszczyt i przywilej. Ciekawostką jest, że wśród dzwonników jest jedna kobieta.

Ceny biletów

Obsługa ruchu turystycznego Zamku odbywa się w Centrum Promocji i Informacji. To właśnie tu znajdują się: informacja turystyczna, kasy biletowe, biuro rezerwacji zwiedzania i usług przewodnickich, toalety, restauracja i kawiarnia, sklepik z pamiątkami. Na terenie Centrum działa również bezprzewodowy internet.

Godziny zwiedzania ekspozycji i ceny biletów są zmienne — w zależności od sezonu. Obowiązują dzienne limity wejść.

Ekspozycje stałe:

  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie: (II piętro zamku): sezon letni – normalny 25 zł, ulgowy 15 zł, sezon zimowy – normalny 20 zł, ulgowy 12 zł;
  • Prywatne Komnaty Królewskie: sezon letni – 27 zł (normalny) i 21 zł (ulgowy), sezon zimowy – 23 zł (normalny) i 18 zł (ulgowy). W cenie biletu przewodnik w jęz. polskim lub angielskim;
  • Skarbiec Koronny i Zbrojownia: sezon letni – 25 zł (normalny) i 15 zł (bilet ulgowy), sezon zimowy – normalny 20 zł, ulgowy 12 zł;
  • Wawel Zaginiony: sezon letni – 12 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy), sezon zimowy – 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy);
  • Sztuka Wschodu: sezon letni – 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy), sezon zimowy – 8 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy).

Ekspozycje i trasy sezonowe – okres letni:

  • Smocza Jama – 5 zł;
  • Brama Sandomierska – 5 zł;
  • Budowle i ogrody Wawelu – bilet normalny: 18 zł, bilet ulgowy: 10 zł;
  • Ekspozycje czasowe – 5 zł.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *